Gminy mają miesiąc, by zgłosić chęć podpisania porozumień ws. "Czystego powietrza"

PAP Wtorek, 02 marca 202112 1189
Do końca marca gminy będą mogły zgłosić do WFOŚiGM chęć podpisania porozumień ws. programu "Czyste powietrze" - poinformował w poniedziałek resort klimatu i środowiska. Dzięki temu mogą skorzystać z podwyższonej refundacji kosztów za złożone wnioski.

Chodzi o program promujący rządowy program antysmogowy "Czyste powietrze" przygotowany przez ministerstwo oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o budżecie 100 mln zł. Gminy zawierając porozumienia z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska otrzymają dodatkowe środki na tworzenie punktów informacyjnych dla swoich mieszkańców oraz będą korzystać z wyższej refundacji kosztów za złożone wnioski w programie.

 

Ministerstwo podkreśliło, że premiowane będą też te gminy, które tych wniosków złożą najwięcej.

 

Resort przypomniał, że na stworzenie oraz bieżące funkcjonowanie punktów informacyjnych dla mieszkańców wsparcie wynosi do 30 tys. zł. Z kolei nowe stawki za złożony wniosek, to 150 zł przy podwyższonym poziomie dofinansowania (chodzi o osoby mniej zamożne, które otrzymują wyższą dotację) oraz 50 zł przy podstawowym wniosku. Wcześniej było to odpowiednio sto i zero złotych.

 

16 mln zł przeznaczono na premiowanie gmin, które w danym roku wykażą się największą aktywnością pod względem liczby składanych wniosków w programie "Czyste Powietrze".

 

"Wydłużony termin zgłoszeń dla gmin, chcących korzystać z tych bonusów, to wyjście naprzeciw potrzebom samorządów, które jeszcze nie zdążyły zgłosić się do programu +Czyste Powietrze+. W tym celu – do końca marca br. – konieczne jest zgłoszenie gminy w formie pisemnej do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej (nie ma wzoru pisma, wystarczy krótka, podpisana informacja na ten temat)" - przekazał resort.

 

Dodano, że gminy, które już przystąpiły do programu, czyli mają podpisane porozumienie z WFOŚiGW, nie muszą się dodatkowo zgłaszać, ponieważ otrzymają z wojewódzkich funduszy propozycję aneksu do podpisanego już porozumienia.

 

Ministerstwo poinformowało ponadto, że nowe porozumienia będą zawierane przez WFOŚiGW do końca maja 2021 r.

 

"Czyste powietrze" zostało zainaugurowane we wrześniu 2018 r. To rządowy program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza z istniejących już jednorodzinnych budynków mieszkalnych oraz uniknięcie emisji z domów nowobudowanych. Budżet programu to 103,3 mld zł.

 

Z programu można otrzymać dotację na wymianę źródła ciepła oraz termomodernizację domu. Wsparciem objęta jest też instalacja mikroźródeł OZE.

 

Obsługą programu zajmują się wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej, a jego wdrażanie usprawniają powstające we współpracy z samorządami lokalnymi gminne punkty "Czystego powietrza". Mieszkańcy mogą w nich otrzymać pomoc, np. przy wypełnieniu wniosku, a także złożyć wniosek do wojewódzkiego funduszu. Punkty obsługują pracownicy gminni, przekazujący następnie poprawne wnioski do WFOŚiGW. (PAP)

 

autor: Michał Boroń


Zainteresował temat?

0

3


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

V ~V (Gość)02.03.2021 17:43

W Moszczenicy już raz ludzie powpłacali pieniądze za wnioski i guzik mają, prócz lżejszego portfela.

20


gość_srocki kałboj ~gość_srocki kałboj (Gość)02.03.2021 08:58

Czyste powietrze to nie tylko dym z komina ale również smród gnojowicy rozlewanej na pola ale również do rzek i lasu praktycznie przez cały rok

60


wczasowicz ~wczasowicz (Gość)02.03.2021 12:26

A w Dąbrowie nad Czarną w ramach akcji na terenie dawnego SKR przybywa śmieci niewiadomego pochodzenia. Jeszcze trochę i będzie nowa góra.

31


gość_ojtam ~gość_ojtam (Gość)02.03.2021 14:50

Z diabłem nie wchodzi się na kompromisy czyli tzw. porozumienia

20


Znawca tematu ~Znawca tematu (Gość)02.03.2021 14:18

A jak ma się Piotrków do tego porozumienia?

11


pol ~pol (Gość)02.03.2021 13:55

Dzisiaj powietrze kryształowo czyste :)

30


ile ~ile (Gość)02.03.2021 11:00

jakie koszty wymiany ? za 5 tys zł to co da sie zrobić ,co z dalszymi kosztami ogrzewania ?

70


oooo ~oooo (Gość)02.03.2021 10:28

Nie róbcie z ludzi wariatów, to co nas zabija to gnojowica wylewana na pola a z niej niewyobrażalny smród, glifosad, głodowe płace i emerytury, brak dostępu do lekarzy.

50


Kazik ~Kazik (Gość)02.03.2021 09:32

Ciąg dalszy głupoty urzędasów i nie chodzi tu o czyste powietrze tylko ktoś ma w tym interes by wciskać naiwnym coś co się nazywa eko tak jak pompy ciepła kotły na groszek które emitują więcej dwutlenku węgla od zwykłego pieca a gaz to co tlen z komina wypuszcza ? Bzdura goni bzdurę są rejony gdzie tylko węgiel jest dostępny do ogrzewania .Przykład mojej miejscowości jest rura w pobliżu z gazem ale co z tego nikt z mieszkańców nie dołoży się do budowania linii i stacji bo nikogo na to nie stać po drugie gdzie koszty pociągnięcia rur do domu a ogrzewanie gazowe niestety jest za drogie i niebezpieczne. Niech nie opryskują z góry nie sypią solą i różnymi związkami jak aluminium i inne trucizny to powietrze będzie czyste jak było za komuny mimo ,że przemysł był i wszystkie kominy dymiły spalanym węglem. Czym więcej człowiek ingeruje w naturę tym większe szkody czyni mam na myśli manipulowaniem pogodą o tym Ostatnio Interia pisała o sypaniu chmur zasiewowych solą i nie tylko

50


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat