ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak przemysł wykorzystuje obróbkę CNC?

Wtorek, 27 października 2020 1200
Obróbka CNC to technologia o szerokim zastosowaniu w przemyśle. Pozwala seryjnie produkować bardzo dokładne elementy, a do tego w bardzo krótkim czasie. Dowiedz się, jak przemysł wykorzystuje technologię sterowania numerycznego i co dzięki niej wytwarza.

Technologia CNC to sposób obróbki materiałów z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie przez komputer. Działa to tak, że jedno ustawienie obrabiarki umożliwia produkowanie nieskończonej ilości dokładnie identycznych elementów. Rezultat? Możliwość seryjnego wytwarzanie wysokiej jakości elementów. W ten sposób obrabiarki CNC pozwalają produkować koła zębate oraz elementy walcowate czy stożkowate. Można również wytwarzać, bardzo skomplikowane elementy oraz części zamienne, których zakup często jest utrudniony. Ale to nie wszystko.

 

Co to jest obróbka skrawaniem?

 

Jednym z procesów, do których wykorzystuje się technologię CNC, jest obróbka skrawaniem. Polega to na tym, że maszyna skrawająca zdejmuje konkretne warstwy z wcześniej przygotowanego materiału. Materiałem tym może być drewno, metal czy tworzywo sztuczne. W ten sposób uzyskujemy określony kształt. Do skrawania wykorzystuje się narzędzia skrawające o różnorodnych kształtach. Następnie za pomocą programu komputerowego projektuje się tory ruchu narzędzia, które dadzą wymagany efekt.

 

Rodzina maszyn skrawających jest dość rozbudowana. Zaliczamy do nich tokarki, frezarki, strugarki czy wiertarki. W nich możemy zaś zamontować różnego rodzaju narzędzia skrawające, których jest bardzo szeroki. W ten sposób nowoczesna obróbka znajduje zastosowanie w niemal każdej gałęzi przemysłu.

 

Narzędzie skrawające takie jak frezy - https://www.ebmia.pl/4452-frezy noże tokarskie - https://www.ebmia.pl/3466-noze-tokarskie wiertła – https://www.ebmia.pl/2603-wiertla, gwintowniki, nawiertaki, pogłębiacze i wiele wiecej dostępne są w sklepie techniczno-narzędziowym EBMiA.pl

 

Usługi CNC na zlecenie

 

Produkcja na własne potrzeby to jedno, ale fabryki posiadające nowoczesne maszyny CNC mogą też oferować konkretne usługi obróbcze podmiotom zewnętrznym. I dzięki temu dodatkowo zarabiać wykorzystują już i tak posiadany sprzęt. Takie usługi CNC to np. toczenie czy frezowanie. Technologię CNC wykorzystuje się ponadto przy tworzeniu prototypów konstrukcji oraz unikalnych elementów, co również stanowi część zamówień od zewnętrznych firm.

Wytwarzanie takich elementów na zamówienie jest możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnej obróbki. Wystarczy, że zleceniodawca dostarczy zleceniobiorcy rysunki techniczne. Operatom CNC zaprogramuje później maszynę, aby wykonała elementem lub serię elementów. Co istotne, zapis ruchów narzędzia może posłużyć w przyszłości do odtworzenia zlecenia.

 

Wykorzystanie w motoryzacji i przy produkcji maszyn

 

Jedną z dziedzin, w których chętnie stosowana jest obróbka CNC jest motoryzacja. Obrabiarki sterowane numerycznie wytwarzają precyzyjne detale, których jakość wykonania zapewnia poprawny montaż i działanie pojazdów. Do tego obróbkę CNC wykorzystują także zakłady zajmujące się regeneracją części.

 

Inną branża, w których wykorzystuje się obróbkę CNC, jest branża produkcji maszyn rolniczych i budowlanych. Branża ta ma duże zapotrzebowanie na detale konstrukcyjne o dużej różnorodności. Chodzi o setki typów pierścieni, nakrętek, łączników czy nakładek w wielu rozmiarach. Praktycznie każdy producent kombajnów czy siewników produkuje maszyny o unikalnej konstrukcji, która wymaga zastosowanie precyzyjnie dociętych części. Dlatego tylko obrabiarki numeryczne są w stanie szybko dostarczyć serie identycznych elementów.

 

Obrabiarki CNC a branża lotnicza i HVAC

 

Nowoczesna obróbka CNC znalazła też zastosowanie w branży lotniczej, gdzie utrzymanie wysokich standardów jest koniecznością i wpływa na bezpieczeństwo milionów ludzi. Aby samoloty mogły uzyskać niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa umożliwiające ich latanie, muszą posiadać części o odpowiedniej jakości.

 

Na koniec wspomnijmy, że gałęzią przemysłu, w których często stosuje się obróbkę CNC jest HVAC. Jest to branża zajmująca się budową instalacji ogólnosanitarnych. Jest to np. klimatyzacja, wentylacja, centralne ogrzewanie czy instalacje wodne i gazowe. To właśnie technologia maszyn sterowanych numerycznie pozwala produkować często unikalne konstrukcje czy jednostkowe detale do tworzenia precyzyjnych przyłączy.

 

 


Zainteresował temat?

3

2


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat