HR rośnie w siłę. Dlaczego warto szukać pracy w kadrach?

Kraj Czwartek, 31 grudnia 20202 1352
Branża HR z każdym rokiem zyskuje na popularności. Obecny specjalista ds. HR nie przypomina dawnego kadrowca. Zakres jego obowiązków jest o wiele większy, dużo większe są również perspektywy rozwoju. Eksperci twierdzą, że branża HR będzie jednym ze stabilniejszych obszarów zawodowych w 2021. To ścieżka kariery, którą warto podążać – tylko jak to zacząć?

Czym zajmuje się specjalista ds. kadr i płac?

 

Specjalista HR zajmuje się szeroko pojętymi zasobami ludzkimi. W zakres jego obowiązków wchodzi gromadzenie i odpowiednie zarządzanie dokumentacją związaną z zatrudnieniem pracowników, wypłatą ich wynagrodzeń, współpracą z urzędami, ZUS-em i US, a także kierowanie karierą pracowników. Kadrowiec zajmuje się m.in. przygotowywaniem akt osobowych, wystawianiem świadectw pracy, pilnowaniem harmonogramów urlopów, kierowaniem na badania lekarskie oraz dopełnianiem formalności związanych ze zwolnieniami i wypowiedzeniami. Oczywiście to nie wszystko, co wchodzi w zakres jego kompetencji. Wiele zadań zależnych jest od charakteru firmy, w której pracuje. W małych przedsiębiorstwach HR-owcy często zajmują się również księgowością, a także rekrutacją pracowników, employer brandingiem oraz dbaniem o środowisko pracownicze. Specjaliści ds. HR są częstą prawą ręką szefa, zajmują się poszukiwaniem kandydatów do pracy, biorą czynny udział w procesie rekrutacji, wspierają menedżerów w zarządzaniu zespołami. Ich zadaniem jest dbanie o dobrą komunikację i przepływ informacji między pracownikami a szefostwem. Kadrowcy często zajmują się procesem szkoleń. Wybierają kandydatów i kierują ich na odpowiednie kursy, zwiększające kwalifikacje i przyczyniające się do rozwoju firmy.

 

Jak zostać specjalistą ds. HR

 

Praca w branży HR wiąże się z nieustannym rozwojem i podnoszeniem swoich kompetencji. Ważne, aby na bieżąco poznawać przepisy prawa, których znajomość jest niezbędna w tym zawodzie. Największe szanse na znalezienie zatrudnienia mają absolwenci uczelni wyższych na kierunku human resources (HR). https://www.youtube.com/watch?v=LQmRale66BQ. Innym sposobem na prace w dziale HR jest ukończenie kursu lub szkolenia, który pozwoli zdobyć odpowiednią wiedzą, zarówno teoretyczną, jak i praktyczną.

 

 

Istotne, aby szkolenia organizowane były przez znane, certyfikowane jednostki, np. Instytut Certyfikacji Zawodowej Księgowych działający przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, które gwarantują wysoki poziom nauki. Istnieją również szkoły policealne, które kształcą młode osoby, chcące zostać specjalistami ds. kadr i płac. Niezbędna jest również ogólna wiedza z zakresu prawa, finansów, administracji, a także psychologii i zarządzania zasobami ludzkimi. W pracy przydatna jest znajomość rozwiązań IT, które są dużym ułatwieniem w wykonywaniu codziennych czynności. Programy kadrowo-płacowe zwiększają tempo pracy, a także redukują ryzyko popełnienia błędu. Oprócz wykształcenia i umiejętności specjalista HR powinien mieć również odpowiednie cechy charakteru, tj.:

 • komunikatywność,

 • odpowiedzialność,

 • dokładność i rzetelność,

 • dobra organizacja pracy,

 • terminowość

 • cierpliwość do ludzi,

 • łatwość przekazywania informacji,

 • otwartość na innych,

 • wiarygodność,

 • empatia,

 • chęć do ustawicznego poszerzanie swoich umiejętności,

 • umiejętność rozwiązywania problemów i wyciągania wniosków.

W pracy przyda się innowacyjne myślenie oraz kreatywność, która pozwoli na szukanie nowych rozwiązań, ułatwiających pracę oraz przyczyni się do rozwoju firmy.

 

Czy warto zostać specjalistą ds. kadr i płac?

 

Specjalista ds. kadr i płac ma duże perspektywy rozwoju, praca zapewnia stabilizację zawodową, a także dobre warunki finansowe. Raport z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, przeprowadzany przez firmę Sedlak & Sedlak, wskazuje, że połowa specjalistów ds. kadr i płac może liczyć na pensję brutto wynoszącą od 3 077 zł do 6 000 zł. Osoby z wieloletnim doświadczeniem zarabiają dużo więcej, ich zarobki sięgają często 7000–9000 zł. Kończąc odpowiednie studia, można liczyć na pracę w dziale kadr w dużych firmach, pracę w agencjach zatrudnienia czy prowadzenie biura w małej firmie. HR-owcy mogą założyć własną działalność, prowadzić agencje pośrednictwa pracy, możliwy jest także rozwój naukowy na uczelni.

Pracę można znaleźć w różnych rejonach kraju. W Piotrkowie Trybunalskim również dość regularnie pojawiają się oferty pracy w kadrach, a według ekspertów takich ogłoszeń będzie przybywać, więc może to być szansa na zatrudnienie w dobie trudnego rynku pandemii. W mieście poziom bezrobocia ma tendencję wzrostową, w lutym wynosiło było 1847 bezrobotnych, a w listopadzie 1957. W powiecie piotrkowskim sytuacja wygląda podobnie, w lutym było zarejestrowanych 1738 osób bez pracy, a w listopadzie 1928 (https://piotrkowtrybunalski.praca.gov.pl/rynek-pracy/statystyki-i-analizy/statystyki-graficzne#/statistics/10620/1). Praca w dziale Human Resources może stać się więc świetną perspektywą rozwoju, warto rozważyć przebranżowienie się i zmianę ścieżki zawodowej.

 

Jak zdobyć pracę w branży HR?

 

Bardzo ważne jest doświadczenie, dlatego osoby z dużą praktyką w zawodzie mogą liczyć na wiele ofert pracy. Firmy chętnie zatrudniają również osoby młode, które mają świeżą wiedzą z zakresu prawa pracy, a także posiadają inne kwalifikacje, np. ukończyły kierunki związane z administracją, psychologią czy finansami. Pracy można szukać poprzez agnacje zatrudnienia, urzędy pracy, a także znane portale ogłoszeniowe https://www.aplikuj.pl/praca/piotrkow-trybunalski. Ważne są staże, które umożliwiają zdobycie potrzebnego doświadczania, a często otwierają drzwi do kariery w danej firmie. Szukając pracę, należy pamiętać, że wiele osób odpada już w przedbiegach, wysyłając naprędce stworzone CV, czy list motywacyjny. To dokumenty, które powinny zainteresować pracodawcę, pokazać mocne strony, osiągnięcia zawodowe, a także zachęcić pracodawcę do zaproszenia kandydata do dalszego etapu rekrutacji.

Aby mieć pewność, że dokumenty będą na odpowiednim poziomie, można skorzystać z darmowych narzędzi online, takich jak kreator CV i gotowe wzory listu motywacyjnego. Kreator uporządkuje wszystkie niezbędne informacje, pomoże skonstruować list motywacyjny, który będzie interesujący dla rekrutera i wyróżni daną osobę na tle innych kandydatów. Trzeba pamiętać, że praca kadrowca wymaga doświadczenia, dlatego karierę można zacząć od innych, pokrewnych zawodów, które będą krokiem do objęcia wymarzonego stanowiska.

Praca w human resources jest szansą na rozwój, gwarantuje pewne, stabilne zatrudnienie. Jest trudna i wymagająca, ale jednocześnie ciekawa, pełna wyzwań, niepozwalająca na monotonie. Według Joanny Malinowskiej-Parzydło – prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Mentoringu – „HR to zawodowiec i misjonarz, skanujący firmę i ludzi pod kątem ich talentów i potencjału oraz kompetencji, które będą firmie potrzebne za pięć lat, przy tak dynamicznych zmianach rynkowych i branżowych. Human Resources – mimo iż jest obszarem pełnym wyzwań i wrażliwym zarówno na czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne zawirowania – pozostaje zawodem bardzo perspektywicznym”.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość_asan12345 ~gość_asan12345 (Gość)31.12.2020 23:16

Tylko ktoś na nich musi robić a tu nie ma kto

00


gość_1żĆtom ~gość_1żĆtom (Gość)31.12.2020 23:16

Tylko ktoś na nich musi robić a tu nie ma kto

00


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat