Gmina Wola Krzysztoporska: Stare „kopciuchy” znikają z terenu gminy

ePiotrkowRegion Środa, 23 września 20206 2054
Aż 107 starych, węglowych „kopciuchów” funkcjonujących na terenie gminy Wola Krzysztoporska wymienionych zostanie na nowe źródła ogrzewania za sprawą gminnego programu dofinansowania wymiany pieców. W tym roku gmina przeznaczyła na ten cel ponad pół miliona złotych, dokładając do 50% kosztów inwestycji (do 5 tys. zł dla każdego, kto zdecyduje się wymienić piec).
fot. pixabay

Nabór wniosków o dofinansowanie zakończył się w połowie lipca i cieszył się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Do gminy wpłynęło 119 wniosków, w tym do dofinansowania ostatecznie zakwalifikowano 107 wniosków na łączną kwotę 535 tys. zł (12 wniosków nie podlegało dofinansowaniu ze względów formalnych). Nowe źródła ogrzewania pojawią się w 36 miejscowościach na terenie gminy. Najwięcej będzie ich w samej Woli Krzysztoporskiej (20) i w Bujnach (14) i kolejno w Krężnej (8), w Krzyżanowie i Gąskach (po 6), w Kacprowie (5), w Bogdanowie i Siomkach (po 4), w Oprzężowie i Wygodzie (po 3), w Gomulinie, Budkowie, Piekarach, Borowej, Parzniewiczkach, Rokszycach Drugich, Gomulinie Kolonii i Woli Rokszyckiej (po 2), i po jednym w Oprzężowie Kolonii, Mzurkach, Miłakowie, Parzniewicach Dużych, Pawłowie Górnym, Kamiennej, Woźnikach, Radziątkowie, Mąkolicach, Stradzewie, Glinie, Laskach, Majkowie Dużym, Poraju, Jeżowie, Rokszycach, Krężnej Kolonii i Woźnikach Kolonii.

 

Mieszkańcy tych miejscowości najbliższej zimy będą już mogli oddychać trochę lepszym powietrzem, bo tam stare „kopciuchy” zamienione zostaną na nowoczesne, ekologiczne i często odnawialne źródła ciepła: piece na ekogroszek piątej generacji (51 sztuk), na pellet (19), gazowe (21), elektryczne (3), pompy ciepła (13).

 

Wszyscy, którzy w tym roku starali się o dofinansowanie, inwestycję powinni zakończyć do 15 listopada (w tym okresie należy dokonać wymiany pieca, musi zostać wystawiona faktura za wykonane prace i złożony wniosek o wypłatę dotacji). Ale mieszkańcy nie czekają do ostatniej chwili. Do 30 sierpnia 2020 gmina wypłaciła już 20 dotacji na kwotę 100 tys. zł.

 

- Dotacje wypłacane są z budżetu gminy, co daje możliwość maksymalnego uproszczenia procedur. Tym sposobem do wymiany starych pieców udało się zachęcić naprawdę sporą grupę mieszkańców. Dzięki temu wszyscy będziemy oddychali dużo lepszym powietrzem – mówi wójt gminy Wola Krzysztoporska Roman Drozdek. - Dodam jeszcze, że program będzie kontynuowany w przyszłym roku.

 

Przypomnijmy, że dotację z budżetu gminy można było otrzymać na wymianę źródła ogrzewania w budynkach mieszkalnych z ogrzewania zasilanego paliwem węglowym (np. węgiel, ekogroszek, miał) na ogrzewanie proekologiczne, wykorzystujące jako źródło ogrzewania: kotły gazowe, kotły olejowe, piece elektryczne, pompy ciepła (powietrzne, gruntowe), kotły na paliwa stałe, w tym biomasę i ekogroszek spełniające wymogi co najmniej „klasy 5”, wyposażone w automatyczny podajnik paliwa, nieposiadające rusztu awaryjnego ani technicznych możliwości jego zamontowania.

 

W ramach zadania konieczne było zdemontowanie starego pieca i zainstalowanie w to miejsce nowego, co musi zostać potwierdzone przez komisję gminną podczas kontroli.

 

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej) 


Zainteresował temat?

0

2


Komentarze (6)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)23.09.2020 13:21

A może wójt i rada gminy Gorzkowice wezmą przykład?

32


jak ~jak (Gość)23.09.2020 09:42

dokładaja 5tys zł , fajnie tylko ogrzanie domu kosztuje sporo więcej na gaz , prąd , itd ,a kto te koszty zrefinansuje ? mam własny las i co ognisko napalę ,czy dom ogrzeje ? durny przepis i bez przyszlości , nowe domy -nowe wymogi ,czy prwao działa wstecz ?jak budowałem dom ,spełniłem ówczesne wymagania /zgodnie z prawem /

61


11111 ~11111 (Gość)23.09.2020 09:36

Największymi kopciuchami są palące się coraz częściej składowisaa śmieci, https://piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl/pozar-w-piotrkowie-przy-ul-topolowej-pala-sie-smieci-na/ar/c16-4667513

60


gość ~gość (Gość)23.09.2020 09:31

Program dla wtajemniczonych,wszyscy wiedzieli ale nie wszystkim się udało.

41


gość ~gość (Gość)23.09.2020 09:17

To ile trzeba zainwestować z własnej kieszeni w taką wymianę pieca?

30


gość ~gość (Gość)23.09.2020 08:55

Włodarze Rozprzy może wezmiecie przykład z Woli i coś zrobicie w końcu jakiś program dla przeciętnego mieszkanca gminy.

42


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat