Jak naprawdę wygląda życie na kwarantannie? List do redakcji

ePiotrkow Czwartek, 09 lipca 202019 5392
Sytuacja związana z epidemią nadal wzbudza wiele dyskusji i kontrowersji. Czy służby są przygotowane na panującą sytuację i jak sobie z nią radzą? List do naszej redakcji obnaża wiele błędów i wad proceduralnych. List naszej czytelniczki publikujemy w całości.
fot. pixabay.com / Tumisu

Droga redakcjo!

Opisujecie sytuację związaną z koronawirusem, ale to, co kryje się za liczbami podawanymi przez służby to ciemna strona medalu. Nikt o niej nie mówi. A jest to sytuacja pokazująca, że mimo upływu wielu miesięcy od pierwszych zachorowań w Polsce, nadal panuje chaos.

Na kwarantannę trafiłam po telefonie z sanepidu. Pan w słuchawce poinformował, że zostałam wskazana przez człowieka z pozytywnym wynikiem testu jako osoba, z którą miał kontakt dzień wcześniej. Faktycznie, byliśmy na spotkaniu, ale bezpośredniego kontaktu ze sobą nie mieliśmy. Jednak machina zadziałała i - dmuchając na zimne - sanepid poddał mnie kwarantannie. Nie powiem – to był szok, bo do tej pory widmo wirusa było odległe. Po kilku godzinach doszła do mnie świadomość, że praca, zakupy czy spacery z psem zostały dla mnie zamrożone. Na szczęście byłam tego dnia na działce z dostępem do wody i prądu, gdzie pies ma się gdzie wybiegać i tu postanowiłam poddać się kwarantannie. Znajomi, którzy byli na tym samym spotkaniu też wylądowali na kwarantannie.

 

Następnego dnia sanepid zadzwonił z pytaniem czy jestem w stanie sama pojechać do punktu pobrań przy dworcu PKS w Piotrkowie. Ucieszona wizją szybkiego wyjścia z uwięzienia, zgodziłam się. Jednak moja radość była krótka. Test najwcześniej będzie możliwy ósmego dnia
od kontaktu z osobą zarażoną. Pomyślałam – no trudno. Widać musi upłynąć jakiś czas od kontaktu, by wynik był miarodajny. W międzyczasie zorganizowałam sobie pomoc w dostarczeniu zakupów.


Pomachałam kontrolującym mnie policjantom i zainstalowałam aplikację „Kwarantanna domowa”. Zaczęłam też szukać możliwości dopisania się do wyborów korespondencyjnych, bo przecież nikt mnie nie wypuści, żebym spełniła swój obowiązek. Na szczęście udało się dopisać do spisu wyborców w gminie, na terenie której utknęłam. Udało się zgłosić chęć udziału w wyborach korespondencyjnych. Choć moi znajomi mieli z tym problem, bo na głosowanie w pierwszej turze zapisali się w miejscu spędzania urlopu. Teraz nie mogą ponownie zmienić miejsca głosowania. Powinni pojechać na Mazury i na Podlasie, bo zmiana miejsca obowiązuje ponoć na dwie tury. Tylko niestety – siedzą zamknięci na kwarantannie, tak jak ja. Ile takich osób nie zagłosuje? Ilu osobom odbierze się w ten sposób prawo do głosowania? Nadal nie daje mi to spokoju, ale cierpliwie czekam na listonosza z pakietem wyborczym.

 

A wracając do życia na kwarantannie… Aplikacja już pierwszego dnia zgłosiła błędy, przez co nie mogłam wykonać zadania, jakim było zrobienie sobie selfie. Błąd 463 – błędna lokalizacja. Faktycznie, ktoś w sanepidzie wpisał inny adres, różniący się o 20 numerów! Zadzwoniłam więc i powiedziałam, że coś poszło nie tak… Adres poprawiono, ale aplikacja nadal wskazywała błędne położenie. Jej odinstalowanie i pobranie na nowo nic nie dało. Zgłosiłam to do firmy tworzącej aplikację, bo bałam się, że narażę się na jakąś karę. Wszak w SMS-ie dostałam już dwa ponaglenia, że nie używam aplikacji, a jest to mój OBOWIĄZEK!? Starałam się jednak nie wpadać w panikę. Powiedziałam sobie – trudno, jestem gdzie jestem, policja będzie sprawdzać czy nie uciekłam. Błędy w aplikacji to przecież nie jest wina użytkownika, tylko jej twórców. Przy tym wszystkim rozmawiałam ze znajomymi.

 

Trzeciego dnia nie zadzwonił nikt z sanepidu. Chociaż przez pierwsze dwa dni pytano mnie o samopoczucie, temperaturę i ewentualną pomoc i potrzeby. Policja też nie kazała pokazywać się w oknie. A aplikacja nadal pokazywała błąd 463. Potem zaczęłam sprzątanie, obiad. Zwykłe czynności, by oderwać myśli od całego zamieszania.

 

Czwartego dnia jeden ze znajomych (z sąsiedniego powiatu – to ważne) napisał do mnie, że umówił się z sanepidem na test. Na sobotę. W Piotrkowie! Mnie do tej pory, mimo zgłoszenia gotowości pojechania na wymaz własnym samochodem, nikt nie informował o dacie wykonania testu. Zadzwoniłam w takim razie do sanepidu w Piotrkowie z pytaniem, kiedy będę poddana badaniu, bo chciałabym jak najszybciej wyjść z tego uwięzienia. Słowo to podziałało na moją rozmówczynię, jak płachta na byka. Zaczęła podniesionym tonem tłumaczyć, że trzeba czekać na swoją kolej, że jest sporo pracy i kolejka ludzi do przebadania. Zapytałam grzecznie, dlaczego w takim razie, w pierwszej kolejności piotrkowski sanepid nie bada osób z powiatu piotrkowskiego, ale w kolejkę wpisuje osoby z powiatów sąsiednich? Tu już nerwy pani z sanepidu puściły, zaczęła się wydzierać do słuchawki i ją odłożyła! To taka ma być procedura? Żeby ktoś się nade mną wytrząsał? To już przelało czarę goryczy i postanowiłam napisać do Waszej redakcji.

 

Bardzo łatwo jest odhaczyć kogoś, jako potencjalne zagrożenie i zamknąć go na 14 dni w kwarantannie. Ale po uzupełnieniu tabelki taka osoba staje się tylko kolejną cyferką w statystyce, którą nikt się nie interesuje. Spycha się ją na margines, traktuje jako zło konieczne, a próby wyjaśnienia sytuacji zbywa krzykiem i rzucaniem słuchawki.

 

Teraz jeszcze wisienka na torcie. Pod klucz kwarantanny trafiłam po tym, jak człowiek z którym miałam rzekomy kontakt, zrobił sobie prywatny test. Takie prywatne badanie jest wystarczającym powodem do zamknięcia człowieka. Ale jeśli zrobiłabym prywatny test, który dałby wynik negatywny, to już niestety tak nie działa. Taki test nie jest wiążący dla sanepidu. A na oficjalne badanie trzeba czekać. I odnoszę wrażenie, że wiele zależy od widzimisię pracowników sanepidu. Na szczęście kwarantannę kończy albo negatywny wynik testu na COVID albo upływ czasu. Po 14 dniach znowu będę wolna. Kwarantannę spędzam więc z psem i z nadzieją, że uda się to
przetrwać. I że uda mi się zagłosować.

 


Emilia (imię zostało zmienione na prośbę czytelniczki)


Zainteresował temat?

4

4


Komentarze (19)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Kaśka ~Kaśka (Gość)18.07.2020 01:46

U mnie - leniwie. Mam roombę także dużo sprzątać nie muszę, ogarnęłam szafy i w końcu przesadziłam kwiaty. A oprócz tego praca i seriale. Jak się mieszka samemu to kwarantanna nie jest fajna.

20


Kazik ~Kazik (Gość)09.07.2020 08:50

Sanepid działa wybiórczo i jakoś nie chce mi się wierzyć by osoby na kwarantannie ktoś sprawdzał przez dwa tygodnie. W okolicy cała rodzina była na kwarantannie i co z tego nie pracowali ale jeździli na zakupy i nie tylko odwiedziny znajomych i rodziny a młodzież spotykała się z rówieśnikami i nikt tego nie kontrolował. Widocznie trzeba było statystyki uzupełnić i dlatego ta pani trafiła do kwarantanny bo całe zamieszanie z epidemią to lipa lekarze pochowali sie i nie leczą to samo urzędnicy łaskę robią społeczeństwu a sama epidemia ma służyć do podporządkowania społeczeństwa. Widać takie testy maja które pokazują nie to co trzeba a teraz widać gołym okiem komu służy służba zdrowia na pewno nie społeczeństwu a korporacjom farmaceutycznym

83


ja ~ja (Gość)10.07.2020 14:25

jeżeli ma ktoś ogród przy domu jakieś zapasy... to ta kwarantanna to jak wypoczynek, jeszcze tylko żeby szef nie dzwonił i by było git!

04


gość ~gość (Gość)10.07.2020 11:24

Najważniejsze być zdrowym, to kwarantanna nie straszna. A wybory to ebać i te ich aplikacje też.

04


pandemicum debilicum ~pandemicum debilicum (Gość)09.07.2020 18:03

Ja tu już pisałem wcześniej, co myślę o tej kwarantannie, ale przez Covidian zostałem zminusowany, rzeczowych argumentów nikt nie przedstawił, co najwyżej bełkot.
Sytuacja, kiedy państwu wydaje się, że wszystko mu wolno w stosunku do obywatela to po prostu faszyzm, i tak trzeba to nazywać. Tymczasem oczadziała telewizorem ciemnota odbiera to jako troskę państwa o obywateli. Obłęd.
Pisałem, że państwo skazuje ludzi na więzienie (zwane dla zmyłki kwarantanną) w oparciu o niepewne testy (one nie wskazują obecności w organizmie koronawirusa), albo nawet bez żadnych testów (wystarczył powrót z zagranicy lub kontakt z osobą podejrzaną). Zauważcie, że jest to kara pozbawienia wolności nałożona BEZ WYROKU SĄDU. Nie przysługuje adwokat, nikt nawet nie musiał udowodnić naszej winy (czyli bycia chorym). I na takie kuriozum wszyscy się potulnie zgodzili, wystarczyło magiczne słowo "pandemia". Nawet kodziarze nie wyszli na ulice krzycząc, że łamie się konstytucję.
Do czego zmierzam? Ano do tego, że jeśli człowiek skazany prawomocnym wyrokiem sądu trafia do więzienia, to państwo w pełni finansuje jego pobyt w tymże więzieniu. Ma zapewnione jedzenie (czy mu smakuje to już inna kwestia), ma dach nad głową, dostęp do lekarza, czasem dostęp do pewnych przyjemności.
A czym się różni tzw. kwarantanna od powyższego przykładu? To, że jest to kara bez udowodnionej "winy" i oficjalnego wyroku już pisałem. A co poza tym? A to, że "skazany" odbywa karę na swój koszt! Sam musi sobie zorganizować dostawy jedzenia (płaci za jedzenie, i ktoś jeszcze musi mu je donieść ze sklepu!), sam poniesie konsekwencje strat wynikłych z tego, że nie chodzi do pracy, i nagle jego dotychczasowe życie zostało ograniczone. A co jeśli ma np. psa, jak autorka listu do redakcji? Czy władzę obchodzi los niewinnego psa, który ze swoją właścicielką wychodził dotychczas na spacery, a teraz nie ma z kim? A chamstwo pań z sanepidu to już w ogóle skandal. Za kogo one się uważają?! Ewidentnie woda sodowa uderzyła do głowy. Ale skoro władza dała im prawo nakładać na niewinnych ludzi kary rzędu rocznych dochodów (miliony ludzi w Polsce zarabiają netto mniej niż 30 tysięcy złotych rocznie), to czy można się dziwić, że byle baba z sanepidu zyskała poczucie władzy nad maluczkimi? I jeszcze ta obowiązkowa aplikacja śledząca obywatela. Dawniej więźniom przykuwali do nogi takie wielkie ciężkie kule, aby im mobilność ograniczyć. Kuli na łańcuchu więzień nie musiał sobie sam kupować, ani sam jej sobie do nogi przykuwać. Teraz rolę kuli spełnia aplikacja na smartfona - w smartfona delikwent musi się sam wyposażyć, i aplikację też musi sobie sam zainstalować. Widać analogię?
A teraz słuchajcie ciemniaki twierdzące, że Wasza kwarantanna nie była taka zła i że dało się przeżyć! Jeśli władza zamknęła Was bez żadnego wyroku rzekomo w imię "dobra społecznego", to ta władza powinna w pełni sfinansować tą Waszą izolację, a nawet ją jeszcze zrekompensować! Powinni zapewnić kogoś, kto codziennie zrobi Wam zakupy (Wy dajecie listę zakupów i płacicie wg paragonu, ale usługa na koszt państwa), kogoś kto 4 razy na dobę (a przynajmniej 3) wyprowadzi Waszego psa na spacer (też usługa gratis) i kogoś kto pozałatwia wszystkie Wasze pozostałe niezbędne sprawy w czasie tej kwarantanny. I jeszcze powinni zrekompensować 100% strat z tego tytułu, że w tym czasie nie zarabiacie. Nic takiego nie miało miejsca? No to miejcie świadomość, że zostaliście potraktowani jak bydło, bo ludzi którzy żadnego przestępstwa nie popełnili żadna władza nie powinna tak traktować.
Nie musicie dziękować za uświadomienie Wam tak banalnych rzeczy. Pewnie i tak większość tego nie skuma, bo z telewizora wiedzą co innego.

131


totalne zniewolenie ~totalne zniewolenie (Gość)09.07.2020 20:53

To co, nowy rodzaj zastraszania, jak nie będziesz potulny, bo może cię ktoś wskazać i udupić. Od tego roku już mamy tak żyć co roku, bo na to się zanosi. Bez sprzeciwu z naszej strony pozwoliliśmy się wziąć za twarz.

50


G -prawda ~G -prawda (Gość)09.07.2020 17:01

Byłem ,przeżyłem , zwyciężyłem . Nie jest tak źle !

24


gość ~gość (Gość)09.07.2020 16:49

Kwarantanna dla kogo i co ona daje jak np wraca a się z zagranicy jeśli przekraczasz granice i nie robią ci testu tylko każą siedzieć w domu i po kilkunastu dniach nie robią testu czy jestes chory to jest aż kiedy sens jest siedzenia w domu kiedy ty już zaraz ileś kilkadziesiąt bliskich itd to po co ten cyrk z kwarantanna jeśli na samym początku i końcu nic się nie robi

41


kot alik ~kot alik (Gość)09.07.2020 12:11

Jestem po kwarantannie. Mój pierwszy kontakt z SANEPIDEM był irytujący. Pani mówiąca tak jakby za moment miała umrzeć albo przynajmniej zemdleć. Formę może jeszcze bym przeżył, ale treść przekazu była masakryczna. Kobieta nie za bardzo wiedziała do kogo i po co dzwoni, miała na ustach tylko jedno słowo "kwarantanna". Nie potrafiła odpowiedzieć na żadne pytanie. Masakra. Na koniec rzuciła słuchawką. Przy kolejnej rozmowie okazało się, że nie mają żadnych informacji, że nie sprawdzili sytuacji rodzinnej osoby poddawanej kwarantannie i co jeszcze ciekawsze, żądali przekazania szczegółowych danych osób, obok których człowiek poddawany kwarantannie mieszka (nazwiska, pesele, numery telefonów)...

101


adam.k ~adam.k (Gość)09.07.2020 09:27

Jak czytam takie komentarze jak "Kazika" to teraz wiem dlaczego niektórzy wierzą że ziemia jest płaska, a całe zło które go dotyka jest dziełem innych ...
Pytanie - jeśli wiedziałeś, że rodzina nie przestrzega kwarantanny, to czemu nie reagowałeś?

54


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat