Góry Borowskie – pamięć o bohaterach trwa

Region Poniedziałek, 03 września 201818 7393
Co roku w Borowej, na terenie gminy Wola Krzysztoporska, u stóp pomnika ku czci poległych we wrześniu 1939 r. organizowane są uroczystości upamiętniające żołnierzy zgrupowania gen. Ludwika Czyżewskiego. Tym razem odbyły się one 2 września.

Ładuję galerię...

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10.00. Do wszystkich tych, którzy przybyli, by uczcić pamięć bohaterów Września ’39, słowa skierował gospodarz gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. – Rocznica wybuchu II wojny światowej – jak wiele innych rocznic w dziejach Polski – pokazuje i przypomina, że w chwilach najtrudniejszych wydobywa się z nas najlepsza cząstka polskości, czyli bohaterstwo i heroizm niewyobrażalny dla przeciętnego człowieka żyjącego dzisiaj w jakimkolwiek miejscu Europy czy świata. Dlatego powinniśmy mieć świadomość, że pamięć jest naszym świętym obowiązkiem. Nikt nam wolności, pokoju i bezpieczeństwa nie zagwarantował na zawsze tylko dlatego, że chcielibyśmy wierzyć w te gwarancje. To nie znaczy, że mamy żyć ze strachem i niepewnością, ale z wewnętrzną mądrością i pełnym przekonaniem, że bez ducha, bez wiary i najwyższych wartości, jakimi kierowali się nasi przodkowie, wszystko jest słabe i nietrwałe – mówił Roman Drozdek.

 

Słowa do zebranych skierował także poseł Antoni Macierewicz, a odczytał je w jego imieniu Zbigniew Ziemba. - Ofiara krwi żołnierzy spod Gór Borowskich okazała się bezcenna i musimy pamiętać zawsze, jak wiele zawdzięczamy tak niewielu – napisał minister. Do zebranych list skierował także wojewoda łódzki Zbigniew Rau.

 

Pod pomnikiem odprawiona została msza święta polowa w intencji poległych. Odczytany został też apel poległych zakończony salwą honorową, a przedstawiciele różnych środowisk złożyli wiązanki kwiatów.

 

W tym roku obecna była też grupa rekonstrukcyjna, zainteresowani mogli więc zobaczyć, jak wyglądały mundury żołnierzy Września '39.

 

W bitwie na Górach Borowskich, zwanych też „Piotrkowskimi Termopilami”, 79 lat temu poległo aż 663 żołnierzy 2. Pułku Piechoty Legionów pod dowództwem płk. Ludwika Czyżewskiego.


Organizatorem uroczystości był Gminny Ośrodek Kultury i UG w Woli Krzysztoporskiej.


Zainteresował temat?

7

2


Komentarze (18)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gienek ~gienek (Gość)05.09.2018 07:46

wyborczy lans

13


Radosław Buchalski Radosław Buchalskiranga04.09.2018 10:13

Jak PiS jest na ważnych dla Polaków uroczystościach( a jest na każdej) to "robi propagandę", "kampanię wyborczą", ale jeśli by PiS-u nie było to mówionoby, ze PiS nic nie interesuje, ze jest obojętny na los Patriotów, prosiłbym o mniej hipokryzji... Nienawiścią i podsycaniem do niej niczego nie zbudujemy...

24


wolny Polak ~wolny Polak (Gość)04.09.2018 09:40

Może i PiS nie jest idealny bo nikt nie jest idealny, ale jedno jest pewne, że PiS przywrócił nam patriotyzm i pamięć o bohaterach, a sprzedawczyki, mordercy bohaterów i ich potomkowie nie będą nas uczyć jak ma wyglądać patriotyzm.

55


wladzaiinni ~wladzaiinni (Gość)04.09.2018 10:01

Powiedzcie kto z tych wszystkich "upamiętniających" kupił choć mały kwiatek za swoje pieniądze? Publiczne łatwo wydawać na wiązanki i robić pokazówki. To już było. Pozerzy, którzy z własnej kieszeni nie dali by ani grosza, by upamiętnić walkę i bohaterską śmierć Polskich Żołnierzy. Ludzie nie ważne czy ktoś jest niebieski, zielony, czerwony czy z innego tzw. ugrupowania. Ważne, żeby nie był farbowanym lisem

32


gość ~gość (Gość)03.09.2018 22:25

Pis zniszczy każdą uroczystość. Dzieli ludzi nawet w takich chwilach. Zawiodłem się

104


gość ~gość (Gość)03.09.2018 21:47

Pisowska ustawka wyborcza na tak poważnej uroczystości. Żenada

105


111 ~111 (Gość)03.09.2018 13:45

Chwała bohaterom. Szkoda tylko, że uroczystość wykorzystana do kampani wyborczej. Ps. Panie Wójcie to że ktoś nie jestem zwolennikiem PIS to nie znaczy, że jest komunistą i jest osobą spierającą dyktaturę tak jak to Pan rozszyfrował skrót KOD na tych uroczystościach. Na szczęście ci ludzie są kulturalni, bo naprawdę mało brakowało aby Panu zaczęli przerywać wystąpienie.

98


Mareczek ~Mareczek (Gość)03.09.2018 15:11

Grupa rekonstrukcyjna która przybyła na uroczystość zaraz po kilku fotkach poszła w lasek za pomnikiem i tam rozmówki, śmiech i przeszkadzanie innym. Panowie wstyd !

70


sfgdsd ~sfgdsd (Gość)03.09.2018 12:10

Piękna uroczystość... Cześć i chwała bohaterom!

71


gość ~gość (Gość)03.09.2018 11:15

Niem jak zmarnować sobotę życie w wojsku

11


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat