ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Historia zakładu zegarmistrzowskiego

Czwartek, 12 marca 2015 2193
100 lat temu w Stołeczno-Królewskim Mieście Krakowie powstał najstarszy nieprzerwanie istniejący zakład zegarmistrzowski - Firma Płonka.

Założycielem firmy był Józef Płonka (ur. 1867 r.), który jako dziecko codziennie nakręcał zegar na wieży ratuszowej Wolnicy. Nauki w zegarmistrzowskim fachu pobierał od najsławniejszych mistrzów z Paryża i Genewy.

 

W 1899 roku Józef Płonka założył przy ul. Szewskiej swój pierwszy warsztat. Razem z Krakowem firma Płonki przetrwała dwie wojny światowe. Podczas II Wojny Światowej zegarmistrz uratował wielu ludzi przed wywózką na roboty, dając im fikcyjne zatrudnienie. Złe czasy dla firmy nastały z początkiem komunizmu.

 

Założyciel warsztatu zmarł w 1951 roku. Przez najgorszy okres firmę przeprowadziła żona Płonki - Józefa. Całe dnie spędzała w warsztacie i skrupulatnie prowadziła księgi, nie dając władzom pretekstu do zamknięcia firmy. W tym czasie warsztatem kierował siostrzeniec Józefa Płonki - Eugeniusz Sadowski, którego wraz z braćmi, Edmundem i Janem, Józef wykształcił na znakomitych fachowców.

 

Kiedy bracia Sadowscy zajęli się własnymi interesami, zakład zegarmistrza przejął syn Płonki - Zbigniew. Dziełem syna było realizowanie projektu zegara wieży ratuszowej w Rynku i "docieranie" mechanizmu. Nigdy nie otrzymał za to wynagrodzenia. Do dziś w magistracie, w gabinecie prezydenta Krakowa, znajduje się zegar wykonany i nadal obsługiwany przez firmę Płonki.

 

Te i inne obowiązki spoczywają dziś na barkach Zbigniewa, Łukasza Płonki, któremu wyrósł już godny następca - Filip. Firma stara się podtrzymywać najlepsze tradycje rzemiosła. Dba o przyjazną, rodzinną atmosferę, o klientów oraz o zegary. W dobie Internetu powstał także sklep internetowy  www.zegarmistrz.com, który zawsze gwarantuje jakość usługi obejmując zegarek roczną bezpłatną opieką.


Zainteresował temat?

8

2


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat