Impregnacja kostki brukowej - czy warto?

ePiotrkowKraj Poniedziałek, 03 czerwca 20193 1923
Impregnowanie kostki brukowej to trend, który z roku na rok zatacza coraz szersze kręgi. Z pozoru może się wydawać, że kostka brukowa jest na tyle trwałym materiałem, że jej impregnacja nie ma sensu, jednak nawet coś tak twardego jak beton wymaga ochrony.

Dlaczego warto impregnować kostkę brukową?

 

Kostka brukowa jest zbudowana z betonu, a ten ma to do siebie, że jest kruchy oraz posiada pory, przez które mniej lub bardziej (zależnie od jakości betonu) wnika wilgoć. Im więcej wilgoci wniknie, tym bardziej osłabia się struktura betonu, szczególnie zimą, gdy woda zawarta w betonie zamarza, powiększając swoją objętość. Główną zaletą impregnacji, jest właśnie ochrona przed wilgocią, ponieważ impregnat do kostki brukowej tworzy na powierzchni kostki powłokę hydrofobową, która zatrzymuje wodę na zewnątrz.

 

Oprócz ochrony przed wilgocią, impregnacja kostki niesie ze sobą wiele innych korzyści. Zależnie od miejsca, w którym jest położona kostka, inna zaleta impregnatu będzie miała największe znaczenie. Wśród zalet impregnacji kostki możemy wymienić:

  • ochronę przed wilgocią,
  • ochronę przed porastaniem i zniszczenie istniejących zarodników roślin,
  • wygładzenie i ujednolicenie powierzchni kostki, łatwe usuwanie nawet trudnych plam poprzez utworzenie powłoki przez, którą nie przenikają zanieczyszczenia,
  • ochrona przed powstawaniem wykwitów wapiennych,
  • w przypadku impregnacji kolorowej lub pomalowanej kostki, zabezpieczenie przed blaknięciem.

 

Jakie rozróżniamy impregnaty do kostki?

  • impregnat bezbarwny - najczęściej wybierany, gdy chcemy tylko zabezpieczyć kostkę bez dodatkowych efektów,
  • impregnat barwiący - zabezpiecza kostkę oraz nadaje jej kolor (często nazywa się go farbą do kostki ze względu na to, że typowa farba na kostce by się nie utrzymała więc spełnia on rolę farby),
  • impregnat z efektem mokrej kostki - oprócz właściwości zabezpieczających nadaje kostce tzw. efekt mokrej kostki,
  • impregnat rozpuszczalnikowy - głęboko penetruje strukturę kostki przez co silnie zabezpiecza przed wilgocią oraz jest odporny na ścieranie (najlepiej nadaje się do powierzchni przemysłowych, również ze względu na łatwiejsze usuwanie trudnych plam po zastosowaniu).

 

Ile kosztuje impregnacja kostki?

 

Koszt impregnacji kostki najlepiej podzielić na koszt samego produktu oraz koszt robocizny. Jeżeli chcemy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby kostkę zaimpregnować samodzielnie. Proces nie jest trudny ani zbyt czasochłonny, nie potrzebujemy również specjalistycznych narzędzi. Należy jednak pamiętać, że przed impregnacją kostkę należy dokładnie oczyścić, do czego najlepiej użyć myjki wysokociśnieniowej. Jeśli chcemy, to oczywiście możemy zatrudnić do tego fachowców, a ceny takich usług są bardzo zróżnicowane, zależnie od regionu kraju oraz stopnia trudności zlecenia.

 

Ceny impregnatów do kostki brukowej również są bardzo zróżnicowane i zależą od takich czynników jak: wielkość opakowania, marka, jakość produktu oraz dodatkowe cechy impregnatu. Jeśli mówimy o impregnacji kostki na tarasie, podjeździe, czy ścieżkach na ogrodzie, koszt nie będzie duży i zamkniemy się w kilkuset złotych. Nieco droższe są impregnaty barwiące, ale w przypadku niedużych powierzchni również koszt nie jest poza zasięgiem statystycznego zjadacza chleba.

 

Reasumując, impregnacja kostki brukowej to nowy i wciąż zyskujący zwolenników trend, ale niepozbawiony racjonalnych podstaw. Sprawdza się zarówno w praktyce biznesowej (ogródki restauracyjne, place, hale), jak i prywatnej (ogrody, podjazdy, garaże). Nie mówimy, że impregnacja jest koniecznością, ale że dzięki niej można znacznie poprawić stan kostki brukowej.

 

 

 


Zainteresował temat?

0

1


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Rabi ~Rabi (Gość)26.03.2020 19:44

A jak już zaimpregnujemy kostkę brukową, to nie zapominajmy, ze wymaga też odpowiedniej pielęgnacji: semmelrock.pl/warto-wiedziec/porady-eksperta/jak-wyczyscic-kostke-burkowa-zrob-to-sam/. Systematycznie zabezpieczam swój podjazd, czyszczę i efekty są :)

01


Witkacy ~Witkacy (Gość)27.12.2019 21:14


Pamiętajmy też, że każdy podjazd garażowy wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji: bielsko.biala.pl/aktualnosci/41019/wszystko-co-musisz-wiedziec-o-impregnacji-podjazdu-z-kostki-brukowej. Jeżeli będziemy przestrzegać podstawowych zasad, będziemy cieszyć się latami z nieskazitelnego wyglądu otoczenia wokół domu.

02


Korneliusz09 ~Korneliusz09 (Gość)10.06.2019 09:36

Jak jest dobrej jakości to trzeba dbać. ja mam kostkę z drogbruk i mimo że po fajnej cenie, mam szacunek do pieniędzy, więc kotkę impregnuję

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat