ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak przechowywać Yerba Mate?

Czwartek, 30 stycznia 2020 1098
Yerba Mate od zarania dziejów jest spożywana w krajach Ameryki Południowej, w Europie ten zwyczaj jeszcze raczkuje. Odpowiednie przyrządzenie suszu pozwala delektować się niesamowitym, aczkolwiek goryczkowym smakiem. Napar z ostrokrzewu paragwajskiego jest również spożywany w Azji, choć tamtejszymi prekursorami jego sporządzania są głównie Syria i Liban.

Co to jest Yerba Mate?


Yerba Mate to popularny napar z liści oraz gałązek ostrokrzewu paragwajskiego - piszą specjaliści z https://www.taragui.com/pl.  Uprawia się go głównie w krajach Ameryki Południowej. Można go spotkać także pod nazwami:

 

  • erva mate
  • mate
  • herba mate
  • chimarrao
  • caa mati
  • caa mate

Nazwa napoju zostało prawdopodobnie wymyślona przez jezuitów, którzy przekształcili słowa herba - ziele i mati - tykwa. Znany jest on głównie z bardzo dobrych właściwości pro zdrowotnych. Oprócz mnóstwa witamin i minerałów zawiera również ksantyny.

 

Historia Yerba Mate


W XVII wieku misjonarze jezuiccy, którzy dotarli do dorzecza Parany spotkali zamieszkujących tam ludzi z plemiona Guarani. Dość szybko spostrzegli, że jednym z ich ulubionych zajęć jest żucie liści rosnących na wiecznie zielonym drzewie zwanym ostrokrzewem paragwajskim.

 

Okazało się, że roślina ta wykazuje bardzo dobre działania na organizm ludzki. Pierwszym efektem było silne pobudzenia, a ponadto jezuitom udało się także dostrzec łagodzenie głodu i rozjaśnienie umysłu. Sporadycznie przyrządzane napary były doprawiane słodkimi liśćmi stewii w celu złagodzenia goryczki, którą charakteryzuje się napój Yerba Mate.

 

Yerba Mate w Polsce


Pierwsza próba sprowadzenia Yerba Mate do Polski miała miejsce jeszcze w czasie zaborów, bo w 1882 roku. Wtedy to Teofil Rudzki wraz z Edmundem Saporskim zdecydowali się na import suszu do rodzimego kraju.

 

Gdy okazało się, że zaczął on zyskiwać bardzo duże zainteresowanie ze strony kupców i klientów zostały nałożone wysokie cła na ostrokrzew paragwajski. Powodem tego było oczywiście tworzenie się konkurencji dla importowanej z Chin herbaty przez kupców rosyjskich. W konsekwencji sprowadzanie do Polski Yerba Mate stało się nieopłacalne. Na początku lat 90., które były okresem ogromnych zmian, napar znów pojawił się na polskich ziemiach. Wszystko za sprawą powracających z emigracji polaków mieszkających w Ameryce Południowej, a konkretniej Leopolda Buderackego.

 

W tym samym czasie utworzył on pierwszą w Polsce firmę o nazwie Argentyna Limited zajmującą się importem i sprzedażą Mate. W pierwszych latach interes nie szedł po myśli założyciela, gdyż ludność nie była przekonana do egzotycznych ziół, jednak przy pomocy poczty pantoflowej oraz rozszerzającemu się gronu przyjaciół i sympatyków suszu biznes ostatecznie wypalił.

 

Jakie są rodzaje Yerba Mate?


Popularność Yerba Mate spowodowała, że coraz więcej firm decyduje się na ich produkowanie, toteż na rynku można spotkać naprawdę wiele rodzajów mieszanek tego suszu. Oczywiście oprócz prekursorów upraw można spotkać także mniej i bardziej znane marki, niekiedy nawet takie, które zajmują się ekologiczną produkcją opierająca swoje procesy na pradawnych sposobach suszenia liści i gałązek ostrokrzewu paragwajskiego.

 

Podstawowymi rodzajami Yerba Mate, na które zazwyczaj goszczą na sklepowych półkach to elaborada i despalada. Można je również spotkać pod nazwą sin palo i con palo. Oznacza to, że pierwszy rodzaj zawiera gałązki krzewu a drugie tylko sam susz. Dużą zaletą znajdowania się kawałków gałązek w mieszance jest to, że napar łatwiej się pije i zawiera znacznie mniej kofeiny.

 

Dla początkujących smakoszy tego niesamowitego napoju polecane są Yerby typu suave, które mają łagodniejszy smak, mniejszą zawartość kofeiny oraz są pozbawione pyłu. Natomiast dla osób, które nie przepadają za charakterystycznym zapachem i posmakiem dymu, za pomocą którego suszone są liście, polecany jest rodzaj mate sin humo.

 

Przed zakupem Yerba Mate należy również zwrócić uwagę na certyfikaty i symbole, które mówią o tym, że mate pochodzi z ekologicznych upraw, na których nie są używane chemiczne środki ochrony roślin. Producenci chcący spełnić wszelkie oczekiwania i wymagania klientów dystrybuują najróżniejsze rodzaje mate jak np. długo leżakujące, uprawiane na plantacjach górskich lub nizinnych, słodzone, czy też aromatyzowane.

 

Jak przechowywać Yerba Mate?


Przechowywanie Yerba Mate jest bardzo ważne, a w opinii wielu mateistów nawet tak samo istotne, jak jej parzenie. Schowana w nieodpowiednim opakowaniu i miejscu z pewnością straci swój smak i aromat, a to główne jej cechy, które od razu zapraszają do jej spożycia.

 

Bardzo ważne jest, aby susz przechowywać w szczelnym opakowaniu. Można go trzymać w specjalnych puszkach metalowych, puszkach hermetycznych, czy też szczelnie zamykanych słoikach. Liście ostrokrzewu wystawione na kontakt z tlenem po pewnym czasie zaczynają fermentować, dlatego tak ważne jest ich trzymanie w odpowiednim miejscu, które nie powinno być także nasłonecznione. Dlaczego? Powód jest prosty - pod wpływem ciepła przyspiesza się oksydacja.

 

Susz Yerba Mate nie powinien być także przechowywany w obecności silnych zapachów. Liście krzewu do sporządzania suszu bardzo szybko pochłaniają aromaty z otoczenia, co przekłada się również na smak wywaru. Najlepszym rozwiązaniem będzie więc umieszczenie dużej ilości Yerby w opakowaniach strunowych, które świetnie będą ją chronić przed działaniami czynników zewnętrznych.

 

 


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat