Ile osób czeka na mieszkania gminne w Piotrkowie?

Tydzień Trybunalski Niedziela, 23 czerwca 201917 4014
Gminy w Polsce mają za mało lokali komunalnych, a te istniejące są nierzadko wyeksploatowane i utrzymywane w nienależytym stanie technicznym – to główny wniosek płynący z kontroli, którą przeprowadziła Najwyższa Izba Kontroli. Jak sytuacja pod tym względem wygląda w Piotrkowie Trybunalskim?
fot. pixabay

Gmina ma samodzielnie tworzyć warunki do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych wspólnoty samorządowej. W skład zasobów mieszkaniowych gmin wchodzą głównie:

- lokale komunalne - mieszkania należące do gminy, przydzielane osobom spełniającym określone kryteria ustalane przez gminę;

- lokale socjalne - wg definicji obowiązującej do 21 kwietnia 2019 r. lokale nadające się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, przy czym lokale te mogą być o obniżonym standardzie, przydzielane są osobom spełniającym określone kryteria ustalane przez gminę;

- pomieszczenia tymczasowe - nadające się do zamieszkania pomieszczenia, do których następuje eksmisja osoby nieposiadającej prawa do innego lokalu, znajdujące się w tej samej miejscowości i będące przedmiotem umowy najmu tymczasowego.

 

Większość gmin nie zaspokaja potrzeb mieszkaniowych ludności. Rekordowy czas oczekiwania na lokal z zasobu komunalnego wynosił 20 lat.

 

Ile osób czeka na przydział lokalu w Piotrkowie Trybunalskim? Jak poinformowano nas w Urzędzie Miasta, na liście uprawnionych do zawarcia umowy najmu lokalu umieszczonych jest :
- 130 osób (pół roku temu 126) w przypadku lokalu mieszkalnego (komunalnego),
- 439 osób (pół roku temu 499) czeka na lokale socjalne, w tym 207 osób z wyrokami sądowymi o eksmisji,
- 35 osób czeka na lokale tymczasowe.

 

 

- W porównaniu z ubiegłymi latami liczby na lokale socjalne maleją, na lokale mieszkalne nieznacznie rosną – mówi Krzysztof Rudzki z Biura Prasowego Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim. - Czas oczekiwania na zawarcie umowy najmu na lokal mieszkalny lub socjalny od daty złożenia wniosku wynosi od 2 do 8 lat. 

 

Jak informuje NIK w okresie objętym kontrolą (2015 - połowa 2018) przybyło w gminach w Polsce lokali socjalnych i pomieszczeń tymczasowych (odpowiednio o 8,6% i 7,8%). Źródłem pozyskania nowych lokali do zasobu mieszkaniowego były przede wszystkim nowe inwestycje mieszkaniowe, ale także przypadki nabycia spadku, darowizny i adaptacji pomieszczeń na potrzeby mieszkaniowe.

 

Trudności gmin z zaspokojeniem potrzeb mieszkaniowych potęguje obowiązek zapewnienia lokali socjalnych dla osób eksmitowanych. Gdy lokali brakuje, właścicielom mieszkań, z których orzeczono eksmisję przysługują roszczenia odszkodowawcze. Nie jest to dużym problemem w gminach wiejskich i małych ośrodkach miejskich - w przypadku większych miast jest to poważny problem.

 

Osobną kategorią są tzw. mieszkania chronione. Do zamieszkania w takich lokalach kwalifikuje się najczęściej osoby, które ze względu na trudną sytuację życiową, wiek, niepełnosprawność lub chorobę potrzebują wsparcia w funkcjonowaniu w codziennym życiu. Dotyczy to szczególnie osób z zaburzeniami psychicznymi, opuszczających pieczę zastępczą, młodzieżowy ośrodek wychowawczy lub zakład dla nieletnich. Niekiedy jednak beneficjentami mieszkań chronionych są tylko osoby wychodzące z pieczy zastępczej lub ośrodków opiekuńczo-wychowawczych, co wyklucza pozostałe grupy. W efekcie dochodzi do niepełnego wykorzystania mieszkań chronionych. Kolejek do mieszkań chronionych nie ma, ponieważ nie jest to z reguły popularna forma pomocy. Brakuje powszechnej informacji o istnieniu tego typu mieszkań oraz o możliwościach zamieszkania w nich. Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyznane zostaje jedynie miejsce w mieszkaniu, a nie całe mieszkanie chronione, co zniechęcało potencjalnych zainteresowanych z obawy, że mogą współdzielić mieszkanie z obcymi osobami. W Piotrkowie Trybunalskim mieszkania chronione nie funkcjonują w ogóle.

 

 

 

(źródło: NIK)


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (17)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)26.06.2019 20:43

,,Czas oczekiwania na zawarcie umowy najmu na lokal mieszkalny lub socjalny od daty złożenia wniosku wynosi od 2 do 8 lat. ,, -skąd takie informacje??? Osobiście czekam na mieszkanie już 11 lat i ani widu ani słuchu. Ciągle tylko że trzeba czekać i czekać, a z roku na rok przerzucają człowieka na liscie dalej i dalej. Porażka....

10


gość ~gość (Gość)24.06.2019 21:10

A kto dostanie mieszkania?

20


gość ~gość (Gość)23.06.2019 16:48

Tgość zapewne masz socjalne i dlatego tak napisalas ze nóż się otwiera ze socjalne to nieznaczy ze patologia

42


gość ~gość (Gość)24.06.2019 14:06

wiesz co Ci powiem nie dla wszystkich jest internet :) nawet nie zrozumiałeś komentarza z tym socjalnym więc po co wgl się wypowiadasz? typie przeczytaj 3 razy a jak dalej nie rozumiesz to nic lepoejnie pisz bo się ośmieszasz:)

02


X2 ~X2 (Gość)23.06.2019 10:53

Zbudować sobie mały kąt a nie czekać na gotowe

73


gość ~gość (Gość)23.06.2019 18:03

Mnie to wkurza jak dzieci celowo do ojca się meldują na kupę z rodziną żeby dostać mieszkanie dlaczego spółdzielnie tego nie kontrolują to jest oszustwo

40


gość ~gość (Gość)23.06.2019 10:34

Nalezy być alkoholikiem i bic partnerke, wtedy sa spelniane wszystkie kryteria

130


wollf ~wollf (Gość)23.06.2019 22:21

sociale to powinny byc namioty woiskowe w lesie to by nic nie zniszczyli wiecei i niemusieli by placic

60


uwalil bym cie raz ~uwalil bym cie raz (Gość)23.06.2019 21:44

lepiej nie mówić jak można płacic komus za lokum jesli zarobki w naszym miescie sa fatalne a mlodych ludzi nie stac aby zakladac rodzine utrzymac mieszkanie nie swoje bo swoje jesli by sie mialo to juz jest pol sukcesu na latwiejsze zycie otym sie nie mowi mowi sie otym ze buduje sie mieszkania ale nie dla szarych ludzi gdzie kredyt moze zabic kazdego

20


gość ~gość (Gość)23.06.2019 12:30

Nóż się w kieszeni otwiera, jak się widzi, że patologia dostaje mieszkania socjalne, w których jest centralne ogrzewanie, wszystko zrobione na tip top. Nic tylko wprowadzić się i mieszkać, a płacą za to 80 gr za metr

100


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat