Gmina Wola Krzysztoporska: Szkoły przygotowują się do 1 września

ePiotrkowRegion Środa, 26 sierpnia 20208 2393
Ten rok szkolny będzie z pewnością zupełnie inny niż jeszcze 2 – 3 lat temu. Z powodu epidemii szkoły muszą wprowadzić szereg procedur. Jak placówki oświatowe na terenie gminy Wola Krzysztoporska przygotowują się do 1 września?

Szkoła Podstawowa w Parzniewicach

W Parzniewicach już w maju, kiedy uruchomiono zajęcia dla klas I – III oraz dla oddziału przedszkolnego i na terenie szkoły pojawiła się prawie połowa uczniów, poczyniono wszystkie przygotowania zgodnie z wytycznymi GIS. Przygotowano odpowiednią dokumentację, przeprowadzono ozonowanie wszystkich pomieszczeń oraz dezynfekcję. – Teraz ponownie zdezynfekowano wszystkie pomieszczenia i sprawdzono, czy jest odpowiednia ilość dozowników z płynami dezynfekcyjnymi, przy których znajdują się instrukcje, czy usunięto przedmioty nienadające się do dezynfekcji, czy w odpowiednich miejscach umieszczono telefony do służb w razie wystąpienia zagrożenia, czy są zapewnione przyłbice oraz rękawiczki dla nauczycieli i pracowników obsługi, czy działa termometr bezdotykowy itd. Uważamy, że jesteśmy w pełni przygotowani na przyjęcie naszych uczniów i czekamy na nich z niecierpliwością – mówi Adrianna Grela, dyrektor SP w Parzniewicach.

Co do sposobu organizacji rozpoczęcia roku szkolnego, nie podjęto jeszcze decyzji ostatecznej. - Czekamy na ostateczne wytyczne, które prawdopodobnie otrzymamy na spotkaniu dyrektorów z kuratorem łódzkim 27 sierpnia. Planujemy jednak (o ile będzie sprzyjała ku temu pogoda) skorzystać z otaczającego nas pięknego i zabytkowego parku i to tam właśnie chcemy przenieść rozpoczęcie roku, czyli o godzinie 9.00 odbędzie się krótkie spotkanie uczniów i rodziców z dyrektorem oraz nauczycielami, a następnie na część dalszą wychowawcy udadzą się ze swoimi uczniami do sal lekcyjnych. Wcześniej, o godzinie 8.30 w kościele parafialnym odbędzie się msza, w której będą mogli wziąć udział wszyscy chętni uczniowie i ich rodzice – dodaje Adrianna Grela.


Szkoła Podstawowa w Krzyżanowie

- Główny nacisk położony zostanie na bezwzględne przestrzeganie podstawowych zasad higieny: częste mycie rąk, obowiązkowe zakrywanie ust i nosa oraz rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk przez osoby trzecie przychodzące do szkoły, których obecność zostanie ograniczona do koniecznego minimum i tylko w wyznaczonym obszarze – mówi Magdalena Ryżewska – dyrektor SP w Krzyżanowie. – Szkoła (przy wsparciu MZ i MEN), otrzymała bezdotykowy dezynfekator umieszczony przy wejściu do szkoły, termometr bezdotykowy, płyny i maseczki.

- W miarę możliwości zapewniona zostanie taka organizacja i koordynacja pracy, która umożliwi zachowanie dystansu między osobami przebywającymi na terenie szkoły. Rotacyjny dowóz i odwóz uczniów autobusem, różne godziny przerw uczniów, unikanie częstej zmiany pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia. Indywidualne szafki w szatni dla uczniów klas starszych umożliwią przechowywanie odzieży, obuwia i przyborów. Jeśli chodzi o pozostałe szczegółowe rozwiązania organizacyjne, to uczniowie poszczególnych oddziałów będą przypisani do jednej sali lekcyjnej, w której odbywać się będą wszystkie zajęcia. Uczniowie I etapu edukacyjnego tj. oddziałów I – III nie będą wychodzili na tradycyjne przerwy międzylekcyjne. Ustalona rotacyjność wyjść na krótką przerwę podczas zajęć dzieci młodszych, pod opieką nauczyciela, umożliwi ograniczenie kontaktu między oddziałami. Natomiast uczniowie z oddziałów IV - VIII podczas przerw zostaną pod opieką w salach lekcyjnych z rotacją nauczycieli kończących i rozpoczynających lekcje w danym oddziale. Przedmioty i sprzęty, których dezynfekcja jest utrudniona, zostały usunięte – dodaje M. Ryżewska.


Szkoła Podstawowa w Bujnach

Podobne procedury i harmonogramy wypracowywane są w Szkole Podstawowej w Bujnach. – Dla nauczycieli i obsługi szkoły zapewnione są maseczki, mamy oczywiście płyny dezynfekcyjne, bezdotykowy dyspenser, tak aby zachować maksimum bezpieczeństwa – mówi Bogusława Bajerowska, dyrektor SP w Bujnach.- Jeśli chodzi o rozpoczęcie roku szkolnego, to przeprowadzimy go dwuetapowo – o godzinie 9.00 spotkamy się z uczniami klas I – III, a z pozostałymi kasami (IV – VIII) – o godzinie 9.30 – dodaje dyrektor szkoły.


Szkoła Podstawowa w Bogdanowie

- Jesteśmy przygotowani do 1 września pod względem sanitarnym i bhp. Mamy duży zapas płynów dezynfekcyjnych, maseczek, rękawiczek. Przy wejściu jest bezdotykowy dyspenser. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom na terenie szkoły dystansu – podobnie jak chyba większość szkół, bo sale w placówce są niewielkie – mówi z kolei Tamara Kałcz, dyrektor SP w Bogdanowie.


Szkoła Podstawowa w Gomulinie

- Szkoła jest przygotowana na przyjęcie uczniów. Zakupiono niezbędne środki czystości i dezynfekujące. Wszyscy pracownicy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej - maseczki i przyłbice - zapewnia Iwona Zapała, dyrektor SP w Gomulinie.

Tu także wypracowane są szczegółowe procedury, które będą dostarczone uczniom za pośrednictwem e-dziennika, a także przekazane przez wychowawców 1 września. Jeśli chodzi o rozpoczęcie roku szkolnego, to o godzinie 9.00 (po dowiezieniu dzieci przez rodziców bądź autobus) uczniowie rozejdą się z wychowawcami do klas - nie będzie więc wspólnej inauguracji.


Szkoła Podstawowa w Woli Krzysztoporskiej

Tu także dyrektor Anna Otwinowska opracowała wewnętrzne procedury funkcjonowania szkoły od 1 września, mające na celu zminimalizowanie zagrożenia zakażeniem COVID-19.

- Szkoła pozyskała środki higieniczne i środki ochrony osobistej. Od 1 września uczniowie będą przebywali w stałych salach lekcyjnych i na wyznaczonych korytarzach. Jednoosobowe stoliki zostały odpowiednio rozmieszczone, aby zapewnić wymagany odstęp. Na każdym piętrze przebywa określona ilość klas. Uczniowie będą wchodzili do szkoły różnymi wejściami. Przy wejściu głównym, w szatni, salach lekcyjnych zostały umieszczone dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk oraz instrukcja jego użycia – mówi dyrektor szkoły.


Przedszkole Samorządowe w Woli Krzysztoporskiej

Szczególnych przygotowań wymagało także przedszkole, bo wśród małych dzieci najtrudniej będzie zachować bezpieczne reguły. - Kuchnia przedszkola wzbogaciła się o nowe urządzenie - została zakupiona profesjonalna zmywarko-wyparzarka, która pozwoli na dokładne mycie i dezynfekowanie naczyń. Kupiliśmy dla dzieci nowe zabawki i pomoce dydaktyczne, wykonane z materiałów, które będzie można skutecznie dezynfekować, zgodnie z wytycznymi przeciwepidemicznymi – mówi dyrektor przedszkola Ilona Wieczorek-Michalska. - Dezynfekcję będziemy wykonywać nie tylko przy użyciu płynów dezynfekujących. Wyposażyliśmy przedszkole w parownice elektryczne, dzięki którym po zakończeniu zajęć będzie można każdego dnia skutecznie zdezynfekować powierzchnie i przedmioty bez użycia środków chemicznych – dodaje dyrektor przedszkola.

 

 

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy Wola Krzysztoporska) 


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość 1 ~gość 1 (Gość)26.08.2020 21:09

O czym my mówimy. Żadna Polska szkola nie jest przygotowana do prowadzenia lekcji w tych czasach.Rząd nie zrobił w tym kierunku nic.Cały czas jedna wielka propaganda. Wszystko zwalono na dyrektorów jak i samorządy. Rząd chwali się zakupem kilkudziesięciu milionów maseczek.Podzielcie sobie te kilkadziesiąt milionów przez ilość uczni. Wiecie na ile starczy - może na tydzień. Żeby nie było ja jestem za powrotem dzieci do szkół ale na dobrze wypracowanych zasadach. Nie ja mam proponować jak to zrobić bo od tego są osoby które biorą za to pieniądze m.in. MEN jak i pseudo premier.

21


ggggggggg ~ggggggggg (Gość)27.08.2020 20:45

za likwidację małych szkół podziękujcie włodarzowi

01


gość ~gość (Gość)26.08.2020 07:46

Wykończą te dzieci w Polsce. Ciągle tylko dezynfekcje denatutatem, ozonowania, pewnie też noszenie maseczek.

11


gość ~gość (Gość)26.08.2020 23:28

Wcześniej polikwidowali w gminie małe szkoły, a teraz w tych molochach próbują bezpieczeństwo zapewnić. Gdzie sens i logika

11


zosia ~zosia (Gość)26.08.2020 09:23

Wola Krzysztoporska (stolica gminy) nie będzie miała zjazdu z autostrady A1.

11


gość ~gość (Gość)26.08.2020 09:49

Prędzej ty wykonczysz takim gadaniem do gadania to wszyscy pierwsi czemu wy nie rządzicie lub nie uczycie.

12


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat