artykuł sponsorowany

Jak leczyć trądzik u noworodka?

Piątek, 03 września 2021
Trądzik kojarzy nam się głównie z okresem dojrzewania. Ale to niepełne skojarzenie, ponieważ jest on chorobą, która może się pojawić zarówno u noworodków, jak i u niemowląt. Trądzik niemowlęcy wbrew pozorom jest dość powszechną dolegliwością. Jak sobie z nią radzić i jakie kroki należy podjąć?
Jak leczyć trądzik u noworodka?

Jeśli u twojego maluszka występuje trądzik noworodkowy lub niemowlęcy, nie należy się niepokoić. Warto natomiast wdrożyć leczenie. Jakie? Oczywiście należy działać racjonalnie i odpowiedzialnie.

 

1. Trądzik niemowlęcy - przyczyny

 

Problemy skórne mogą towarzyszyć nam przez całe życie, nierzadko pojawiają się tuż po narodzinach. Trądzik noworodkowy dotyczy ok. 20 proc. dzieci. Jeśli pojawi się u dzieci od 5. do 12. miesiąca życia, nazywany jest trądzikiem niemowlęcym. Częściej występuje u chłopców, zwykle pojawia się na twarzy niemowlaka lub noworodka (policzki, broda, czoło), a rzadziej na plecach.

Przyczyny powstawania zmian trądzikowych u noworodków tak naprawdę wciąż pozostają niejasne. Istotną rolę odgrywają czynniki genetyczne. Niektórzy specjaliści wskazują, że przyczyna może leżeć w androgenach, które odpowiadają za problemy z cerą (gruczoły łojowe dziecka znajdują się pod kontrolą hormonów, w tym androgenów). Mama może przekazać maluszkowi wysoki poziom androgenów podczas karmienia piersią.

 

Lekarze wskazują też, że w przypadku przegrzania dziecka mogą nasilać się zmiany trądzikowe. Wśród przyczyn można wymienić również kilka innych, prozaicznych czynników, jak niewłaściwy proszek do prania, nowe kosmetyki, nowe ubranka, pościel czy pieluszki.

 

2. Trądzik niemowlęcy objawy

 

Zastanawiasz się, jakie są objawy trądziku niemowlęcego? Podpowiadamy!

 

Przy trądziku niemowlęcym zmiany na skórze mogą mieć wygląd małych, białych krost, jak i guzków, zawierających ropną treść. U noworodków pojawiają się natomiast zaskórniki. Zdarza się, że trądzik niemowlęcy objawia się również zmianami skórnymi na karku, szyi, owłosionej skórze głowy oraz klatce piersiowej.

Pojawienie się niepokojących objawów na twarzy niemowlaka lub innej części ciała to znak, że pora się wybrać do lekarza, ponieważ maluszek wymaga specjalistycznego leczenia. Szczególnie wtedy, gdy trądzik noworodkowy lub trądzik niemowlęcy przybiera ostrą postać.

A ile trwa trądzik niemowlęcy? Jak już wspomniano powyżej, jako górną granicę wskazuje się 12. miesiąc życia dziecka.

 

3. Leczenie trądziku niemowlęcego

 

Skóra dziecka jest cieńsza niż skóra dorosłego. Jest też bardzo delikatna, dlatego wymaga podjęcia szczególnych działań i wyjątkowej pielęgnacji skóry. Jakie są sposoby na trądzik niemowlęcy i na czym polega leczenie trądzik noworodkowy i trądziku niemowlęcego?

Pielęgnacja skóry trądzikowej u maluszka nie musi być bardzo wymagająca. Jeśli u dziecka wystąpią łagodne zmiany, zacznijmy od przemywania skóry dziecka wacikiem zamoczonym w ciepłej przegotowanej wodzie, z dodatkiem emolientu. W ten sposób unikniemy przesuszenia skóry maluszka i wzmocnimy ją. Pamiętajmy także, że przegrzewanie niemowlaka może nasilać zmiany trądzikowe.

Ciężkie postaci trądziku noworodkowego oraz niemowlęcego wymagają interwencji lekarza. Ten powinien zdecydować o wdrożeniu właściwego leczenia. W grę wchodzi farmakoterapia, czasami antybiotykoterapia, ewentualnie miejscowe stosowanie preparatów zawierających nadtlenek benzoilu bądź retinoidy.

Jeśli trądzik niemowlęcy nie ustępuje przez długi okres, lub stan skóry dziecka się pogarsza, należy się udać do dermatologa lub endokrynologa.

 

4. Zmiany skórne u maluszka - czym smarować skórę?

 

Na zmiany skórne o niewielkim natężeniu warto zastosować Sudocrem, który wysusza powstałe krostki. Niezwykle ważna jest także odpowiednia higiena, czyli utrzymywanie skóry dziecka w czystości, stosowanie delikatnych produktów do mycia i nawilżanie skóry dziecka łagodnymi preparatami o odpowiednim składzie.

 

5. Trądzik niemowlęcy a skaza białkowa

 

Wielu rodziców myli trądzik niemowlęcy i skazę białkową. W rzeczywistości są to dwa rożne problemy, które występują na skórze dziecka.

Nadwrażliwość na nabiał powoduje wykwity skórne na buzi dziecka, ale też na brzuszku, łokciach, kolanach, ramionach czy udach. Do tego mogą się pojawić także bóle brzuszka, wymioty lub biegunka. Problemy powinna wyeliminować odpowiednia dieta i natłuszczanie skóry maluszka.

Z kolei przyczyną trądziku są głównie hormony, zdarza się zatem, że problem ustępuje samoistnie (nie należy jednak na to liczyć, jeśli zmiany są mocno zaawansowane). W tym przypadku stosowanie diety raczej nie przyniesie pożądanych rezultatów. Warto jednak podkreślić, że niepokojących objawów tak czy siak nie należy bagatelizować. Nie zawsze rodzice są w stanie prawidłowo zidentyfikować źródło problemu. Dlatego też najlepiej po prostu udać się do lekarza, który zleci właściwe badania, a na podstawie wyników dokona prawidłowego rozpoznania problemu.

 

 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Materiał KWW Z SERCEM DLA PIOTRKOWA

reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat