ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak prawidłowo wykonać instalację elektryczną na poddaszu izolowanym pianą PUR?

Wtorek, 21 lipca 2020 3072
Izolacje natryskowe poddasza przy użyciu piany poliuretanowej zyskują na popularności. Ten materiał termoizolacyjny wyróżnia się bowiem doskonałymi właściwościami ociepleniowymi czy akustycznymi. Zanim zdecydujesz się pokryć pianą elektrykę na poddaszu, musisz odpowiednio przygotować cały sprzęt i okablowanie.

Standardowo elektryka na poddaszu montowana jest przed aplikacją pianki poliuretanowej, co w dużym stopniu ułatwia działanie pracownikom. W tym przypadku, jeśli przed aplikacją pianki zadbasz o podstawowe działania zabezpieczeniowe, montażysta nie będzie miał żadnego problemu z przeprowadzeniem prac.

 

Jeśli jednak musisz uruchomić dodatkowe przewody elektryczne a ocieplenie poddasza pianką zostało wykonane już wcześniej – jest to oczywiście możliwe, wymaga jednak nieco dodatkowej pracy. Część pianki należy bowiem usunąć, a po wykonaniu prac elektrycznych, ponownie wypełnić wszystkie naruszone miejsca, aby nie przerwać ciągu izolacyjnego.

 

Natrysk pianką poliuretanową, np. Purios E, pozwala osiągać optymalne wyniki w kwestii ochrony domu przed ucieczką ciepła. Jest niezwykle szczelny, dzięki czemu zapobiega powstawaniu mostków termicznych. Jeśli jednak nie wiesz, w jaki sposób przygotować powierzchnię pod aplikację pianki na okablowanie, możesz napotkać pewne problemy. Zapoznaj się z poniższymi wytycznymi, aby uniknąć niedociągnięć i zapewnić swojemu domowi jak najlepszą ochronę.

 

Jak przygotować okablowanie na poddaszu ocieplanym pianą PUR?

Elektryka na poddaszu powinna być rozmieszczona przed rozpoczęciem prac termomodernizacyjnych. Sprawdź, czy okablowanie jest odpowiednio naciągnięte. Tylko wtedy nie będzie się przemieszczać podczas aplikacji termoizolatora. Pomocne w tej kwestii będą peszle, które dzięki karbom umożliwiają łatwiejsze tworzenie łuków i jednocześnie pozytywnie wpłyną na trwałość osłony. Pianka poliuretanowa jest w pełni bezpieczna dla okablowania standardowego. Jeśli jednak przy urządzeniach medialnych czy zasilaniu LED ma być zaaplikowana piana PUR, a przewody elektryczne są delikatne – poprowadź je po zaschnięciu pianki.

 

Dokładnie zamaskuj przody skrzynek elektrycznych i sprzętu, aby nie pokryła ich piana. Aby zminimalizować ryzyko przedostania się piany, możesz zdecydować się na użycie hermetycznych skrzynek. Piana PUR określana jest jako trudnopalna, przestrzegaj wszystkich zaleceń producenta w kwestii oddzielenia materiału termoizolacyjnego od urządzeń wytwarzających ciepło.

 

Jeśli instalacja elektryczna w piance natryskowej będzie podłączona do źródeł światła, które wydzielają dużo ciepła, stwórz wokół nich wolną przestrzeń. Działanie to zapobiegnie m.in. szybkiemu przepalaniu się żarówek, które następuje wskutek przegrzania systemu.

 

Instalacja elektryczna na poddaszu – o czym pamiętać po wykonaniu izolacji natryskowej?

Po zakończonych pracach izolacyjnych usuń resztę pianki ze skrzynek elektrycznych i sprzętu. Przeprowadź dodatkowe przewody elektryczne tam, gdzie to możliwe – unikaj przede wszystkim dodawania kolejnych przewodów w miejscu, gdzie znajduje się pianka poliuretanowa. Instalacja elektryczna nie może powodować utraty ciągłości ochrony termicznej. Jeśli jednak występują na jej powierzchni niedociągnięcia, uszczelnij je dodatkowo syntetyczną masą uszczelniając, która wypełni izolowane przestrzenie i zablokuje dostęp wody, powietrza czy wilgoci.

 

Pamiętaj, że instalacja elektryczna powinna być wykonywana przez osoby wykwalifikowane. Samodzielny jej montaż i modyfikacje mogą stanowić źródło pożaru lub porażenia prądem. Poinformuj elektryków o planach związanych z dociepleniem, aby mogli dostosować instalację pod przyszłe działania.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat