IPN przygotował film o dziecięcym obozie w Łodzi

Strefa FMŁódzkie Wtorek, 26 stycznia 202111 2568
„Obóz na Przemysłowej - poznaj nasz strach” to film przygotowany przez łódzki oddział IPN. Przedstawia historię niemieckiego obozu dla Polskich dzieci znajdującego się przy ul. Przemysłowej w Łodzi. W tym roku mija 78 lat od powstania tego miejsca, do którego trafiło ok. 3 tys. dzieci! O filmie zrobiło się głośno w całym kraju po tym jak Facebook go zablokował, uznając jego treść za polityczną.
fot. ipn.gov.pl

- Film jest bardzo trudny, ponieważ są to relacje dzieci odczytane także przez dzieci z narratorem w tle, który opowiada historię obozu, ale to są autentyczne wspomnienia młodych osób, które przeszły przez to straszne miejsce. Był to obóz tylko i wyłącznie dla polskich dzieci, a powstał na obrzeżach łódzkiego getta. Z tego powodu przez wiele lat nie była kojarzony jako obóz samodzielny, tylko jakby włączony w getto. W rzeczywistości był on wydzielony, pilnowany przez „volksdeutschy” i był obozem samodzielnym, gdzie polskie dzieci wykonywały różne ciężkie prace – mówi dr hab. Dariusz Rogut, dyrektor oddziału IPN w Łodzi.


Dyrektor IPN podkreślił, że obóz pochłonął dużą liczbę ofiar. - Przypomnę też, że dzieci były bite i musiały funkcjonować w ciężkich warunkach sanitarnych i zdrowotnych. Z tego powodu była wysoka zachorowalność i śmiertelność. Przez obóz przeszło około 3000 polskich dzieci, a około 200 z nich zginęło z powodu wycieńczenia oraz złych warunków żywieniowych czy sanitarnych – powiedział.


Film można obejrzeć m. in. na stronie www.lodz.ipn.gov.pl, a od niedawna ponownie także na Facebooku, gdyż portal po licznych interwencjach zdecydował o jego odblokowaniu.


Całość zamieszczamy również na naszym portalu.

 

 


Zainteresował temat?

6

2


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_smutne to ~gość_smutne to (Gość)26.01.2021 21:04

Smutne. To było jakieś 80 lat temu. Koniec, ile można tego słuchać?

28


dyrdymał ~dyrdymał (Gość)26.01.2021 16:07

Bardzo tragiczny i niewymownie smutny to był czas. Forumowicze, zasłońcie górną część zdjęcia, tą na której widać oprawców w mundurach. Dzisiaj, w bardzo wielu miejscach naszego globu, codziennie tak pracują dzieci i ludzie dorośli, aby zarobić "na przysłowiową miskę ryżu". Jeszcze trochę pandemii w obecnym kształcie, i już nie za długo, ilość takich miejsc będzie po wielokroć większa i bardzo blisko nas, a może i u nas.

73


272 strony ~272 strony (Gość)26.01.2021 18:15

Nie 3000, ale 5000, a pilnowała ich policja "szy..owska", prawdziwy obraz jest w książce "Mord polskich dzieci w łódzkim getcie" napisana przez Polaka - Aleksandra Szumańskiego. Z internetu - Aleksander Szumański wykonał tytaniczną pracę, by dotrzeć do nielicznych świadków bestialskiego mordu, dokonanego na polskich dzieciach w łódzkim getcie. O tym, że takie miejsce istniało, nie wiedzieli nawet mieszkańcy Łodzi. Niemcy zwozili tam polskie dzieci, zmuszali do wyczerpującej pracy, głodzili i katowali. Niewielu jest tych, którym udało się przeżyć. Podejmowane ucieczki nie miały szans na sukces, bo policja żydowska dostarczała uciekinierów w ręce Niemców. Autor zebrał skąpe świadectwa historyczne oraz wspomnienia więźniów.

70


gość_ep ~gość_ep (Gość)26.01.2021 17:09

Cały czas istnieją na świecie osoby które nie wierzą że obozy istniały, że to tylko propaganda i atak na niemców.

60


gość_gość ~gość_gość (Gość)26.01.2021 11:45

Czyżby to robili ci kulturalni Niemcy nie no to chyba niemożliwe to muszą być jacyś przebierańcy albo feakenews ja naprawdę nie dam sobie wmówić że to ci kulturalni Niemcy

71


burekz5podwórek ~burekz5podwórek (Gość)26.01.2021 12:03

Na nazistach zarabiał cały zachód - znane do dzisiaj korporacje: https://globalna.info/2020/06/12/korporacja-holokaust-jak-znane-marki-wspieraly-hitlera/

121


film na FB ~film na FB (Gość)26.01.2021 10:53

Niezależnie od politycznych poglądów, każdy kto ma konto na FB powinien wrzucać tam ten film. Żeby świat wbijał sobie do swojej pustej głowy, że Polacy byli ofiarami niemieckiego piekła. A nie odwrotnie. Krew, łzy, cierpienie naszych dziadków i pradziadków zasługują na szacunek i pamięć.

161


gość_blabls ~gość_blabls (Gość)26.01.2021 10:35

Epiotrkow zgodził się o tym napisać bo Facebook stwierdził, że materiał nie narusza standardów "wolności słowa"?

120


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat