II Piotrkowskie Biennale Sztuki rozpoczęte

ePiotrkow Sobota, 06 lipca 20131 3855
W piątek (5 lipca) w Galerii ODA przy Dąbrowskiego rozpoczęło się II Piotrkowskie Biennale Sztuki.

- Kiedy trzy lata temu myślałem, aby zorganizować taki przegląd sztuki, myślałem o małej, regionalnej imprezie artystycznej. Kiedy ogłosiliśmy Biennale, to zaraz na starcie nabrało ono wymiaru międzynarodowego. Zgłosili się artyści z Rosji, Ukrainy. Biennale rozwija się, jak dobrze zorganizowana impreza artystyczna. Artyści nie biorą udziału w Biennale dla nagród. Myślę, że II Biennale jest niezwykle ważne i znaczące na mapie artystycznej kraju. Mam nadzieję, że będzie się ono rozwijało w dalej – mówił Stanisław Piotr Gajda, dyrektor ODA w Piotrkowie.

 

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ

Andrzej Hofman, kurator wystawy wyjaśnił, że praca nad przygotowaniem wystawy rozpoczęła się już w listopadzie ubiegłego roku. – Napłynęło ponad 800 prac. Dlatego jestem wdzięczny jury za pracę, którą włożyło, by wyłonić te, które najlepiej pokazuje temat przewodni II Biennale, czyli „koniec człowieka”. Całość wystaw skonstruowana jest tak, by oglądający mogli za każdym razem zobaczyć zarówno przekrojowość pod względem środków formalnych, jak i różnych myśli oraz doświadczenia poszczególnych artystów – mówił Andrzej Hofman.

Krzysztof Jurecki, przewodniczący jury opowiedział, jakie kryteria brane były pod uwagę podczas oceny prac. – Mieliśmy bardzo duże trudności. Pod uwagę braliśmy diagnozę problemu „koniec człowieka” – to jak dani artyści próbowali odpowiedzieć na ten niezwykle istotny problem. Zwracaliśmy uwagę także na to, aby prace nie były publicystyką, czy polityczną manifestacją. Poszukiwaliśmy prac poszukujących problemu w ciągu kulturowym oraz symbolicznych i metaforycznych – mówił Krzysztof Jurecki.

Grand Prix II Piotrkowskiego Biennale Sztuki: Magdalena Samborska („Narodziny rozpadu”)
I miejsce: Dariusz Sitek („Rzeź-ba”)
II miejsce: Agnieszka Basak-Wysota („Non omnis moriar”)
III miejsce: Stanislav Matsilevich („Domestykacja”)

Trzy równorzędne wyróżnienia otrzymali: Anna Kola (zestaw prac „Portret wielokrotny”, „Lalka”), Anna Sieradzka-Kubacka („Cisza”), Czesław Abratkiewicz („Samo życie”).

Wystawa potrwa do 31 sierpnia i można ją oglądać w piotrkowskich galeriach: ODA (ul. Dabrowskiego i Sieradzka), MOK, Galeria Kościoła Akademickiego Panien Dominikanek, Mała galeria.

MW

 


Zainteresował temat?

3

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

luzik ~luzik (Gość)10.07.2013 15:21

Organizatorom nie tylko ku rozwadze:
1) czy takie wydarzenie nie mogło się odbyć na początku czerwca? Sale wystawowe świecą pustkami, a przecież można było tych parę interesujących rzeczy pokazać młodzieży szkolnej albo chociaż studentom.
A tak ni .... żywej duszy nie uświadczysz.
2) szkoda, że trzeba latać po tak wielu miejscach. Po co to komu? No, chyba żeby był pretekst, aby odpalić nieco kasy czarnym.
3) Czym trzeba było się zasłużyć, aby firma (sklep, restauracja) znalazła się na mapce dla oglądaczy wystaw? Było jakieś składkowe, czy też trzeba było się wykazać w inny sposób ?

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat