ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Ile kosztuje Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego?

Poniedziałek, 07 września 2020
Bezpieczeństwo to podstawowa kwestia, która zawsze powinna być dokładnie dopracowana. W przypadku budynków dużą rolę odgrywają odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe, które w momencie zagrożenia chronią zdrowie i życie osób przebywających w środku obiektu.
Ile kosztuje Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego?

Czym jest Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego? 

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego jest to opracowanie wymagań ochrony przeciwpożarowej. Zawiera ona wytyczne dotyczące organizacji, kwestii technicznych oraz porządkowych, które będą funkcjonowały przy użytkowaniu danego obiektu. Wymogi prawne, dotyczące Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego zostały określone w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. mówiącym o ochronie przeciwpożarowej budynków oraz innych obiektów budowlanych. 

Kiedy wymagana jest Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego?

IBP opracowuje się dla budynków oraz ich części, które stanowią oddzielne strefy pożarowe, przeznaczone do mieszkań zbiorowych, pomieszczeń użyteczności publicznej, miejsc o charakterze produkcyjnym, magazynowym oraz inwentarskim, w momencie, gdy występuje w nich ryzyko wybuchu. Instrukcja wymagana jest także, kiedy kubatura brutto przekracza 1500 m3 dla budynków inwentarskich oraz 1000 m3 dla pozostałych obiektów. Dodatkowo, jeśli powierzchnia danej strefy pożarowej jest większa od 1000 m2, wtedy także należy stworzyć Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego. 

Co powinna zawierać IBP? 

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego musi zawierać wyznaczone elementy, tj. warunki ochrony przeciwpożarowej, które są związane z przeznaczeniem danego budynku, sposobu jego użytkowania i warunków technicznych obiektu. Dodatkowo IBP powinna uwzględniać metody postępowania w przypadku pożaru lub innych zagrożeń, a także sposoby zabezpieczenia prowadzonych niebezpiecznych prac pod względem pożarowym. W Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego znajdują się również wymagane urządzenia przeciwpożarowe oraz gaśnice wraz z informacjami o przeglądach technicznych i konserwacji. IBP uwzględnia organizację ewakuacji, a także zadania i obowiązki, należące do stałych użytkowników obiektów w sytuacji zagrożenia pożarowego. W Instrukcjach Bezpieczeństwa Pożarowego określone są również sposoby zapoznania użytkowników obiektu z przepisami oraz instrukcją, związaną z ochroną przeciwpożarową.

Kto jest odpowiedzialny za wdrożenie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego?

Obowiązek utworzenia Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego jest czynnością należącą do właścicieli, zarządców oraz użytkowników danych obiektów lub wyżej wspomnianych stref. Warto o tym pamiętać, ponieważ dobrze sporządzona IBP może uchronić budynki oraz osoby w nich przebywające od szkód związanych z niebezpieczeństwem wystąpienia pożaru. 

Kto może sporządzić Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego?

Osoba odpowiedzialna za sporządzenie dokumentu IBP musi posiadać odpowiednie kwalifikacje, które są ustalone w ustawach oraz przepisach, związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi. Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego może przygotować osoba, która:

  • posiada średnie wykształcenie, a w jej kwalifikacjach znajduje się szkolenie dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej;
  • ma tytuł technika pożarnictwa lub inspektora ochrony ppoż;
  • uzyskała kwalifikacje, niezbędne do wykonywania zawodu technika pożarnictwa.

Jeżeli właściciel danego budynku posiada odpowiednie kwalifikacje, może sporządzić Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego we własnym zakresie, uwzględniając wszystkie elementy, które powinny się w niej znaleźć. W momencie, gdy nie posiada on takich uprawnień, musi się zgłosić do odpowiedniej firmy lub osoby, która stworzy dla niego dokument.  

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy, zlecając jej sporządzenie IBP?

Na rynku istnieje wiele firm, które posiadają w swojej ofercie przygotowywanie Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Przed jej zleceniem, warto sprawdzić, czy firma lub dana osoba posiada odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia, pozwalające na sporządzenie dokumentu. IBP jest ważną kwestią, którą należy wykonać bardzo dobrze, aby spełniała wszystkie warunki i była faktycznie pomocna przy ewentualnym zagrożeniu pożarowym. 

W jakim miejscu powinna zostać umieszczona IBP?

Instrukcja Bezpieczeństwa Pożarowego powinna być przechowywana w sposób, który zapewni do niej łatwy dostęp w przypadku prowadzenia działań ratowniczych. Najczęściej umieszcza się ją w specjalnej puszce z systemem “zbij szybkę”, która pozwala na szybki dostęp w razie zagrożenia. 

Jaki jest koszt utworzenia Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego? 

Cena przygotowywania Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego nie jest dla wszystkich zleceń równa. W głównej mierze zależy ona od powierzchni użytkowej budynku, ale przy wycenie brana jest również pod uwagę liczba jego kondygnacji oraz przeznaczenie. Dopiero na podstawie tych danych ustalany jest indywidualny koszt utworzenia Instrukcji Bezpieczeństwa Pożarowego. Przy wyborze odpowiedniej firmy warto jednak mieć na uwadze działanie firm, które oferują niską cenę, ale udostępniają klientom gotowe wzory IBP, które nie są bezpośrednio dostosowane do danego budynku, a tym samym nie spełnią wszystkich wymogów. 

Czy Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego powinno się aktualizować? 

Oczywiście. Przynajmniej raz na dwa lata IBP powinno się poddawać okresowej aktualizacji. Dodatkowo, jeśli nastąpiła zmiana przeznaczenia obiektu lub procesu technologicznego, wtedy również należy zaktualizować Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego, uwzględniając nowe uwarunkowania. 

Jeżeli potrzebujesz, aby ktoś opracował dla Ciebie Instrukcję Bezpieczeństwa Pożarowego lub ją zaktualizował, postaw na sprawdzoną firmę, która rzetelnie przygotuje ten dokument. Przed wyborem koniecznie sprawdź uprawnienia osoby, która będzie się tym dla Ciebie zajmować i nie daj się zwieść zbyt atrakcyjnym ofertom, bazujących na gotowych wzorach. Bezpieczeństwo osób użytkujących Twój obiekt jest najważniejsze, dlatego warto zdecydować się na firmę z doświadczeniem i indywidualnym podejściem. 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Fireproof24, która zajmuje się profesjonalnym zabezpieczaniem budynków przed pożarem. 

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

1


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat