Grupa do zadań specjalnych

ePiotrkow Niedziela, 20 maja 20180 3521
To ludzie z pasją i uśmiechem na twarzy. Nie boją się wyzwań. Czasem pomogą przeprowadzić zbiórkę krwi, innym razem zajmą się kompletowaniem paczki z darami dla biednych, potem wcielą w rolę superbohatera w przedstawieniu dla dzieci. Są aktywni na wielu płaszczyznach i podkreślają, że to jest w tej pracy najpiękniejsze.

Ładuję galerię...

Bajka o pogodowym królestwie, naśladowanie zjawisk pogodowych, ćwiczenia matematyczne i kilkanaście roześmianych dziecięcych buzi – tak wyglądał scenariusz jednej z wielu akcji przeprowadzonych przez Piotrkowskie Centrum Wolontariatu. To instytucja zrzeszająca ludzi, którzy chcą ofiarować swój czas innym i angażują się w działania regionalnych organizacji niosących pomoc potrzebującym. - Odpowiadamy na lokalne potrzeby. Stowarzyszenia, fundacje i różnego rodzaju instytucje zgłaszają do nas zapotrzebowanie, gdy np. potrzebują pomocy przy organizacji jakiejś imprezy. Oprócz tego z własnej inicjatywy prowadzimy zajęcia dla dzieci w piotrkowskiej Bibliotece Pedagogicznej lub bezpośrednio w przedszkolach – wyjaśnia koordynatorka grupy, Sylwia Warpas-Janus.

 

W Centrum zarejestrowanych jest ponad 300 wolontariuszy. Część z nich uczestniczy tylko w wybranych akcjach, ale są też osoby, które angażują się w każde działanie. - Spotykamy różnych ludzi w różnym wieku, każdego trzeba traktować nieco inaczej. Myślę jednak, że wspólnym mianownikiem, który pokona wszelkie bariery jest chęć czynienia dobra – dodaje koordynatorka.

 

Centrum stale współpracuje z fundacją Miasto Kotów oraz z piotrkowską Filią Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Pomaga także Piotrkowskiemu Stowarzyszeniu Diabetyków. - Udział w zajęciach z dziećmi to dla mnie sposób na wzbogacenie doświadczenia, bo właśnie z tym wiążę zawodową przyszłość. Podczas akcji sporo jest miejsca na improwizację. Dzieciaki są nieobliczalne, a my uczymy się elastyczności i cierpliwości. Dla nas to cenna lekcja, a dla nich przyjemna odmiana, coś innego niż typowe zajęcia w szkole - mówi Justyna Kubiak, studentka pedagogiki na UJK, która prowadzi warsztaty z cyklu "Prawa dziecka w bajkach terapeutycznych". Wraz z koleżankami dba o to, by poruszany temat był zabawny i zrozumiały dla najmłodszych, a jednocześnie odwoływał się do jakiejś globalnej wartości. Inna grupa dziewcząt realizuje z kolei cykl „Oswajane odmienności, czyli bajki bez barier”. Przedstawiają dzieciakom historię o jakiejś odmienności lub niepełnosprawności, a potem angażują je w rozmowę na ten temat, urozmaicając spotkanie zabawami ruchowymi. W ramach cyklu odbyły się już spotkania dotyczące m.in. zespołu Aspergera, autyzmu, ADHA, epilepsji, dysleksji czy zespołu Downa.

 

Kilkuosobowa grupa wolontariuszy pomagała też podczas rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych DKMS w piotrkowskiej galerii Focus Mall. Przygotowali oprawę miejsca do rejestracji i zorganizowali wszelkie niezbędne materiały.

Ania, Beata, Justyna i kilkoro ich znajomych wspierali z kolei organizację Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. - Było mroźno, ale uśmiechy biegaczy, którzy pokonali trasę i otrzymali medale wynagrodziły wszystko. Ciepła herbata i pyszna grochówka też ogrzały zmarzluchów – relacjonują.

 

Wolontariuszy nigdy nie brakuje też podczas grudniowego weekendu cudów, czyli Finału Szlachetnej Paczki. - Pani Maria nie mogła uwierzyć w rozmiar przygotowanej dla niej paczki. Była zaskoczona ilością wnoszonych pudeł, a po każdym kolejnym pytała, czy to już wszystko. Bardzo ucieszyła się z mopa, o którym tak marzyła, oraz z środków czystości. Zainteresowanie wzbudziło pudełko z osobistymi podarkami, którymi były perfumy oraz piękny szal – wspominają zeszłoroczny finał.

Jakie cechy powinien mieć dobry wolontariusz? Pani Sylwia podkreśla, że musi przede wszystkim być otwarty i chętny, by oddawać część siebie innym. – Pomimo że to praca nieodpłatna, to stajemy się dzięki niej bogatsi, bo zyskujemy niepowtarzalne doświadczenia – podsumowuje.


Zainteresował temat?

6

1


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat