Ilu piotrkowian było wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej?

Strefa FM Niedziela, 15 kwietnia 20184 6578
W niedzielę w Piotrkowie Trybunalskim zorganizowano obchody 78. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, zapytaliśmy kustosza Muzeum Zbrodni Katyńskiej, który wygłosił okolicznościową przemowę, o to, ilu mieszkańców naszego regionu mogło zginąć w lasach katyńskich, jak się bowiem okazuje dotychczasowa lista może być niepełna.

Ładuję galerię...

Tradycyjnie najpierw odprawiono mszę świętą ku czci ofiar Zbrodni Katyńskiej w kościele o. Bernardynów, następnie uczestnicy uroczystości udali się przed pomnik katyński, tam okolicznościowe przemówienie wygłosił dr Tomasz Szczepański, kustosz Muzeum Katyńskiego w Warszawie, którego zapytaliśmy o to, ilu mieszkańców naszego regionu zginęło podczas jednej z najtragiczniejszych w historii naszego narodu zbrodni.

 

- Mamy informacje o wszystkich ofiar z trzech obozów specjalnych oraz tzw. ukraińskiej listy katyńskiej, ponieważ w latach 90. przekazano nam dokumenty sowieckie, a w połowie lat 90. ukazała się tzw. lista katyńska. Na tej podstawie członkowie Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej oszacowali, że około 290 osób z regionu piotrkowskiego zamordowano w lasach katyńskich, ale pamiętajmy, że nadal nie znamy tzw. białoruskiej listy katyńskiej, na której również znajdują się osoby zabite z rozkazu, wydanego w 1940 roku w ramach tej samej operacji, ta lista nadal jest na Białorusi. Na tej liście jest 3780 osób, ale nie wiemy kto dokładnie się na niej znajduje, niewykluczone więc, że piotrkowian, którzy tam zginęli mogło być więcej – podsumował przedstawiciel tego polskiego muzeum.

 
Po oficjalnej przemowie przedstawiciele Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej, władz Piotrkowa Trybunalskiego, piotrkowskiego Starostwa Powiatowego, Rady Miasta, Rady Powiatu oraz m.in. piotrkowskich szkół, złożyli kwiaty przed pomnikiem katyńskim. Organizatorem uroczystości był Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Piotrkowie.

 
- Do tej pory pamiętam, że jeszcze kilkanaście lat temu nie można było o tym mówić. Ja nigdy nie ukrywałam, że mój ojciec Jerzy Kopkiewicz zginął w Katyniu. Do tej pory trzymam list, który mój ojciec wysłał do mamy ze Starobielska. Takich listów było wiele. Nie mogłam się doczekać, aż nasze władze zorganizują nam wyjazd na miejsce, dlatego postanowiłam tam pojechać na własną rękę. Podczas jednej z pielgrzymek udało mi się zobaczyć m.in. doły, do których ich wrzucano. Na miejscu zapanowała grobowa cisza, każdy poszedł w swoją stronę, myśląc o swoich bliskich – powiedziała Barbara Wojciechowska, jedna z członkiń Rodziny Katyńskiej Ziemi Piotrkowskiej.

 

Wiosną 1940 roku radzieccy policjanci polityczni (NKWD) rozstrzelali ponad 21 tysięcy obywateli naszego kraju, w tym wielu oficerów wojska i policji, nauczycieli, profesorów i posłów przebywających w obozach na terenie ZSRR. Dzień Pamięci Zbrodni Ofiar Zbrodni Katyńskiej co roku obchodzony jest 13 kwietnia.


Zainteresował temat?

8

1


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)16.04.2018 16:38

Ale szopka, śmiechu warte.

13


Cv ~Cv (Gość)16.04.2018 12:38

A czy PO nie stać na skromną wiązankę?

11


dolmar ~dolmar (Gość)15.04.2018 21:34

zdjęcie nr. 4 to jakiś dowcip i do tego kiepski !!!!!!!!!

22


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat