Islandia w Sulejowie. Zapraszamy na projekcje filmów

ePiotrkow Środa, 14 października 20152 2148
W Miejskim Ośrodku Kultury w Sulejowie (ul. Błonie 10a) w sobotę (24 X od godz. 18.00) będzie można obejrzeć trzy filmy – dokumenty o życiu mieszkańców Islandii. Po projekcji przewidziano spotkanie z autorami produkcji.

Ładuję galerię...

Fotografowie ze Sputnik Photos ponownie zapraszają na Islandię. Tym razem na pokazy zrealizowanych tam filmów. „Siostry”, „Boża łaska”, „Salóme” to kameralne dokumenty, które w mikroskali pokazują życie mieszkańców wyspy. „Rezydencja Islandzka” jest kolejnym i najnowszym projektem, który fotografowie ze Sputnik Photos przygotowali na wulkanicznej Islandii. Kilka lat temu właśnie tam powstał ich słynny materiał „IS(not)” nagradzany na międzynarodowych konkursach, pokazywany na wystawach w Polsce i za granicą oraz opublikowany w postaci książki. Teraz fotografowie Sputnik Photos wrócili tam, aby podczas artystycznej współpracy z islandzkimi artystami, przy wykorzystaniu różnych mediów (wideo, fotografia, dźwięk, archiwalia i animacje) stworzyć wspólne prace opowiadające o tej niesamowitej wyspie. W „Rezydencji Islandzkiej” udział wzięło sześciu uznanych polskich fotografów dokumentalnych ze Sputnik Photos oraz trzech islandzkich filmowców. Nad swoimi projektami pracowali podzieleni na trzy zespoły: Rafał Milach, Andrei Liankevich i Huldar Breiðfjörð; Michał Łuczak, Adam Pańczuk i Helena Stefánsdóttir; Jan Brykczyński, Agnieszka Rayss i Kristján Loðmfjörð. Efektem ich wielomiesięcznej pracy są trzy filmy dokumentalne: „Boża łaska”, „Jeśli pogoda pozwoli” oraz „Siostry”, które pokazują życie mieszkańców wyspy i codzienne wyzwania przed jakimi stają.

 

„Boża łaska” opowiada o relacjach ludzi i zwierząt na islandzkich wsiach, gdzie bliskość zwierząt stanowi ważną cześć życia codziennego. „Jeśli pogoda pozwoli” to historia matki i syna, mieszkających na farmie, na fiordzie Ingjaldssandur w północno-zachodniej Islandii. Każdego roku zmagają się ze srogimi zimami. Ich sytuację pogarsza fatalny stan jedynej drogi, która prowadzi do cywilizacji, a zimą jest często nieprzejezdna.

 

Bohaterkami filmu „Siostry” są jednojajowe bliźniaczki, które wspólnie i szczęśliwie prowadzą gospodarstwo po rodzicach, z dala od miejskiego zgiełku.

 

Oprócz dokumentów z projektu „Rezydencja Islandzka” pokazany będzie również niezależny film islandzki „Salóme”. Pokazy odbędą w czterech miastach w Polsce, w tym także w Sulejowie, gdzie na seanse zapraszamy do Miejskiego Ośrodka Kultury.

 

Filmy będą wyświetlane z polskimi napisami.


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

sulejowianin ~sulejowianin (Gość)23.10.2015 19:09

No. nareszcie światem powiało w Sulejowie !

00


Maniek Kapusta ~Maniek Kapusta (Gość)15.10.2015 09:44

W Sulejowie powiało chłodem,....

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat