ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak skutecznie wyczyścić nawiewy w samochodzie przed zimą?

Czwartek, 29 listopada 2018 2149
Podstawową funkcją nawiewów samochodowych w zimie jest usuwanie nadmiaru wilgoci, powodującego parowanie szyb. Jednak, aby układ wentylacyjny działał bez zarzutów, należy odpowiednio o niego zadbać. W przeciwnym wypadku zaczną wydobywać się z niego nieprzyjemne zapachy, świadczące o tym, że wewnątrz pojawiły się grzyby i pleśnie. Nawiewy wymagają systematycznego czyszczenia, obejmującego zarówno wymianę filtrów, jak i dezynfekcję układu.
fot.pixabay.com

Kiedy niezbędny jest serwis nawiewów?

 

Jeśli po uruchomieniu nawiewu, w aucie pojawi się nieprzyjemny zapach, nie można tego zlekceważyć. Stanowi to poważne zagrożenie dla zdrowia, ponieważ oznacza, że w układzie wentylacyjnym pojawiły się groźne dla zdrowia bakterie i grzyby. Problem można skutecznie usunąć, odwiedzając serwis klimatyzacji, w którym za pomocą ultradźwięków, środków chemicznych lub ozonu zwalczona zostanie przyczyna nieprzyjemnego zapachu.

Wiele prac związanych z czyszczeniem nawiewów można wykonać samodzielnie, stosując np. specjalistyczny preparat marki moje-auto.pl. Jednak niektóre czynności wymagają serwisu – dotyczy to przede wszystkim wymiany filtra kabinowego czy uzupełnienia lub wymiany czynnika chłodzącego. Jeśli zaś chodzi o czyszczenie oraz dezynfekcję układu, to większość kierowców radzi sobie z tym własnymi siłami. Dzięki odpowiednim preparatom można skutecznie wyczyścić m.in. nawiewy, które stanowią jeden z najważniejszych elementów układu wentylacyjnego samochodu.

 

Preparat do czyszczenia nawiewów – jak działa?

 

Specjalistyczne preparaty do czyszczenia nawiewów nie tylko je czyszczą, ale również odświeżają. Ponadto neutralizują nieprzyjemne zapachy, które mogą pojawić się po uruchomieniu wentylacji. Tego typu środki nadają się do wszystkich modeli oraz typów pojazdów, zarówno tych, które są wyposażone w klimatyzację, jak i tych, które jej nie mają. Środek skutecznie oczyszcza przewody wentylacyjne, a także zapobiega namnażaniu się bakterii. Pozostawia też przyjemny zapach. Preparaty służące do czyszczenia nawiewów są aplikowane bezpośrednio w zanieczyszczone miejsca – umożliwia to precyzyjny system dozowania. Dzięki zastosowaniu nanotechnologii środki tego typu eliminują nie tylko bakterie, ale także grzyby, a do tego zapobiegają powstawaniu nieprzyjemnych zapachów. Jednak, aby były skuteczne, należy stosować je co pół roku – najlepiej na wiosnę oraz przed zimą. Zobacz również nasz kolejny artykuł "Zapach samochodowy, czyli czym pachnie nasze auto?".

 

Samodzielne czyszczenie nawiewów

 

Pierwszym krokiem do samodzielnego wyczyszczenia nawiewów jest założenie znajdującej się w zestawie cienkiej, długiej rurki na zawór pojemnika. Następnie należy przy włączonym nadmuchu wprowadzić rurkę do układu wentylacji – kolejno w każdą kratkę nawiewu aż do oporu. Kolejny krok to uruchomienie sprayu oraz dozowanie preparatu – rurkę należy wolno wyjmować z nawiewu, aby odkazić cały przewód wentylacyjny. Wówczas piana dokładnie rozchodzi się po kanale nawiewu. Proces trzeba powtórzyć dla każdego wlotu. Następnie należy odczekać ok. 5-6 minut – w tym czasie preparat ma czas na działanie. Piana może się wydostawać na zewnątrz, dlatego przyda się ręcznik papierowy. Ostatnim krokiem jest otworzenie szyb oraz uruchomienie dmuchawy na 30 sekund na najniższą moc – w ten sposób z układu zostaną usunięte resztki piany.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat