Hodowla żubrów w Smardzewicach zostanie zlikwidowana?

ePiotrkowTomaszów Piątek, 24 sierpnia 20187 5213
Niestety wiele wskazuje na to, że żubry ze Smardzewic w powiecie tomaszowskim czeka smutny los. Zwierzęta chorują na gruźlicę, a to oznacza, że minister środowiska najprawdopodobniej wyda zarządzenie o uśpieniu lub odstrzeleniu stada.
fot. pixabay.com

Mieszkańcy pobliskiego Tomaszowa Mazowieckiego dość zgodnie powtarzają, że takie rozwiązanie będzie olbrzymią stratą, choć rozumieją przesłanki, jakimi kierują się lekarze weterynarii. - Kiedyś z rodziną odwiedziłam stado w Smardzewicach, to było parę ładnych lat temu i wówczas żubry nie wyglądały jeszcze na chore - powiedziała nam jedna z naszych rozmówczyń.

 

Skontaktowaliśmy się z dyrektorem Kampinoskiego Parku Narodowego, który zarządza smardzewicką hodowlą, by ustalić czy sytuacja rzeczywiście jest aż tak poważna. Dyrektor Mirosław Markowski przekazał nam następującą wiadomość:

 

W ośrodku pozostało sześć żubrów. Niestety dopadła je gruźlica. Lekarze uznali, że nie ma szans na ich uratowanie. My próbowaliśmy przekonać wszystkie odpowiednie organy, że warto jeszcze poczekać, że być może znajdą się pojedyncze odporne osobniki. Staraliśmy się chronić zwierzęta, ale niestety okazuje się, że z sześciu żubrów trzy mają już pozytywne wyniki na obecność gruźlicy. Najpewniej zapadnie decyzja o uśpieniu lub odstrzale. Jeżeli do tego dojdzie, to po odczekaniu zarządzonego przez lekarzy okresu karencji i przeprowadzeniu dezynfekcji, będziemy chcieli jak najszybciej ponownie reaktywować hodowlę.


Dyrektor Mirosław Markowski dodaje, że jeżeli ponowne zasiedlenie smardzewickiej hodowli dojdzie już do skutku, wówczas na pewno zarząd Kampinoskiego Parku Narodowego będzie chciał udostępnić kwaterę pokazową dla zwiedzających.


Zainteresował temat?

8

0


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

drugie dno ~drugie dno (Gość)25.08.2018 00:44

Pod żubrami jest bardzo dobry piasek

40


Obserwator DWA ~Obserwator DWA (Gość)24.08.2018 19:13

Tyle lat tam była hodowla. Pamiętam ok. 20 lat temu jak jej szefem był Pan Natkański, a pomagał tam Zięć- Węgier z pochodzenia.Jak zlikwidujemy hodowlę , to wątpliwe, aby kiedyś ją ktoś mógł reaktywować. czy nie ma innych środków leczniczych aby uratować te zwierzęta i istniejącą atrakcję turystyczną.Zlikwidować ZAWSZE zdążymy.

101


rex gajowego ~rex gajowego (Gość)24.08.2018 18:26

taaa, najpierw zaniedbać, aż zachorują - a potem powystrzelać, ot polska polityka stosowana od lat. I to nie tylko w Białowieży

105


wojciech ~wojciech (Gość)24.08.2018 14:39

a nie można podać antybiotyków ?

111


1 ~1 (Gość)24.08.2018 13:53

tylko żubrów ,tylko żubrów żal

80


. ~. (Gość)24.08.2018 13:20

Jednym słowem szkoda!!!!

110


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat