Handel w starym więzieniu

Tydzień Trybunalski Czwartek, 06 maja 20100 16029
Kiedyś odsiadywano tam wyroki. Przez lata stał pusty. Stary areszt przy Wojska Polskiego w Piotrkowie doczeka się rewitalizacji.

Sklepy, restauracje, apteka, delikatesy, może nawet pensjonat. W budynkach po starym piotrkowskim więzieniu powstanie centrum handlowo-usługowe. Cel? Przesunięcie centrum miasta na wschód.

We wtorek w Urzędzie Miasta zorganizowano briefing, podczas którego przedstawiciele inwestora poinformowali opinię publiczną, jak będzie wyglądał stary areszt już w 2011 roku. Właścicielami nieruchomości oraz inwestorami przedsięwzięcia są krakowskie firmy: Areszt Piotrków sp. z o.o. i G2o sp. z o.o.

 

Część budynków zostanie wyburzona, część pozostanie. Inwestorzy podkreślają, że charakter miejsca zostanie zachowany. Istniejące budynki aresztu śledczego zlokalizowane wzdłuż ulicy Rycerskiej, na narożniku ulic Rycerskiej i Wojska Polskiego oraz budynki wewnętrzne ze względu na zły stan techniczny będą wyburzone i zastąpione nową zabudową. Budynek aresztu przy Wojska Polskiego zostanie odnowiony i przebudowany wewnątrz z zachowaniem obecnego charakteru. W obecnym kształcie pozostanie także charakterystyczna wieżyczka strażnicza na narożniku Rwańskiej i Wojska Polskiego. Wpisany do rejestru zabytków budynek starego klasztoru przy ulicy Rwańskiej zostanie zachowany i przywrócony do życia w dalszym etapie inwestycji. Materiały wykończeniowe i detale architektoniczne budynków będą dostosowane do historycznego charakteru Starego Miasta, przy czym w charakterystycznych miejscach zostaną także zastosowane materiały współczesne i większe przeszklenia.

 

Wnętrze kwartału i budynków zostało zaprojektowane nowocześnie. W celu zmiękczenia surowego charakteru zabudowy śródmiejskiej zaplanowano wprowadzenie zieleni niskiej i drzew. Powierzchnia usługowo-handlowa zostanie zlokalizowana głównie na parterze i częściowo na pierwszym piętrze budynków i wynosić będzie prawie 3000 m kw. W budynkach znajdą się kawiarnie, sklepy odzieżowe, drogeria, apteki oraz średniej wielkości sklep spożywczy (do tej pory wynajęto już 40% powierzchni). Nad częścią handlową zaplanowano otwarty zielony taras. Na wyższych kondygnacjach umieszczone zostaną biura (w sumie dla ok. 100 osób). Ponadto przewiduje się lokalizację mieszkań lub pensjonatu na górnych kondycjach budynku zabytkowego. Szacuje się, że centrum będzie odwiedzane przez średnio 2000 osób dziennie.

 

Czym zamierza kierować się inwestor przy realizacji inwestycji w Piotrkowie? Dwa główne cele to rewitalizacja i aktywizacja tej części miasta.

 

 

więcej w najnowszym numerze (18) „Tygodnia Trybunalskiego"

Aleksandra Stańczyk

 


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat