ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Jak oszczędzać na ogrzewaniu mieszkania?

Poniedziałek, 19 listopada 2018 1739
W okresie grzewczym kaloryfery w wielu domach działają pełną parą. W domu jest ciepło, czasem wręcz gorąco, a to pociąga za sobą wymierne koszty. Jak ograniczyć straty w ogrzewaniu bez rezygnacji z określonego komfortu termicznego?

Ważna pozycja w domowym budżecie


Jak szacuje Główny Urząd Statystyczny (GUS) około 10 proc. wydatków w budżetach polskich gospodarstw domowych zajmują koszty energii cieplnej. Ogrzewanie może być bardzo kosztochłonne, zwłaszcza przy wykorzystaniu przestarzałych pieców i kaloryferów. Warto poznać sposoby na oszczędzanie na ogrzewaniu w naszych mieszkaniach. Razem z autorem bloga https://finansowyszymon.pl/ przyglądamy się tym aspektom.

 

Odsłoń grzejniki

 

Błędem popełnianym przez wielu z nas jest zastawianie i zasłanianie grzejników. Stawiamy obok kaloryferów szafki, zabudowujemy grzejniki, aby nie szpeciły pomieszczenia albo zasłaniamy je grubymi zasłonami lub firankami. Wszystko to powoduje, że skutecznie wykluczamy ważne źródło ciepła, co zdecydowanie utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. Kaloryfer musi grzać wtedy mocniej, przez co automatycznie rachunki za ogrzewanie rosną. Zaleca się, aby pomiędzy grzejnikiem a meblami zachować co najmniej 10 cm odległości.

 

Uszczelnij okna

 

Bardzo często przez nieszczelne okna i parapety bezpowrotnie tracimy część wygenerowanego w mieszkaniu ciepła. To tak, jakby część energii po prostu wypuścić dobrowolnie na zewnątrz. W ramach oszczędzania na ogrzewaniu trzeba sprawdzić, czy okna są szczelne. Oczywiście, całkowita izolacja także nie jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ prowadzić może do problemów z wilgocią i pleśnią. Wystarczy zachować minimalną cyrkulację powietrza pomiędzy pomieszczeniami, aby ciepło nie uciekało, a wentylacja była zachowana.

 

Wietrz pomieszczenia

 

Tylko z pozoru otwieranie okien w sezonie grzewczym jest nieuzasadnione. Wietrząc pomieszczenia, wprowadzamy do mieszkania świeże powietrze, które łatwiej ogrzać. Wietrzyć trzeba krótko, ale intensywnie - przy otwartym na oścież oknie. Pamiętajmy wówczas, aby na czas wietrzenia całkowicie zakręcić grzejniki.

 

Wyłączaj grzejniki na czas nieobecności

 

Wychodzisz z domu bladym świtem i wracasz wieczorem? Nie musisz grzać przez cały dzień pustego mieszkania. Naprawdę wystarczy, jak ustawisz grzejniki na „1”, a po przyjściu do domu zwiększysz grzanie. Szybko w pomieszczeniach zrobi się ciepło.

 

Odpowietrzaj grzejniki

 

Kaloryfery mogą nie działać w pełni efektywnie, jeśli są zapowietrzone, co oznacza, że zamiast wody jest w nich powietrze. Dlatego nawet przy ustawieniu na kaloryferze maksymalnej temperatury, może on pozostawać tylko ciepły.


Zainteresował temat?

0

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat