Góry Borowskie. Uczczą pamięć żołnierzy WRZEŚNIA

ePiotrkowRegion Środa, 28 sierpnia 20197 4191
Jak co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 roku, organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. To z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na uroczystości zapraszają wójt, radni Rady Gminy oraz przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Woli Krzysztoporskiej.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę (1 września) o 10.00. Pod Pomnikiem Obrońców Gór Borowskich odprawiona zostanie msza święta polowa w intencji poległych. Odczytany zostanie apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożą wiązanki kwiatów. Przybyli będą też mogli usłyszeć głos generała Ludwika Czyżewskiego zarejestrowany podczas jednego z powojennych wywiadów.

 

Coroczne uroczystości mają niezwykle podniosły, patriotyczny charakter i są doskonałym momentem do przypomnienia naszej niełatwej drogi do wolności.

 

W bitwie na Górach Borowskich, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 80 lat temu poległo aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem ówczesnego płk. Ludwika Czyżewskiego.

 

W organizację obchodów włączyło się w tym roku sołectwo Borowa. W ten dzień harcerze rozdawać będą biało-czerwone chorągiewki, a Koło Gospodyń Wiejskich z Borowej przygotują słodki poczęstunek.

 

 


Zainteresował temat?

10

2


Komentarze (7)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

do pamiętamy ~do pamiętamy (Gość)29.08.2019 14:24

jak nie zostanie... jak zostanie
za chwile Antoni z całą świtą się zjawi i będę przedwyborcze przemówienia

83


olo ~olo (Gość)31.08.2019 09:29

Cyrk będzie, nie wierzę w to, że Antosia nie będzie. Chyba, że będzie drut kolczasty pod wysokim napięciem. Musimy pamiętać, że on jest "patriota".

33


Cenna inicjatywa ~Cenna inicjatywa (Gość)30.08.2019 00:40

Cenna inicjatywa

20


gość ~gość (Gość)29.08.2019 18:23

Za każdej jednej opcji żądzącej takie chwile służyły aby się lansować i to jest normalne. Taki jest świat,tak szn. Pan czy Pani także jak każdy z nas idzie po trupach aż do celu .Niech tylko ktoś zaprzeczy....!

22


pamiętamy ~pamiętamy (Gość)29.08.2019 11:31

Wielkie i tragiczne wydarzenie w naszych dziejach. Trzeba tylko mieć nadzieję, że nie zostanie wykorzystane do kampanii wyborczej. Jeśli tak się stanie, to będzie to rzecz haniebna.

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat