ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak sprawdzić, czy auto ma ubezpieczenie OC?

Środa, 20 maja 2020 1270
Warto wiedzieć, gdzie i jak sprawdzić, czy auto ma OC z kilku powodów. Może się zdarzyć na przykład, że sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia i nie zostawi do siebie żadnego kontaktu. Czasami też kierowcy nie przyznają się do winy i odmawiają podania numeru polisy albo nie są w stanie, ponieważ są pod wpływem alkoholu. Na szczęście, znając numer rejestracyjny pojazdu, sam możesz sprawdzić OC sprawcy. W takich sytuacjach, należy również wezwać policję. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Zanim sprawdzisz OC, zgłoś się do nas


Zanim dowiesz się, jak sprawdzić OC, chcemy Ci podpowiedzieć, że najpierw warto zgłosić się do naszej firmy po bezpłatną pomoc w likwidacji szkody. W ten sposób unikniesz zaniżonego odszkodowania i dowiesz się, jak doprowadzić do jak najkorzystniejszego rozliczenia Twojej szkody.

 

Otrzymasz bowiem od nas:

 

  • dokładną instrukcję wykonania zdjęć pojazdu oraz zdjęć miejsca zdarzenia;
  • weryfikację kosztorysu pod kątem zaniżeń;
  • profesjonalne doradztwo na każdym etapie likwidacji szkody w formie wsparcia telefonicznego oraz mailowego naszego konsultanta;
  • szczegółowe instrukcje postępowania tak, aby nie narazić się na zawarcie ugody, która blokuje możliwość dochodzenia dalszych roszczeń;
  • propozycję uzyskania dodatkowego odszkodowania w dogodnej dla Ciebie formie.

Sprawdzanie OC w UFG


Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? W bazie UFG dostępnej na stronie internetowej lub w aplikacji mobilnej. Potrzebujesz do tego numeru rejestracyjnego lub VIN pojazdu, którego sprawdzenie OC Cię interesuje oraz datę zdarzenia. Dlaczego to takie proste? Otóż zgodnie z zapisem art. 104 ust. 9 z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych UFG ma prawo udostępniać przez swoją stronę www informację o zawarciu umowy ubezpieczenia OC przez posiadacza danego pojazdu oraz nazwę zakładu ubezpieczeń, z którym ta umowa została zawarta, tyle że bez ujawniania danych osobowych posiadacza pojazdu. Dzięki temu, wystarczy, że wejdziesz na stronę UFG w zakładkę Sprawdź OC sprawcy wypadku i wypełnisz znajdujący się tam formularz, a otrzymasz stosowne informacje. Możesz również ściągnąć ze strony www aplikację UFG Baza i w każdej chwili mieć możliwość sprawdzenia OC.

 

Skąd UFG ma dane o polisach?


Wiesz już, jak sprawdzić ubezpieczenie OC. A czy wiesz, skąd UFG ma dane o polisach komunikacyjnych OC i AC? Otóż każdy ubezpieczyciel, który oferuje ten rodzaj ubezpieczeń ma obowiązek przekazać informację o sprzedanych polisach do bazy danych Ośrodka Informacji UFG. Dzięki temu Fundusz Gwarancyjny cały czas ma aktualne dane, z których można skorzystać za pośrednictwem strony internetowej. Jak pisaliśmy wcześniej, wystarczy podać numer rejestracyjny albo VIN pojazdu, którego ubezpieczeniem jest się zainteresowanym oraz oczywiście datę zdarzenia, aby uzyskać informacje o numerze polisy OC sprawcy, marce pojazdu, nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła jego polisę oraz jej danych adresowych.

 

Choć nie życzymy tego nikomu, każdemu może przytrafić się wypadek z winy innego kierowcy. Aby oszczędzić sobie nerwów i stresu, w przypadku gdy sprawca odmawia podania numeru polisy, warto wiedzieć, jak sprawdzić ubezpieczenie samochodu. Dzięki temu, co by się nie działo – kierowca ucieknie z miejsca zdarzenia albo będzie pod wpływem substancji odurzających – będziesz mógł zgłosić szkodę. Pamiętaj, że wcześniej warto zgłosić się do nas, aby otrzymać profesjonalne doradztwo w zakresie likwidacji szkody.


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat