ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile płacimy za prąd w Polsce?

Czwartek, 13 września 2018 2131
Bez prądu funkcjonowanie we współczesnym świecie jest praktycznie niemożliwe – od przechowywania żywności, ładowania telefonów, pracy przy komputerze, oglądania filmu w kinie, po podróże samochodami elektrycznymi – wszędzie towarzyszy nam prąd. Prąd – luksus, za który płacimy.

Średnia cena za 1 kWh


Jak podaje Urząd Regulacji Energetyki, średnia cena prądu w lutym 2018 wynosiła 0,55 zł/kWh dla wybranej taryfy G11. Średni koszt energii elektrycznej stanowią następujące składniki:

→koszt zakupu energii elektrycznej – 0,18 zł/kWh (co stanowi 33% stawki za 1 kWh)

→koszty własne sprzedawcy – 0,11 zł/kWh (20% stawki)

→podatek VAT - 0,10 zł/kWh (18% stawki)

→koszty przesyłowe – 0,09 zł/kWh (16% stawki)

→akcyza – 0,04 zł/kWh (7% stawki)

→podatki i opłaty lokalne – 0,02 zł/kWh (4% stawki)

→marża sprzedawcy – 0,01 zł/kWh (2% stawki)

 

Składowe rachunku za prąd


Rachunek za energię elektryczną to suma kilku opłat. W każdym rachunku można wyróżnić dwie grupy kosztów:

I) koszt obrotu – wartość fizycznie zużytej w danym okresie energii elektrycznej czyli iloczyn wykorzystanych kilowatogodzin i ceny za 1kWh. Do tego niektórzy sprzedawcy dorzucają comiesięczną stałą opłatę handlową.

 

II) koszt dystrybucji – wartość dostarczania energii do odbiorcy.

 

Koszty dystrybucji to suma 5 kategorii opłat znajdujących się na rachunku:

1) opłata przesyłowa stała

2) opłata sieciowa – zależy od liczby wykorzystanych w danym okresie kilowatogodzin, a odnosi się do przesyłu wymaganej energii czyli drogi, jaką pokonuje prąd od dystrybutora (sprzedawcy) do odbiorcy czyli gospodarstwa domowego lub firmy

3) opłata abonamentowa – dotyczy obsługi klienta (przygotowanie, dostarczenie rachunków do klientów, dokonanie odczytów z liczników itp.)

4) opłata przejściowa – przykład opłaty stałej, będącej swego rodzaju wynagrodzeniem za usługę udostępniania krajowego systemu elektroenergetycznego

5) opłata jakościowa – opłata zależna od skonsumowanej energii, która pokrywa koszty utrzymania równowagi w systemie elektroenergetycznym.

 

Ile płacę za prąd – test dla lodówki, suszarki, laptopa


Dla zobrazowania ile płacimy za prąd, warto przedstawioną powyżej teorię przełożyć na przykłady sprzętów, z których korzystamy każdego dnia. Przyjęta średnia stawka za 1 kWh=0,55 zł.

 

LODÓWKA:
→czas pracy: 7 dni w tygodniu, 24 h/dobę, średnio 30 dni w miesiącu = 720 h

→moc: 80W

→do zapłaty: 0.080*720*0,55zł/kWh = 31,68zł w danym miesiącu

SUSZARKA:
→czas pracy: 3 dni w tygodniu, każdorazowo ok. 30min, średnio 10 razy w miesiącu = 5h

→ moc: 2000W

→ do zapłaty: 2kW*5h*0,55zł/kWh = 5,50zł w danym miesiącu

LAPTOP:
→czas pracy: 7 dni w tygodniu, każdorazowo ok. 10h, średnio 30 razy w miesiącu = 300h

→moc: 50W

→do zapłaty: 0.05kW*300h*0,55zł/kWh = 8,25 zł w danym miesiącu

 

Trendy w cenach prądu


Cena energii elektrycznej rośnie. Szczególnie w ostatnim czasie słyszymy o rosnących cenach prądu na Towarowej Giełdzie Energii. Ma to związek z różnymi czynnikami, ale głównym są rosnące opłaty związane z zakupem praw do emisji CO2. Pozostałe składowe, które finalnie decydują o cenie za kWh energii elektrycznej również są wyższe niż rok temu. Finalnie w perspektywie najbliższych lat prąd w Polsce będzie droższy. O ile? Tego nie wiemy, należy jednak pamiętać, że w przypadku klientów indywidualnych górne ceny po jakich kupujemy prąd od naszych podstawowych sprzedawców są regulowane. Wpływ na wysokość ceny sprzedaży kWh ma Urząd Regulacji Energetyki.

 

Oszczędzaj mimo wszystko – płac mniej za prąd


Zahamować wzrost opłat za prąd możemy na dwa podstawowe sposoby. Pierwszym z nich jest bardziej świadome korzystanie z urządzeń elektrycznych. Nie korzystanie z trybu czuwania, gaszenie świateł czy zakup sprzętu energooszczędnego. Drugim to zmiana sprzedawcy prądu. W ostatnich latach na rynku sprzedawców prądu było kilkadziesiąt aktywnie działających firm. Przeglądając oferty możemy szukać sprzedawców w internecie lub skorzystać np. z porównywarek cen prądu.

 

Porównywarki cen prądu to darmowe aplikacje dostępne online, służące znajdywaniu na danym obszarze Polski najbardziej optymalnych ofert dostaw energii elektrycznej. Każdy użytkownik sieci elektrycznej ma prawo do zmiany sprzedawcy prądu. Proces wyszukania nowego, atrakcyjniejszego i tańszego dostawcy na przykładzie optimalenergy.pl jest krótki (Zazwyczaj to 2 kroki, w których podajesz swój kod pocztowy oraz wartość ostatniego rachunku).

 

źródło: https://optimalenergy.pl/energia-dla-domu/tani-prad/

 

Dzięki temu mamy pewność, że przed wyborem innego sprzedawcy prądu dokonaliśmy świadomego wyboru, maksymalnie oszczędzając swój czas i pieniądze.

 

/Artykuł powstał we współpracy z portalem optimalenergy.pl


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat