Inauguracja sezonu artystycznego w Teatrze Wielkim w Łodzi

Łódzkie Piątek, 13 września 20190 2013
„Być jak Moniuszko” to tytuł koncertu inaugurującego nowy sezon artystyczny 2019/2020 Teatru Wielkiego w Łodzi, który odbędzie się już 21 września. Ponadto w tym miesiącu teatromani, wielbiciele baletu i opery na drugiej scenie narodowej będą mogli zobaczyć jeszcze klasyczny spektakl baletowy „Don Kichot” oraz widowisko muzyczne „Niestraszny Straszny dwór”. Nowy dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi, Dariusz Stachura, zapowiada otwarcie teatru nie tylko na region, ale również na publiczność krajową i zagraniczną.

Ładuję galerię...

W czwartek, 12 września, w Teatrze Wielkim w Łodzi odbyła się konfernecja związana z inauguracją nowego sezonu artystycznego. W spotkaniu z dziennikarzami udział wzięli: Dariusz Stachura nowy dyrektor naczelny Teatru Wielkiego, Krzysztof Marciniak zastępca dyrektora ds. artystycznych, Wojciech Domagała kierownik baletu oraz dyrygenci Marta Kosielksa i Tadeusz Kozłowski. Sezon artystyczny druga narodowa scena w kraju, jak mówi się o Teatrze Wielkim w Łodzi, rozpocznie 21 września wyjątkowym koncertem, w którym wystąpi cały zespół artystyczny teatru – soliści, chór, balet i orkiestra, zatytułowanym „Być jak Moniuszko”.  Na wydarzenie to, wyreżyserowane przez Beatę Redo-Dobber, złoży się barwna lista Moniuszkowskich przebojów, pochodzących z najsłynniejszych oper kompozytora, takich jak: „Halka”, „Straszny dwór”, „Paria” czy „Flis”. 

 

Jeszcze we wrześniu Teatr Wielki zaprezentuje publiczności spektakl baletowy „Don Kichot” (25 i 26.09) oraz widowisko muzyczne „Niestraszny Straszny dwór” (28 i 29.09).  Pierwsza z propozycji  to powrót do prezentacji klasycznego baletu na łódzkiej scenie. Mówi Wojciech Domagała kierownik baletu: – To balet komiczny o dość zawiłych losach kilku bohaterów, oczywiście jest tutaj ta tytułowa postać Don Kichota i towarzyszy mu dzielny giermek Sancho, ale również mamy takie postacie jak Kitri, która jest córką oberżysty i Bazylio, młody golibroda. I te dwie ostatnie osoby są głównymi solistami, prowadzącymi ten spektakl. W spektaklu nie zabraknie dużych scen tanecznych i popisów solistów. Na pewno warto to zobaczyć – baśniowa scenografia, kolorowe kostiumy i żywa muzyka. (…) To będzie trudne zadanie dla naszych tancerzy, tak mocnym akcentem rozpoczynać sezon, ale trzeba sobie wysoko zawieszać poprzeczkę (…). To jest spektakl oparty na bazie techniki tańca klasycznego. Chcąc utrzymać zespół na wysokim poziomie musimy mieć w repertuarze spektakle klasyczne.

 

Od kilku dni druga scena narodowa w kraju ma nowego dyrektora. Na konferencji nie zabrakło więc pytań do Dariusza Stachury o jego wizję i plany związane w najbliższym czasie z łódzkim Teatrem Wielkim. – Jeśli chodzi o plany na ten sezon i na moja kadencję chciałbym aby udało się poprawić wizerunek  Teatru Wielkiego, na który niekorzystnie wpłynęły ostatnie zmiany jego dyrektorów. Mam nadzieję, że uda to się zmienić. Będę chciał aby nasz teatr nie był tylko teatrem lokalnym, ale przede wszystkim krajowym i zagranicznym. Abyśmy mieli scenę, która pracuje na kulturę europejską, abyśmy nawiązywali współpracę z zagranicznymi teatrami i instytucjami kulturalnymi. Na pewno postawimy na rozwój naszego działu promocji, tak byśmy mogli mieć narzędzia by mocno promować i nasz repertuar i naszych artystów. W tej kwestii pozwolę sobie nawiązać do działań jednego z moich poprzedników, dyrektora Pietrasa, który mawiał, że teatr to zespół więc ja o swoich artystach będę starał się mówić, jak najlepiej. Ponadto będę chciał stworzyć małą scenę, na wzór takiego dawnego spatynowanego teatru, gdzie będą z nami współpracować artyści stażyści. Uważam, że tym młodym ludziom też trzeba dać szansę spotykania się z publicznością. 

 

Więcej informacji na temat repertuaru łódzkiego Teatru Wielkiego w sezonie 2019/2020 można znaleźć na stronie www.opera.lodz.com

 

Tekst: Agawa

 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat