Ile kosztuje wyprawka szkolna?

Strefa FM Piątek, 01 września 20176 3540
Za pasem wrzesień, a więc początek nowego roku szkolnego. Dzieciom ten czas kojarzy się z końcem letniego wypoczynku, a rodzicom z dodatkowymi wydatkami na wyposażenie pociech do szkoły.

Dzięki rozwijanemu od 2014 r. rządowemu programowi w tym roku po raz pierwszy wszyscy uczniowie szkół podstawowych i wygaszanych gimnazjów dostaną darmowe podręczniki i zeszyty ćwiczeń. Rodzice muszą więc kupić książki jedynie dla uczniów szkół średnich, a także do ewentualnych przedmiotów dodatkowych jak religia, etyka czy drugi język. Poza tym potrzebne są różnego rodzaju akcesoria.
- W typowej wyprawce szkolnej nie może zabraknąć plecaka, piórnika wraz z wyposażeniem, zestawów do geometrii, zeszytów, przyborów na plastykę. Najdroższy jest na pewno plecak. Zapłacić za niego trzeba od 80 zł do nawet 250 zł. Piórniki mamy po 20-40 zł, linijki i kątomierze po 4-12 zł. W porównaniu do lat ubiegłych ceny są wyższe. Zauważyłam też, że rodzice sięgają chętniej po rzeczy lepszej jakości, nawet jeśli muszą za nie więcej zapłacić - mówi Natalia Brynda ze sklepu KIM na ul. Słowackiego 32.


Znaczny wydatek stanowią książki dla uczniów szkół średnich.


- Rodzice sięgają najczęściej po książki używane, które kosztują ok. 300 zł. Oddzielnie trzeba zakupić języki, które powinny być nowe i to za nie płaci się najwięcej, bo nawet 200 zł. Rodzice, którzy zdecydują się na zakup wyłącznie książek nowych, muszą przygotować ok. 700-800 zł. - dodaje Marek Rosiński z księgarni "Oświata".


Jak wyjaśnia Ewelina Gliszczyńska z księgarni "Na rogu", najtrudniej jest rodzicom, którzy posyłają dzieci do pierwszych klas szkół średnich. Wtedy książek trzeba kupić najwięcej. W starszych klasach ta ilość się zmniejsza, bo uczniowie często kontynuują naukę z wcześniej kupionych podręczników.


Przypominamy, że w Piotrkowie realizowany jest rządowy program "Wyprawka szkolna", dzięki któremu można uzyskać dofinansowanie na zakup podręczników. Przeznaczony jest dla uczniów z różnego rodzaju niepełnosprawnościami bez względu na dochody rodziny. Wnioski można składać u dyrektora placówki, do której uczęszcza dziecko w terminie do 11 września. Szczegółowe informacje o kryteriach przyznawania dofinansowania znaleźć można na stronie www.piotrkow.pl.

 

Zdj. archiwum epiotrkow.pl


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Sru ~Sru (Gość)14.09.2017 18:03

Mnie 2,5 tysia, bo kupiłem laptopa w media expercie i niby na promocji ale wiedomo ile takie rzeczy kosztują.

20


iwonka ~iwonka (Gość)14.09.2017 23:40

wyprawki to droga sprawa. niestety ale co roku jest ta sama historia. dopóki nie przeczytałam tej informacji:blog.impel.pl/dzieci-sa-najdrozsze-sa-we-wrzesniu-wydamy-wyprawki nie zdawałam sobie sprawy ile dokładnie pieniędzy idzie na ten cel, teraz już wiem..

20


gonzo ~gonzo (Gość)01.09.2017 14:47

Gdzie te czasy, kiedy "oblatywało" się podstawówkę, a czasem nawet i liceum na podręcznikach po starszym rodzeństwie, albo kupionych w skupie w "Bartku" na Norwida :( A teraz? Tylko płać i płacz :(

50


Witek ~Witek (Gość)01.09.2017 11:17

Na dobrą sprawę obecna szkoła niczego nie uczy nawet na studiach więc szkoda kasy na wyprawki . Obecna szkoła przypomina kurs nauki jazdy na prawo jazdy efekt jest ten sam bo co z tego ,że ktoś dostanie prawko skoro i tak nic nie umie. Tylko praktyczna część nauczania bo teoria do niczego nie jest potrzebna . Jak obserwujemy od 27 lat kolejne rządy dbają by wychodować niewolników dla obcych korporacji i ten program skutecznie realizuje też PIS . Nam nie była potrzebna żadna Solidarność bo zgnoiła wszystko . Dziś 1 września rocznica wybuchu wojny a media milczą zaraz widać które są niemieckie bo temat dla nic nie jest wygodny jak sprawa reparacji wojennych

62


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat