tekst reklamowy

Jak być eko na co dzień?

Środa, 28 lipca 2021 517
Na duże zmiany składają małe decyzje pojedynczych osób. Jak stać się częścią większej zmiany na lepsze? Jak być bardziej eko? W tym artykule podpowiemy kilka sposobów.

Korzystaj z torby wielorazowej

 

Jednorazowe reklamówki to nie tylko przedmioty wykonywane z materiałów trudnych w rozłożeniu i długo zalegających na śmietniskach. To także produkty, do wyprodukowania których zużywa się niemało wody, która później wymaga ponownego oczyszczenia.

Zużywają się szybko, co wymaga ponownej produkcji, która przecież oznacza także zapotrzebowanie na energię. A przy tym wszystkim strzępy reklamówek często zagrażają ptakom i drobnym zwierzętom, którym niejednokrotnie zdarza się zjadać ich fragmenty w trakcie wygrzebywania pokarmu ze śmietników.

 

Jednorazówki najlepiej zastąpić torbami wielorazowymi. Te służą dłużej nie tylko dlatego, że są mocniejsze i rzadziej się zrywają. Je po prostu w razie zabrudzenia można wyprać. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, aby torbę tego typu nosić ze sobą czy to w plecaku, czy w torebce – i nie musieć przy każdych zakupach zaopatrywać się w nową torbę.

 

Poruszaj się bardziej eko

 

Samochód kusi wygodą transportu, ale czy zawsze jest niezbędny? Owszem, dojazd do pracy autobusem lub pociągiem przekłada się na konieczność dostosowania się do godzin odjazdów, ale paradoksalnie zyskujesz przy tym czas na przykład na czytanie książki – czego za kierownicą robić za bardzo nie można. Czyli nie jest tak źle – a przecież jednocześnie właśnie ograniczenie liczby pojazdów na drodze przekłada się na emitowanie mniejszej liczby spalin.

 

Odnosi się to zresztą nie tylko do drogi do pracy. Czy aby na pewno do sklepu trzeba podjeżdżać samochodem, jeśli można się po prostu przespacerować lub skorzystać z roweru, ewentualnie hulajnogi elektrycznej? Zwłaszcza, że w sytuacji, w której w wielu miastach istnieją sieci tego typu pojazdów wynajmowanych na godziny, nie trzeba mieć nawet własnych.

 

Używaj wody z głową

 

Długi prysznic jest przyjemny, jednak oznacza zużycie dużej ilości wody. Oczywiście – nie znaczy to, ze trzeba zaniedbywać higienę. W żadnym razie. Można jednak po prostu myć się sprawnie i na moment zakręcać wodę, gdy np. nakładamy żel do mycia skóry. Analogicznie przy np. myciu zębów nie musimy przez kilka minut utrzymywać lecącego strumienia wody.

 

Kupuj produkty lokalne

 

Wpływ transportu na środowisko to nie tylko kwestia jeżdżenia samochodami. To również transport towarów na duże odległości. Oczywiście, w przypadku produktów takich, jak herbata czy kawa, raczej nie należy się spodziewać wyrobów lokalnych, jednak w przypadku wielu owoców czy warzyw spokojnie można decydować się na te wyhodowane w Polsce – a jeszcze lepiej we własnym regionie. Trochę więcej wzmianek o wpływie zakupów lokalnych na środowisko znajdziesz w serwisie Eko360.pl, do lektury którego przy okazji zapraszamy.

 

Ogranicz produkty odzwierzęce

 

Masowe hodowle zwierząt często powodują nieproporcjonalne zużycie wody, energii, ale też generowanie odpadów i stopniowe jałowienie okolicznej gleby. Ich wpływ na środowisko jest naprawdę ogromy. Oczywiście, nie każdy jest gotów z tego powodu natychmiast przejść na weganizm lub wegetarianizm, jednak nawet drobne modyfikacje diety mogą mieć znaczenie. Jeśli spróbujesz po prostu raz na tydzień nie jeść produktów odzwierzęcych albo po prostu zmniejszysz porcje mięsa, po które zwykle sięgasz, dla Ciebie będzie to zmianą niewielką, jednak gdy zrobi to wielu ludzi, skumuluje się na sumarycznie ogromną zmianę.

 

Zdjęcie: Unsplash.com


Zainteresował temat?

2

1


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat