Ile kosztuje czyste powietrze w domu? Sprawdź sam

Kraj Czwartek, 23 stycznia 20200 1521
Według danych WHO, w Polsce co roku z powodu chorób wywołanych przez smog umiera 48 tysięcy osób. Do niedawna w samym Krakowie było to około 1400 osób rocznie. Z raportu Deloitte przygotowanego wraz z InnoEnergy wynika, iż UE płaci za smog około 2,9 proc. wygenerowanego na jej terenie PKB. W przypadku naszego kraju jest to 111 mld zł rocznie. Co więcej, jak przewiduje Komisja Europejska, całkowite koszty zewnętrzne związane z oddziaływaniem smogu na zdrowie w 2020 r. wyniosą pomiędzy 243 mld euro a 775 miliardów euro. To tzw. społeczny koszt smogu. A ile kosztuje ochrona przed jego oddziaływaniem?

Jak chronić się przed smogiem?


1. Oczyszczacze powietrza
 

Najskuteczniejszym sposobem ochrony przed smogiem, jak i innymi zanieczyszczeniami powietrza jest oczyszczacz powietrza na wybierzoczyszczacz.pl. W skład każdego oczyszczacza wchodzi zestaw filtrów, dostosowanych do różnego rodzaju zanieczyszczeń, czujniki wychwytujące pyły zawieszone, lotne związki organiczne czy kurz, a także wentylator, dzięki któremu brudne powietrze zasysane jest do urządzenia, a czyste oddawane na zewnątrz.

 

Dzięki zastosowaniu filtrów HEPA, znanych chociażby z odkurzaczy czy systemów klimatyzacyjnych, oczyszczacze powietrza są w stanie wyłapać od 95 do 99,995% zanieczyszczeń stałych. Dlatego z łatwością radzi sobie z roztoczami kurzu domowego, bakteriami, wirusami, drobnoustrojami, pyłkami roślin, jak również elementami smogu: benzopirenem czy pyłami zawieszonymi, których średnica jest około 70 razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. 

 

O ile filtr HEPA stworzony jest do zatrzymywania niewidocznych gołym okiem cząsteczek, o tyle zadaniem filtra wstępnego jest blokowanie wspomnianych wyżej włosów, sierści czy wszelkich większych cząstek. W ten sposób wydłużona zostaje żywotność filtra HEPA oraz węglowego. Ten ostatni stosowany jest w celu neutralizacji szkodliwych gazów i brzydkich zapachów. Zbudowany z granulek węgla aktywnego, którego 1 gram posiada aż 1500 m2 powierzchni aktywnej, z łatwością poradzi sobie z formaldehydem, toluenem, tetrachloroetenem, benzenem i innymi lotnymi związkami organicznymi.

 

Uwaga! Należy jednak pamiętać, iż same filtry nie wystarczą. Do skutecznego oczyszczenia pomieszczenia potrzebny jest odpowiednio wydajny silnik oraz dobrze skonfigurowany tryb automatyczny, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał wysokiej klasy filtrów. 

 

Ranking oczyszczaczy powietrza wybierzoczyszczacz.pl poleca przyjąć, iż „na każde 10 m² pomieszczenia o standardowej wysokości (do 2,7 m) powinno przypadać 80 m³/h wydajności.” W ten sposób urządzenie, które ma przefiltrować pokój o wielkości 25m2 powinno mieć minimum 200 m3/h wydajności (wyrażonej współczynnikiem CADR). W praktyce jednak warto rozważyć zakup urządzenia o większym CADRze, aby urządzenie nie musiało pracować cały czas w trybie najwyższej wydajności. W tym celu przydaje się tryb automatyczny, który sam steruje pracą oczyszczacza, dopasowując intensywność pracy do odczytów z czujników.

 

2. Maski antysmogowe
 

Przed wyjściem z domu warto sprawdzić jakość powietrza za oknem, korzystając ze sprawdzonych źródeł informacji, takich jak: Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska czy Airly. Jeśli normy pyłów zawieszonych (dla PM10 - 50 µg/m3, a dla PM2,5 - 25 µg/m3) są przekroczone, warto rozważyć wyjście w innym terminie lub zaopatrzyć się w maski smogowe. 

 

Wyposażone w filtry odpowiadające filtrowi HEPA oraz filtr węglowy, zatrzymają niebezpieczne substancje stałe oraz pochłoną zanieczyszczenia gazowe. Ich skuteczność może wynosić od 80 do nawet 99% zanieczyszczeń, w zależności od klasy filtra. Dużą rolę w retencji odgrywa jednak również odpowiednie dopasowanie maski do twarzy. 

 

3. Zmiana nawyków żywieniowych
 

Niektóre ze składników, które znajdziemy w pożywieniu mogą czynić nasz organizm odporniejszym na negatywne skutki ekspozycji na smog. Przykładowo: Kwasy omega-3 zmniejszają efekty działania zanieczyszczonego powietrza na organizm, zwłaszcza na układ krwionośny. Regularna suplementacja  witaminy C i witaminy E może zminimalizować objawy dysfunkcji układu autonomicznego, zahamować rozwój i destabilizację blaszki miażdżycowej, zmniejszyć lepkość krwi oraz prawdopodobieństwo nadciśnienia czy zaburzeń rytmu serca. 

 

Co więcej, suplementacja witaminy C i witaminy E poprawia parametry związane z astmą u dzieci, które były narażone na działanie pyłu PM10. Zawarta w kurkumie kurkumina zmniejsza stres oksydacyjny wywołany benzo(a)pirenem i powodowane przez niego uszkodzenia DNA (podobnie jak witamina E).

 

Ile kosztuje czyste powietrze w domu? Oczyszczacz powietrza i jego eksploatacja

 

Koszt zakupu oczyszczacza


Cena oczyszczacza powietrza może być zależna od kilku czynników: wydajności urządzenia, ilości i jakości zastosowanych w nim czujników, klasy filtrów, rodzajów funkcji dodatkowych, a także marki, której renoma może mieć również odzwierciedlenie w cenie. 

 

Rozpiętość kwot może być bardzo duża, bowiem są na rynku urządzenia, za które zapłacimy 300 złotych, jak i takie za 5 czy 7 tysięcy złotych. Z całą pewnością nie należy jednak tych urządzeń ze sobą zestawiać, gdyż reprezentują różne klasy oczyszczaczy. Warto jednak dokładnie przyjrzeć się czym różni się oczyszczacz za 1000 zł od takiego za 1500 czy 2000 zł.

 

Koszt wymiany filtrów


Wraz z kolejnymi miesiącami użytkowania, filtry w oczyszczaczach powietrza zużywają się. O ile w przypadku filtra wstępnego, wystarczy regularne czyszczenie wilgotną szmatką, o tyle w przypadku filtrów HEPA i węglowego zaleca się ich wymianę co pół roku, rok lub kilka lat (w zależności od producenta). 

 

Większość modeli poinformuje użytkownika o potrzebie wymiany filtra. Warto jednak mieć na uwadze fakt, iż zanieczyszczenia powietrza będzie różnić się w zależności od miejsca zamieszkania i warunków atmosferycznych podczas danego sezonu grzewczego. Dlatego też dla pewności zaleca się okresową wymianę filtrów co sezon grzewczy. W przypadku większości modeli roczny koszt wymiany filtrów to od 120 do 200-250 zł, choć zdarzają się też oczyszczacze, do których zestawy filtrów kosztują ok. 500 zł. Przykładowo: dla nowej serii Dual Scan, w recenzji jednego z nich np. oczyszczacza powietrza Philips Dual scan ac3858/50 zastosowany filtr to 3w1 kosztuje 399 zł, ale jego żywotność producent zaleca do 36 miesięcy użytkowania.

 

Pobór prądu


Pobór prądu, choć na co dzień nieodczuwalny, w ujęciu miesięcznym lub rocznym może stanowić już sumę, na którą warto zwrócić uwagę. Na szczęście oczyszczacze powietrza nie należą do urządzeń energochłonnych, a rekordziści w poborze prądu pobierają go nie więcej niż 100 W, a więc tyle co największa spośród tradycyjnych żarówek.

 

Z reguły jednak, wartości te są dużo niższe, mieszcząc się w przedziale od kilku do kilkudziesięciu watów (w zależności od trybu pracy). Przykładowo jeden z bardziej popularnych modeli na rynku - Xiaomi Air Purifier 2S może generować 1,5, 4,8 oraz 31 W. Dla uproszczenia, można więc założyć, iż średni pobór prądu w tym przypadku to 12,5 W. Przyjmując koszt 1 kWh jako 0,55 zł (wg danych z 21.01.2019), miesiąc nieprzerwanej pracy urządzenia kosztowałby 4,73 zł. 

Zużycie wody (w modelach z nawilżaczem)


Jeżeli zdecydujemy się na zakup modelu oczyszczacza z nawilżaczem (tzw. „2w1”), dodatkowym kosztem może być koszt zużycia wody. Z racji, iż wszystkie modele oczyszczaczy z nawilżaczami wykorzystują tanią i bezpieczną metodą ewaporacji, pozwalającą korzystać z bieżącej wody z kranu, kwoty te nie będą duże. 

 

Koszt metra sześciennego wody w Warszawie to 9,85 zł. Wielkość zbiornika na wodę w przykładowym modelu: Sharp KC-A40EUW to 3 litry. Jego maksymalna wydajność zaś to 450 ml/h. Zakładając nieustanną pracę przez cały miesiąc, urządzenie to zużyje ok. 334,8 l/mies. Metr sześcienny wody ma zaś 1000 litrów. Miesięcznie więc koszt zużycia wody to jedyne 3,03 zł.


Zainteresował temat?

4

4


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat