Ilu mamy stulatków w Łódzkiem?

ePiotrkowŁódzkie Wtorek, 26 czerwca 20180 5432
Jeszcze w tym roku 33 osoby w naszym województwie będą mogły zdmuchnąć 100 świeczek z urodzinowego tortu. Wśród jubilatów dominują kobiety, jest ich 29, mężczyzn tylko 4. ZUS wypłaca w Łódzkiem tzw. świadczenia honorowe już 112 osobom w wieku 100 lat i więcej. Jeśli doliczymy do tego grona osoby, które w najbliższym półroczu skończą 100 lat, to w naszym województwie mamy już 145 zusowskich stulatków. W Piotrkowie są tylko 4 osoby powyżej 100 lat, to same panie. Najstarsza z nich ma 105 lat.
fot. pixabay

Wśród osób w wieku 100 plus zdecydowanie więcej jest kobiet. Na 112 osób w tym wieku, przypada 96 kobiet i 16 mężczyzn. Najwięcej osób pobierających już świadczenie honorowe z ZUS-u znajduje się na terenie działania I Oddziału ZUS w Łodzi – 59 osób (49 kobiet i 10 mężczyzn), na terenie działania II Oddziału ZUS w Łodzi – 38 osób (34 kobiety i 4 mężczyzn) oraz w Oddziale ZUS w Tomaszowie Mazowieckim – 15 osób (13 kobiet i 2 mężczyzn).

Najstarsze stulatki z powszechnego systemu emerytalnego w naszym województwie mają 106 lat. Są to dwie panie pochodzące z Łodzi (Bałuty) i Pabianic. Najstarszy pan powyżej 100 lat, ma 103 lata i także pochodzi z Łodzi.


- Każda osoba, która kończy 100 lat może liczyć na przyznanie świadczenia honorowego od prezesa ZUS mówi Monika Kiełczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. łódzkiego. - Wysokość świadczenia zależy od wysokości kwoty bazowej i dla 100-latków świętujących obecnie swoje setne urodziny, wynosi 3 731,13 zł. Kwota ta, raz przyznana wypłacana jest co miesiąc i nie podlega waloryzacji, co oznacza, że do końca życia wypłacana jest w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury czy renty. Stulatek nie musi przy tym składać żadnych wniosków do ZUS, ponieważ jest to specjalne świadczenie honorowe, które emeryci i renciści otrzymują „z urzędu” z chwilą ukończenia 100 lat.


Świadczenie honorowe przyznawane jest także tym osobom, które nigdy nie pracowały i nie pobierają emerytury czy renty. W takim przypadku wniosek o świadczenie jest jednak wymagany, ponieważ osoby te nie znajdują się w systemie ZUS.


Obecnie świadczenia honorowe z ZUS w całym kraju pobierają 1 953 osoby.

 

 

(materiały ZUS)


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat