artykuł sponsorowany

Jak chronić się przed promieniowaniem UV i zniwelować uczulenie na słońce?

Środa, 31 marca 2021 417
Słońce zwykle kojarzy nam się z przyjemnymi i radosnymi wakacjami oraz relaksem. W końcu, przy odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej i stosowaniu kremów do opalania z wysokim filtrem, kontakt ze słońcem ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Niestety, choć dla niektórych osób może to brzmieć nieprawdopodobnie, zdarzają się sytuacje, w których kontakt z promieniami słonecznymi może powodować uczulenie na słońce, czego jednym z objawów są m.in. wysypka, alergia i zaczerwienienie skóry. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat uczulenia na słońce i w jaki sposób sobie z nim radzić.

 Uczulenie na słońce – podstawowe informacje

 

Choć uczulenie na słońce może dla niektórych osób brzmieć surrealistycznie i nieprawdopodobnie, jest bardzo częstą przyczyną alergii skórnych u znacznej części osób. W tym przypadku bezpośrednim alergenem są promienie słoneczne, które w kontakcie ze skórą powodują jej reakcję alergiczną. Choć uczulenie na słońce może brzmieć przerażająco (w końcu kontakt z promieniowaniem UV mamy każdego dnia), to dermatoza, z którą da się normalnie funkcjonować. Aby to jednak było możliwe, niezbędna jest profilaktyka oraz pozostawanie pod regularnym nadzorem lekarza dermatologa.

 

Uczulenie na słońce – przyczyny

 

Skąd tak naprawdę bierze się uczulenie na słońce? Wpływ na wystąpienie objawów z nim związanych może mieć kilka czynników. Warto jednak pamiętać, że fotodermatoza, jaką jest uczulenie na słońce, nie jest tożsama z oparzeniem słonecznym. Fotodermatozy możemy podzielić na:

 • idiopatyczne – samoistna reakcja alergiczna na słońce o nieznanej etiologii;
 • metaboliczne – związane z zaburzeniami metabolizmu;
 • egzogenne – wywołane czynnikami zewnętrznymi, jak zioła, leki czy kosmetyki.

 

Uczulenie na słońce bardzo często występuje u małych dzieci. Jest związane z tym, że ich skóra nie posiada jeszcze odpowiednich ilości melaniny, przez co po kontakcie ze słońcem, szczególnie po okresie zimowym, może wystąpić wysypka, alergia. Także przyjmowanie niektórych leków czy ziół w kontakcie ze słońcem może wywołać silną reakcję alergiczną, dlatego tak istotne jest, aby przez zażyciem danego leku zapoznać się z ulotką informacyjną na temat ewentualnych interakcji leku.

 

Wysypka, alergia, czyli jak rozpoznać uczulenie na słońce

 

W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z uczuleniem na słońce, a nie inną reakcją alergiczną lub poparzeniem słonecznym? Niezależnie od tego, czy uczulenie dotyczy dziecka, czy też osoby dorosłej, objawy w obydwu przypadkach pozostają bardzo podobne. Są to przede wszystkim:

 • wysypka, alergia skórna;
 • wyraźne zaczerwienienie skóry;
 • przebarwienia;
 • obecność pęcherzyków oraz grudek na skórze;
 • łuszczenie się naskórka;
 • pieczenie;
 • swędzenie;
 • widoczna opuchlizna.

 

Objawy stają się zauważalne przede wszystkim w przypadku części ciała, które w największym stopniu narażone są na działanie promieni słonecznych, a więc odkrytych ramion, karku czy twarzy. Tego rodzaju alergia skórna powoduje przede wszystkim swędzenie, które może wywoływać potrzebę ciągłego drapania się. Należy się jednak tego wystrzegać, gdyż drapanie zmienionej chorobowo skóry może zaostrzać objawy.

 

Uczulenie na słońce – jak sobie z nim radzić?

 

W jaki sposób leczyć uczulenie na słońce? W tym przypadku nadrzędną rolę odgrywa profilaktyka. Tak jak w przypadku innych alergii niezbędne jest unikanie czynnika, który wywołuje uczulenie. W przypadku nadwrażliwości na słońce należy zadbać przede wszystkim o odpowiedni ubiór – ubrania powinny być lekkie, przewiewne i zasłaniać ciało przed działaniem promieni słonecznych, stąd wskazany jest długi rękaw oraz kapelusz czy czapka z daszkiem.

 

Jeśli to możliwe, należy unikać kontaktu ze słońcem wtedy, kiedy jego promienie są najsilniejsze, czyli w przypadku lata między 12:00 a 16:00. Kolejnym krokiem jest korzystanie z kremu do opalania z odpowiednio wysokim filtrem, który u osób z uczuleniem na słońce powinien stanowić podstawowy kosmetyk pielęgnacyjny. Należy również pamiętać o tym, aby ponawiać aplikację kremu do opalania co 2-3 godziny. Do swojej diety warto natomiast wprowadzić suplementację selenu i beta-karotenu, czyli składników, które wykazują działanie przeciwutleniające.

undefined


Zainteresował temat?

0

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat