Jak radzić sobie ze skutkami suszy? Rolnicy spotkali się w Sulejowie

Strefa FMRegion Piątek, 14 czerwca 20194 3268
Jak zatrzymać wodę w glebie? Co zrobić, by skutki suszy nie były tak dotkliwe? Jakie rośliny uprawiać w warunkach wciąż niestabilnej pogody? Na te pytania próbowano znaleźć odpowiedź podczas kolejnych, dziewiątych już, Dni Pola w Sulejowie. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek o godzinie 10.00 na terenie tamtejszej Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian.

Ładuję galerię...

Głównym celem jest pokazanie rolnikom, jak świadomie powinni dobierać odmiany roślin, tym bardziej teraz, kiedy pogoda stale się zmienia. - Oglądamy poletka doświadczalne na polu, z naciskiem na rośliny bobowate. Mamy poletka demonstracyjne, na których przedstawiamy gatunki rodzime roślin białkowych i soję, która jest rośliną oleistą, ale z roślin motylkowatych - powiedział Przemysław Majchrowski, dyrektor Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie. - Zwróćmy uwagę na to, jak dynamicznie zmienia się pogoda. Marzec był niesamowicie suchy, czerwiec upalny, w związku z czym rośliny zaczęły podsychać. My natomiast chcemy pokazać rolnikom, że właściwy płodozmian pozwala na to, by zatrzymać wodę w glebie. Na naszych polach nie widać tej suszy. Mogę wszystkich uspokoić. Głód nam nie grozi. Są nowe odmiany, które sobie w takich warunkach radzą. Nie ma może jeszcze tej idealnej, ale właśnie my od tego jesteśmy, aby rośliny testować i podpowiadać rolnikom - dodaje.

 

Na Dni Pola tradycyjnie przyjechali rolnicy z całego województwa łódzkiego. - Muszę przyznać, że rolnicy z  naszego regionu mają niesamowite szczęście, że tak blisko nas jest Stacja Doświadczalna Oceny Odmian. Mamy bezpośredni dostęp do poletek czy do listy odmian zalecanych. Dzięki temu nie ponosimy już kosztów tych wszystkich doświadczeń. Dni Pola to doskonała okazja, by zapoznać się z nowymi odmianami. Jestem tutaj co roku - powiedział rolnik Mariusz Stobiecki. 

 

Głównym punktem spotkania była prezentacja pól doświadczalnych, następnie odbyła się sesja wykładowa, swoje wystąpienie mieli m.in. dr inż. Jacek Michalak z Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Łodzi czy Janusz Ciesielski, dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Łodzi. W wydarzeniu udział wzięli również przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie czy Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

 

- Priorytetem naszego województwa jest rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy. Stacja Doświadczalna Oceny Odmian w Sulejowie ma się czym pochwalić, potencjał jest bardzo duży, a rolnicy powinni tylko z tego korzystać. Dzięki temu rolnicy wiedzą, jakie uprawy dobierać - powiedział Andrzej Górczyński, członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

 

 


Zainteresował temat?

1

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)15.06.2019 12:09

A ja mam pytanie. Jak zatrzymać wilgoć w glebie na dłużej bo w glebie ulicy Dobra woda szybko tej wilgoci ubywa i w tedy piach to nawet w gardło wchodzi. Ubrań nie można nawet dobrze wysuszyć bo z piachu trzeba trzepać, nie mówiąc o otwarciu okna, bo tyle tego do domu leci. To wszystko bo asfaltu brakuje a nasz Radny nic w tym temacie nie robi. To jak z tą wilgocią?

51


antoni kosiba ~antoni kosiba (Gość)14.06.2019 18:22

Doskonały ośrodek naukowo-badawczy. Szkoda, że tak rzadko się nim chwalimy!

40


gość ~gość (Gość)14.06.2019 17:02

Taki ogrom rolników tam widzę, że ich zliczyć nie mogę.

30


szop pracz ~szop pracz (Gość)14.06.2019 16:31

Krzepiące są takie wiadomości że na razie głód nam nie grozi. Ale mięsożercy, szykujmy się na to, że mięsko będzie się oglądać w telewizji, lub w internecie, bo nie wiem czy wiecie ile potrzeba wody na wyprodukowanie 1 kg mięsa drobiowego, wieprzowego czy wołowego. Żeby kupić trochę mięska, to trzeba się będzie zapisać do rządzącej partii, no chyba że najwyższy nie będzie zkręcał kurka z deszczem.

20


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat