Gmina Wola Krzysztoporska: Prawie 500 tysięcy na wodomierze ze zdalnym odczytem

ePiotrkowRegion Środa, 14 października 202010 5805
W gminie Wola Krzysztoporskiej rozpoczęła się wymiana starych wodomierzy na nowe, wyposażone w urządzeni do zdalnego, radiowego odczytu. Do końca marca 2021 r. wymienionych zostanie 1890 wodomierzy. To odpowiedź i na wyzwania ekonomiczne (lepsza kontrola poboru wody), i na obecną sytuację (zdalny odczyt jest znacznie bezpieczniejszy w obliczu pandemii).
fot. pixabay

21 września 2020 r. na terenie gminy Wola Krzysztoporska została rozpoczęta wymiana wodomierzy. W pierwszej kolejności prace zostały podjęte na sieci wodociągowej ujęcia Rokszyce. Kolejnym etapem jest ujęcie Woźniki (od 5 października). Do 31 marca 2021 r. zamontowanych zostanie 1890 wodomierzy z modułami do odczytu zdalnego w kilkudziesięciu miejscowościach (Blizin, Bogdanów, Borowa, Kamienna, Laski, Ludwików, Miłaków, Moników, Pawłów Dolny, Pawłów Górny, Parzniewiczki, Poraj, Parzniewice Duże, Parzniewice Małe, Adolfinów, Mokracz, Janina, Jeżów, Wygoda, Siomki, Krzyżanów, Piaski, Glina, Bujny, Gąski, Rokszyce, Rokszyce Drugie, Oprzężów, Piekarki, Wola Rokszycka, Kargał Las, Budków, Mąkolice, Mzurki, Piekary, Woźniki, Woźniki Kolonia, Stradzew).

 

- System zdalnego odczytu ma na celu usprawnienie tej operacji. Dzięki niemu pracownik referatu - inkasent - nie będzie musiał wchodzić na teren posesji, co znacząco skróci czas i uprości procedurę. Odczyty będą bowiem mogły być dokonywane nawet w przypadku nieobecności odbiorcy. Dzięki temu systemowi pracownicy Referatu Wodociągów i Kanalizacji UG będą posiadali podgląd i na bieżąco będą mogli weryfikować m.in. przepływy dobowe, co pozwoli poinformować mieszkańca o ewentualnych awariach. Dlatego też, by ułatwić przepływ informacji, będą potrzebne adresy e-mail, na które zostaną wysłane uwagi, a przy okazji także e-faktury. Deklaracje zgody i adresy e-mail znajdują się na protokołach wymiany wodomierzy – mówi Maciej Śliskowski vel Śliski, kierownik Referatu Wodociągów i Kanalizacji Urzędu Gminy w Woli Krzysztoporskiej. – Radiowy, zdalny system odczytu pozwoli również na weryfikację pracy wodomierza, np. wstecznych przepływów czy problemów wynikających z nieprawidłowej eksploatacji wodomierza.

 

- Z jednej strony chcemy się dokładniej przyjrzeć temu, co dzieje się na nieruchomości i co za tym idzie ukrócić nielegalny pobór wody (bo mamy świadomość, że takie rzeczy się zdarzają). Z drugiej strony, przy okazji wymiany tych liczników na zdalny odczyt, chcemy dokonać weryfikacji ich średnic. Latem mieszkańcy używają wody nie tylko do celów socjalno-bytowych, ale np. do napełniania basenów czy podlewania ogródków, nie patrząc na to, że sieć wodociągowa ma swoją maksymalną wydajność i nie dla wszystkich może wystarczyć wody przy tak intensywnym jej wykorzystywaniu - dodaje zastępca wójta Mieczysław Warszada.

 

W ramach programu wymieniane będą również podwodomierze, będące podstawą do naliczenia opłaty za wodę zużytą. Zakup takiego podwodomierza jest oczywiście po stronie odbiorcy, natomiast gmina ze swej strony będzie refundować zakup modułu radiowego. - Aby ułatwić mieszkańcom przeprowadzenie tej wymiany, firma wymieniająca wodomierze główne będzie mogła (odpłatnie) ją wykonać. Gdyby jednak odbiorca chciał dokonać wymiany we własnym zakresie, na terenie Woli Krzysztoporskiej będzie można zakupić odpowiedni wodomierz, pasujący do modułu radiowego w odpowiednio ustalonej cenie – dodaje Maciej Śliskowski vel Śliski.

 

Gmina wyda na wymianę liczników i uruchomienie systemu zdalnego odczytu 474 tys. 974 zł.

 

Kolejne dwa tysiące wymienione zostaną w ciągu następnych trzech lat do 2024 roku.

 

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej) 


Zainteresował temat?

1

3


Komentarze (10)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

anty W. ~anty W. (Gość)16.10.2020 07:05

Zamiast wydawać pieniądze na place zabaw, siłownie,domy ludowe należałoby wyremnotować sieć wodociągową.
Miejscami woła o pomstę do nieba. Wymienić azbestowe rury, zrobić nowe ujęcia.
Ale lepszy jest fun i zabawa, byle tylko było poparcie podczas wyborów.

50


gość_miki ~gość_miki (Gość)21.10.2020 16:51

I jak zwykle omija się samą Wolę tylko wioski. Podobnie z drogami. Najlepiej Sławomira zaprosić i niech się pled bawi. Żenadę.

00


MMM ~MMM (Gość)16.10.2020 13:02

Śliski to ten sam co startował na wójta gminy Ładzice-ło to nasa gmina prężna jest- taki szmat drogi do pracy , a na terenie gminy to nie nikogo z baniakiem na szyjce?

10


ewka ~ewka (Gość)16.10.2020 11:08

zwracam uwagę na zapis cyt. "Z jednej strony chcemy się dokładniej przyjrzeć temu, co dzieje się na nieruchomości ..." nieźle panie Śliskowski vel Śliski czyli co dodatkowo kamery monitorujące?. Poza tym zbiorowe zaopatrzenie w wodę to obowiązek gminy a wodociąg ma zapewniać maksymalne parametry dla wszystkich.

00


gość_zmartwiony ~gość_zmartwiony (Gość)15.10.2020 17:47

A skąd wiesz że to Jolka,a może Baśka albo Małgośka,a na poważnie to ujęcia wody zostały zamknięte np. w Jeżowie i Kacprowie,ale za to powstały nowe Domy Ludowe....

21


abc ~abc (Gość)15.10.2020 11:19

Śliska sprawa, z tymi wodomierzami panie vel Śliski.

00


wieśniak ~wieśniak (Gość)14.10.2020 08:44

niejaki Warszada mówi, że "nie patrząc na to, że sieć wodociągowa ma swoją maksymalną wydajność i nie dla wszystkich może wystarczyć wody przy tak intensywnym jej wykorzystywaniu". To proponuję ci zastępco, że zamiast wydawać bezsensu kasę na jakieś place zabaw, można wybudować nowe ujęcie wody. Oj dobrze, że komuna wybudowała te obecne ujęcia.

83


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat