ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak poprawić zdolność kredytową?

Środa, 18 grudnia 2019 886
Zdolność kredytowa to nic innego jak zdolność kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu z odsetkami w określonym w umowie czasie. Stanowi najistotniejszy czynnik przy rozpatrywaniu przez bank wniosku o udzielenie kredytu.

Jak podnieść zdolność kredytową, aby zwiększyć szansę na udzielenie pożyczki?

 

Co to jest zdolność kredytowa?

 

Zdolność kredytowa określa możliwość spłaty zaciągniętego zobowiązania finansowego z odsetkami w terminie określonym w podpisanej z bankiem umowie. Kształtowana jest przede wszystkim na podstawie dotychczasowej historii regulowania zobowiązań, a także płatności w terminie.

Czynniki te stanowią dla banków podstawowe narzędzie do oceny ryzyka, które może generować potencjalny klient. Im lepsza i dłuższa historia kredytowa, tym większa zdolność kredytowa.

 

Co bank bierze pod uwagę przy obliczaniu zdolności kredytowej?

 

Na zdolność kredytowa wpływa kilka czynników. Najważniejsze z nich to:

·         wysokość dochodów - podstawowym kryterium jest comiesięczny dochód brutto, a także wartość zobowiązań. Bank bierze pod uwagę różnicę miedzy obydwoma parametrami.

·         Źródło uzyskiwania dochodu - banki zwracają uwagę czy jest to umowa o pracę, zlecenie, o dzieło i na jaki okres udzielana. Osobom zatrudnionym na umowę o pracę zdecydowanie łatwiej uzyskać kredyt. W przypadku umowy zlecenia i o dzieło, banki mniej przychylnie podchodzą do udzielenia pożyczki ze względu na brak regularności wpływów.

·         Wiek kredytobiorcy –  czynnik ten ma bezpośredni związek z okresem kredytowania. Maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat. Najczęściej banki udzielają kredytu do okresu, w którym kredytobiorca skończy około 75- 80 lat.

·         Okres kredytowania - Im dłużysz okres kredytowania, tym większa kwota do spłacenia. Jednakże wydłużenie ho, pozwala obniżyć wysokość miesięcznej raty, co bezpośrednio wpływa na zdolność kredytową.

 

Jak poprawić zdolność kredytową? – 5 cennych porad

 

Zastanawiacie się jak podnieść zdolność kredytową? Przedstawiamy przydatne rady:

1.Spłacaj kredyty w terminie.

Najważniejszym elementem wpływającym na poprawę zdolności kredytowej jest spłacanie zobowiązań w terminie. Dzięki temu staniesz się atrakcyjnym klientem dla banku.

2.Zadaj o dobrą historię kredytową.

Regularne spłacanie zobowiązań sprawi, że dla banków staniesz się atrakcyjnym klientem. Zadbaj oto, aby nie istnieć w żadnych bazach. Widnienie w bazie BIK może uniemożliwić zaciągnięcie pożyczki i jednocześnie obniża Twoją zdolność kredytową.

3.Zbuduj swoją historię kredytową  .

Korzystaj z kredytów na mniejsze wydatki, aby zbudować swoją historię kredytową. Bez niej jestem anonimowym, a tym samym nieatrakcyjnym klientem. Pamiętaj jednak, aby spłacać raty w terminie.

4.Przemyśl każdy kredyt.

Zanim zdecydujesz się na kredyt, zastanów się czy jesteś w stanie go spłacać. Weź pod uwagę ryzyko jak np. utrata dochodu, niespodziewane wydatki. 

5. Konsultuj się z bankiem.

W sytuacji jakichkolwiek problemów ze spłatą kredytu, wybierz się do banku i ustal nowe zasady spłaty. W ten sposób unikniesz negatywnej historii.


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat