Ile zarabiają politycy?

ePiotrkowKraj Wtorek, 06 marca 201836 6865
Głośna wypowiedź ministra Gowina (na zdjęciu) o tym, że "nie zawsze starczało mu do pierwszego", skłoniła do dyskusji dotyczącej zarobków polityków. Także tych lokalnych.
fot. P. Tracz / KPRM

"Czy nasi politycy rzeczywiście zarabiają za mało?" - brzmiało główne pytanie poniedziałkowego Magla w Strefie FM. Głos w programie zabrał m.in. politolog prof. Kazimierz Kik (UJK). - W Polsce podstawy do powiedzenia: zarabiam za mało, mają wszyscy - mówił na antenie. - Dzieje się tak choćby z tego powodu, że nie tak daleko, u naszych zachodnich sąsiadów, ludzie zarabiają cztery razy więcej. Jednak dla przeciętnego Polaka słowa ministra Gowina były horrendalne. To zabrzmiało jak obraza, jak pognębienie. W naszym kraju wciąż znajdujemy się na etapie przejściowym, rozpiętość zarobków jest nadal bardzo duża. Mamy dwa światy. Z jednej strony przeciętnego obywatela zarabiającego niewiele ponad 1000 zł na rękę, z drugiej finansowe elity z zarobkami przekraczającymi kilkadziesiąt tysięcy. Ale mimo wszystko Jarosław Gowin zapomniał, że jest politykiem, czyli należy do klasy bardzo źle ocenianej przez Polaków. I zwłaszcza jako taki nie powinien mówić takich rzeczy.

Profesor Kik powiedział też, że w Polsce mamy nie tylko wolny rynek, ale i wolną amerykankę.

Znacznie mniej od ministra zarabia radny. W Piotrkowie, jak przypomniał w Maglu Jan Dziemdziora, to 1100 zł. - Na rękę. Plus dodatki za udział w komisjach. Ktoś powie, że to dużo jak na jedną sesję w miesiącu i dwie-trzy komisje. Ale dochodzą do tego dyżury radnego, no i nieobecności w miejscu pracy, za co pracodawca może, ale nie musi radnemu płacić.

O wiele więcej zarabiają posłowie (12,3 tys.), nie mówiąc o europosłach (ok. 36 tys zł). Nieźle na tym tle wypadają też prezydenci miast (średnio 12 tys zł).

 

Tymczasem minimalna pensja wzrosła w 2018 r. do 2100 zł brutto, czyli ok. 1530 zł netto. To najniższe kwoty, jakie można wypłacać pracownikowi zatrudnionemu na pełen etat. Średnia pensja jest znacznie wyższa. W grudniu 2017 r. wyniosła już prawie 5 tys. zł brutto. A ile wynosi w rzeczywistości?


Zainteresował temat?

3

2


Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

lutek ~lutek (Gość)06.03.2018 21:12

dzis jest dzien wielki dzien,jestem wyższy stopniem ,niż Jaruzel.

22


Hrabia Poniemirski ~Hrabia Poniemirski (Gość)06.03.2018 19:06

Mało zarabiacie? A dzisiaj rząd warszawski podarował bankowi JP Morgan 20 mln zł, za to że zechce nas doić tutaj na miejscu. Z was się śmieję, z was elektoracie obecnej władzy, to wy wywindowaliście to bydło na piedestał.

61


??? ~??? (Gość)06.03.2018 12:54

Minęło już 20 lat od tzw transformacji ustrojowej. W tym czasie mieliśmy dogonić bogate kraje Europy. Tymczasem jesteśmy europejskim krajem o najniższych dochodach ludności. Dużo więcej zarabiają już np. Czesi czy Węgrzy.
Okazuje się, że PO I PIS to ta sama grupa bezproduktywnych wyżeraczy, która hamuje rozwój i sprzedaje nas obcym.
Najlepszym obrazem jest tu branża transportowa. Każdy, kto się w nie porusza, wie , że nie brakuje zleceń na wywóz towarów z Polski, ale wrócić do Polski to już nie ma z czym. Gdyby przy tym puchły portfele Polaków z eksportu to z Bogiem sprawa, ale tak nie jest. Jesteśmy po prostu bezczelnie okradani. Politycy zaś kupują sobie miejsca przy władzy wprost za nasze pieniądze z podatków . To jest jakiś koszmar. Straszliwy system współczesnego niewolnictwa. Czy kiedyś się z tego obudzimy?

72


gość ~gość (Gość)06.03.2018 10:59

Praw polak
-Bieńkowska, , za 6tys , pracuje tylko idiotą, ,
-sędzia Gelsdorf, , za 12tys , można wyżyć , tylko na prowincji.

92


Prawdziwy Polak ~Prawdziwy Polak (Gość)06.03.2018 09:49

Owładnięty zaczadzeniem pisostan obwinia za wszystko platfusów, że kradli ,ośmiorniczki itd. ALE TAKIEGO DOJENIA JESZCZE NIE BYŁO W HISTORII POLSKI, Gowin nie może przeżyć za 17 tysiaczy miesięcznie, Szydło dała sobie sama nagrodę 65 tysiaczy-Starczy jej na 796 ośmiorniczek. Morawiecki choć premierem od kilku miesięcy przyznał sobie 72tysiacze. ALE TO NIC -rekord w historii Polskich wydatków pobił NASZA NADZIEJA NA WYBAWIENIE WSI PIOTRKOWSKIEJ- Bartuś Misiu nasz Prawdziwy Plak i Patriota prawie 60 tysiaczy w 2016 na paliwo, boże ludzie przez całe życie nie widzą na oczy takiej kwoty, a on się dla Polski woził po lokalach -CZEŚĆ I CHWAŁA PRAWDZIWYM POLAKOM NARODOWYM PATRIOTOM- https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tyle-misiewicz-wydal-na-paliwo-szokujace-kwoty/gxmvbwy

98


gość ~gość (Gość)06.03.2018 21:31

10% podatku od dochodów kleru i moment zrównamy się z zarobkami z zachodem. Amem

21


mom ~mom (Gość)06.03.2018 17:19

Cytuję:
Jan Dziemdziora, to 1100 zł. - Na rękę. Plus dodatki za udział w komisjach

I to jest około 300 zł. netto za jeden dzień .......... kto tyle zarabia ? .............. co daje w m-cu xxx zł. ? ! ? ! ?

31


Zarośnięty Dziad ~Zarośnięty Dziad (Gość)06.03.2018 15:49

Za mało.

00


gość ~gość (Gość)06.03.2018 13:04

Doimy Polskę bo mamy większość i co nam zrobicie?

63


gość ~gość (Gość)06.03.2018 12:43

Od 1945 roku żarli jedni, pora aby pożarli drudzy.

36


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat