IMGW: zapowiada się ciepły sierpień - nawet z dniami powyżej 30 stopni

PAPKraj Środa, 22 lipca 20203 3133
Tegoroczny sierpień zapowiada się ciepły, mogą zdarzyć się nawet dni z temperaturą powyżej 30 stopni - poinformował PAP rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Prognozowane opady deszczu mają być podobne, jednak jak w latach ubiegłych, wystąpią burze.

Z długoterminowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w południowej oraz zachodniej części Polski, a także w Wielkopolsce oraz punktowo w województwie kujawsko-pomorskim oraz warmińsko-mazurskim temperatury w sierpniu tego roku będą powyżej normy.

 

Jak tłumaczył w rozmowie z PAP rzecznik Instytutu Grzegorz Walijewski, oznacza to, że w tych rejonach temperatury będą wyższe niż bywały normalnie w latach od 1981 r. do 2010 r. "Niewykluczone, że będą też dni upalne z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza" - dodał Walijewski.

 

Temperatur na poziomie dotychczasowej średniej należy spodziewać się we wschodniej części kraju, na Mazowszu oraz częściowo w województwach zachodniopomorskim oraz pomorskim.

 

Z prognozy Instytutu wynika też, że suma opadów przekraczająca normę, spodziewana jest przeważnie na Podlasiu oraz na Warmii i Mazurach, a także miejscami na Lubelszczyźnie, Śląsku i w zachodniej Małopolsce. Opady "poniżej normy" prognozowane są głównie na Kielecczyźnie, Podkarpaciu i w Tatrach oraz miejscami na Mazowszu i Ziemi Lubuskiej. W pozostałej części kraju opady wyniosą mniej więcej tyle, ile ich dotychczasowa uśredniona wartość.

 

Z przewidywań wynika więc, że na południu kraju w sierpniu prawdopodobnie będzie dość gorąco i raczej sucho, w centrum - równie ciepło, ale z umiarkowanymi opadami, natomiast na północnym wschodzie należy spodziewać się umiarkowanych temperatur oraz wyższych opadów. "Niestety potwierdza się to, o czym mówiliśmy od dłuższego czasu, czyli że opady będą burzowe" - powiedział Walijewski. (PAP)


Zainteresował temat?

1

2


Komentarze (3)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wojciech ~wojciech (Gość)23.07.2020 07:53

Prognozowanie pogody na dłużej niż kilka dni jest bezcelowe. A już jaka będzie pogoda za miesiąc jest śmieszne. Ile to było zapowiedzi wiosną, że to będzie bardzo gorące lato z ogromną suszą, największą od 150 lat. Susza jest bezobjawowa, lipiec jest najzimniejszy od kilkunastu lat. Więc te upały w sierpniu też mogą się okazać bezobjawowe.

20


obs. ~obs. (Gość)22.07.2020 08:11

Dawno ,dawno temu był taki telewizyjny prezenter pogody ksywka Wicherek. Stał przed mapą pogody i wskaźnikiem pokazywał niże i wyże. Trwało to wiele lat. Później jak to w Polsce marnie skończył. A o dziwo jego zapowiedzi bardzo często się sprawdzały. Dzisiaj mimo całej tej cyfryzacji i satelitów różnej maści jest różnie co zresztą widać w mediach. Powodzie ,tajfuny ,susze. Ludzie zaskoczeni. Bo rozpoznawalność pogody i jej przewidywanie nie posunęły się tak daleko żeby przewidzieć coś na kilka dni do przodu. Tak więc czy na południu Polski będzie deszczowo czy odwrotnie w sierpniu okaże się...w tzw. praniu.

70


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat