Greckie praktyki uczniów ZSP CKU w Szydłowie

ePiotrkowRegion Piątek, 05 kwietnia 20190 3146
W ostatnich dniach marca uczniowie z ZSP CKU w Szydłowie wrócili z zawodowych praktyk w Grecji. Klasa III o profilu technik rolnik przez dwa tygodnie poznawała specyfikę pracy na plantacjach kiwi, kasztanowca jadalnego, migdałów, oliwek czy orzeszków ziemnych. W wolnych chwilach młodzież zwiedzała Ateny, Saloniki, klasztory w Meteorach i odbyła rejs na wyspę Paleo Trikeri.

Ładuję galerię...

Wraz z ostatnimi dniami marca dobiegły końca zawodowe praktyki w Grecji uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Władysława Stanisława Reymonta w Szydłowie. Od 15 do 28 marca młodzi ludzie z klasy III o profilu technik rolnik poznawali specyfikę pracy na plantacjach kiwi, kasztanowca jadalnego, migdałów, orzeszków ziemnych, oliwek i bawełny, a także odwiedzili wytwórnie oliwy z oliwek i sera fety, gdzie poznawali różne etapy produkcji tych produktów oraz zakłady mechaniczne, produkujące specjalistyczny sprzęt na potrzeby tamtejszego rolnictwa. Nie zabrakło również wizyty w jednej z greckich szkół rolniczych.

 

– Nasi uczniowie w ramach praktyki zawodowej zajmowali się zabiegami pielęgnacyjnymi i uprawowymi na plantacjach. Między innymi malowali specjalnym grzybobójczym roztworem drzewka, brali udział w rozsadzaniu drzewek kasztanowca, przygotowywali materiał sadzeniowy ziemniaków, a także poznawali tajniki transportu warzyw i owoców, tak by nie uległy uszkodzeniu i jak najdłużej zachowały swoje walory smakowe – mówi Jadwiga Sobczyk, nauczyciel przedmiotów zawodowych w szydłowskim ZSP CKU i opiekun grupy odbywającej zagraniczne praktyki. – Praca na plantacjach odbywała się od poniedziałku do piątku i trwała osiem godzin z przerwą na obiad. Przed wyjazdem uczniowie odbyli dodatkowe zajęcia przygotowawcze z języka angielskiego i podstaw języka greckiego.

 

Pobyt młodych ludzi ze szkoły w Szydłowie w Grecji kontynentalnej nie ograniczał się tylko do pracy w ramach praktyk. W czasie wolnym uczniowie zwiedzili wiele ciekawych miejsc. Byli między innymi w Atenach, gdzie odwiedzili wzgórze Akropol, starożytny Stadion Kalimarmaro i przyjrzeli się zmianie warty honorowej żołnierzy Ewzoni na Placu Sintagma pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Z kolei w Salonikach zobaczyli Białą Wieżę, Łuk Galeriusza czy Bazylikę św. Dymitra. Dodatkową atrakcją dla młodzieży był rejs po Morzu Egejskim na wyspę Paleo Trikeri oraz wyjazd do słynnych klasztorów w Meteorach.

 

– To, co najbardziej nas zaskoczyło na greckich plantacjach to niespieszny sposób pracy tamtejszych rolników – mówią Paweł Gawroński, Mateusz Goszczyński i Kamil Cypel z klasy biorącej udział w wyjeździe. – Ciekawa na pewno była praca wśród upraw u nas niespotykanych. Mogliśmy poznać tamtejsze sposoby pielęgnacji roślin i nasion, zabiegi uprawowe czy sposoby hodowli zwierząt. Te czternaście dni spędzonych w Grecji to była fajna przygoda.

Wyjazd uczniów ZSP CKU w Szydłowie na zagraniczne praktyki zawodowe odbył się w ramach projektu realizowanego przy wsparciu Programu Erasmus+, pod nazwą „Mobilność dla Szydłowa”. Wszyscy uczestnicy praktyk na ich zakończenie otrzymali certyfikaty potwierdzające odbycie stażów zawodowych w Grecji. – Kolejne klasy wyjadą na praktyki zawodowe na Riwierę Olimpijską już we wrześniu – mówi dyrektor szkoły Wiesława Olejnik. I dodaje: – Będą to uczniowie z klas III o profilach: technik rolnik, technik pojazdów samochodowych i technik żywienia i usług gastronomicznych. Miejsce, w którym mieszkają uczniowie, a jest to hotel 4-gwiazdkowy w Palatamonas Pierias, a także miejsca gdzie odbywają się te nasze praktyki są sprawdzone i sprawdzeni też greccy partnerzy – specjaliści w różnych zawodach.

 

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Władysława Stanisława Reymonta w Szydłowie od 2008 roku prowadzi projekty edukacyjne we współpracy z innymi krajami europejskimi.


Zainteresował temat?

5

0


Komentarze (0)

Przypominamy o ciszy wyborczej. Wszystkie komentarze są moderowane.

Komentowanie zostało wyłączone.
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat