Historyczny myśliwiec na lotnisku w Piotrkowie

Piątek, 30 sierpnia 201936 3877
Przez kilka godzin można było podziwiać na piotrkowskim lotnisku latającą replikę Fokkera D VII z pierwszej wojny światowej.

Przedstawiona na zdjęciu maszyna należy do tzw. Wielkopolskiej Eskadry Wolności - wspólnego projektu Politechniki Poznańskiej i samorządu Wojewódzkiego Wielkopolskiego, przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego. Jego efektem są 3 latające repliki samolotów Fokker, zdobytych przez powstańców wielkopolskich w grudniu 1918 roku na lotnisku Ławica. Polacy zdobyli wtedy ok. 300 niemieckich maszyn, które później stały się podwaliną międzywojennego lotnictwa polskiego i wzięły udział m.in. w wojnie polsko-bolszewickiej.

Repliki samolotów ważą ok. 400 kg (oryginał ważył 540 kg.).


Zainteresował temat?

8

2


Komentarze (36)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Legionista ~Legionista (Gość)02.09.2019 01:19

Dokładnie ten model znajdzie się w polskie grze strategicznej Wojna polsko-bolszewicka!
http://fundacjainteraktywna.pl/dev-log/

20


gość ~gość (Gość)01.09.2019 10:05

Czy da sie zestrzelic latającego zloma z 4 km?

95


gregu ~gregu (Gość)01.09.2019 09:09

NFZ w Piotrkowie powinien inwestować w psychiatrie,połowie naszego miasta by sie przydała taka pomoc !

310


mir.miko@wp.pl ~mir.miko@wp.pl (Gość)31.08.2019 18:30

Ciekawe czy takim lub podobnym złomem np. Skyvanem można latać nad posiadłością Piotra Wożniaka - Staryka w Fuledzie.? Bo nad naszym umęczonym , a kochanym miastem to 24 godz. na dobę. Dlaczego Panie Antoni?

145


gość ~gość (Gość)01.09.2019 12:32

Od rana nasz ulubiony samolocik wyje.
My wszyscy słuchamy tego wycia. Właściciel słucha za to szelestu gotówki. Miał być w tym roku cichszy samolot. Niestety chyba był za drogi.

164


Oj tam oj tam ~Oj tam oj tam (Gość)01.09.2019 12:59

Ludzie... dajcie już spokój. Co wam samolot przeszkadza? Wszystkich narzekających zapraszam na wycieczkę np. do Piaseczna...co kilka minut słychać i widać samoloty startujące z Okęcia i jakoś ludzie nie narzekają. Jak dla mnie Piotrków właśnie iść w tę stronę i rozwijać coś, czym można się wyróżnić spośród innych miast. Z resztą jako Piotrków mamy bardzo dobrą lokalizację w województwie, więc gdyby władze trochę się postarały, moglibyśmy być ciekawym przystankiem do odpoczynku dla podróżujących A1 i S8.

613


X2 ~X2 (Gość)31.08.2019 10:58

To lotnisko pora zlikwidować latają całe dnie i buczą na niebie i nie ma chwili spokoju. Chcą trenować skoczków to na poligon z dala od ludzkich siedzib

1112


gość ~gość (Gość)30.08.2019 17:15

Kolejny szrot zakłócający spokój i ciszę mieszkańców tego miasta??!

1023


gość ~gość (Gość)31.08.2019 12:45

Faktycznie żal, ze Piotrkow ma tak durnych, gluchych i pseudo nowoczesno-tolerancyjnychmieszkancow, ktorzy udaja, ze nie jest problem latajacy zlom nad miastem. Zlom,ktory nie pozwala wypoczac nie tylko w miescie ale i w powiecie. A komentarze w stylu, "przeprowadz sie,nie sluchaj" i w podobnym stylu swiadcza tylko, ze piszacy je cierpia na znieczulice spoleczna, gluchote albo maja korzysc plynacy w tym interesie. Wiadomo, zarobek na tym zlomie dziennie to kilkadziesiat tysiecy dla wlasciciela.

1612


Jurpiog ~Jurpiog (Gość)01.09.2019 10:09

Szkoda że nie zapowiedziano tej wizyty w mediach - str. www

40