Gmina Wola Krzysztoporska: Ile zapłacą za śmieci?

ePiotrkowRegion Wtorek, 07 lipca 202045 7166
Już wiadomo, że będzie to znacznie więcej niż poprzednio. Przypomnijmy, w gminie Wola Krzysztoporska do 30 czerwca 2020 r. mieszkańcy płacili 8,50 zł za odpady segregowane i 17 zł od osoby za odpady niesegregowane. Jeszcze w lipcu obowiązywać będzie ta sama stawka, ale już w sierpniu i wrześniu opłaty się zmienią – na 23,50 zł miesięcznie od osoby.

Na razie chodzi o 3 najbliższe miesiące (lipiec, sierpień, wrzesień) – na tyle bowiem zawarta została, po wcześniejszych negocjacjach, umowa z wolnej ręki z firmą Eko-Region. Przeprowadzone wcześniej dwa przetargi przyniosły niezadowalające rezultaty (kwoty za obsługę odbioru odpadów były bardzo wysokie). Gmina postanowiła przeprowadzić kolejny przetarg, ale na to potrzebny jest czas, stąd tymczasowe, trzymiesięczne rozwiązanie.

 

Jakie więc zasady obowiązują obecnie?

W lipcu nadal obowiązuje poprzednia stawka – 8,50 zł za odpady segregowane, 17 zł za niesegregowane.

Dalej – w sierpniu i wrześniu – obowiązywać będzie stawka 23,50 zł miesięcznie od osoby (nie można już nie segregować śmieci – można za to zapłacić potrójną stawkę karną – 70,50 zł, jeśli ktoś będzie unikał segregacji).

 

Ale jest sposób, by za śmieci zapłacić mniej – dokładnie 4,5 zł mniej od osoby. Warunkiem jest kompostowanie bioodpadów we własnym, przydomowym kompostowniku i zaznaczenie tego w nowej deklaracji. Możliwość taką mają właściciele nieruchomości zabudowanych budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi.

 

Oczywiście te przyjęte 2 lipca przez Radę Gminy Wola Krzysztoporska stawki staną się faktem 14 dni po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego (stanie się to prawdopodobnie pod koniec lipca).

Dlaczego śmieci tak radykalnie drożeją? To pytanie zadaje sobie każdy. A powodów jest wiele. Główne przyczyny podwyżek to brak konkurencji i rosnące stawki za przetwarzanie i składowanie odpadów. Nie bez znaczenia są też zmieniające się przepisy (zmiany ustawowe niezależne od decyzji gminy). Spowodowały one np. konieczność częstszego odbioru odpadów. Teraz - wedle nowych zasad odpady komunalne zmieszane (niesegregowane) i bioodpady odbierane będą od kwietnia do października z budynków jednorodzinnych jeden raz na dwa tygodnie (było raz na miesiąc), a tylko od listopada do marca raz w miesiącu. W przypadku budynków wielolokalowych będzie to jeden raz w tygodniu. Te dodatkowe kursy generują dodatkowe koszty.

 

Zmienia się też sposób obliczania należności dla firmy odbierającej odpady. Nie jest to już opłata ryczałtowa, ale opłata za konkretną ilość odebranych ton śmieci (warto więc o tym pamiętać i ograniczać do minimum ich „produkcję”). To ważne i ze względów ekonomicznych, i ekologicznych.

 

Urząd Gminy przypomina też, że do 15 lipca płacimy za II kwartał tego roku (a więc wg. starych cen – 8,50 zł za odpady segregowane na osobę).

O terminie możliwości zmiany deklaracji i korzystania z ulgi za samodzielne kompostowanie odpadów bio UG będzie informować.

Uwaga! Od lipca obowiązują nowe harmonogramy odbioru śmieci z posesji. Szczegółowe terminy dla poszczególnych miejscowości na stronie internetowej gminy: wola-krzysztoporska.pl.

 

- Prosimy o udostępnianie tej informacji i dzielenie się nią z sąsiadami – apelują urzędnicy. Harmonogramy zostaną również dostarczone do sołtysów poszczególnych wsi.

 

 

 

 

 

(materiały: Urząd Gminy w Woli Krzysztoporskiej) 

 


Zainteresował temat?

0

12


Komentarze (45)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

wieśniak ~wieśniak (Gość)08.07.2020 10:51

Inflacja idzie w górę i naturalne jest, że ceny też idą w górę. Ale opłata za śmieci wzrosła 3-krotnie. Co takiego spowodowało tak ogromny wzrost? I w jaki sposób biedny ekoregion wiązał koniec z końcem biorąc dotychczas 8,5zł?
PS: obiecuję, że od dziś każdy wystawiony przeze mnie kosz będzie wypełniony po brzegi. Bardzo nieładnie wyglądają prośby tutejszego wójta, aby ograniczać produkcje odpadów. Nie rozumiem - to mamy wystawiać puste kosze, a śmieci wozić do lasu?

40


gość ~gość (Gość)08.07.2020 06:08

i tak cała Wola 12 lipca pójdzie głosować za PiS

43


gość ~gość (Gość)08.07.2020 05:55

za czyjej kadencji została przygotowana i kto podpisał ustawę:
https://next.gazeta.pl/next/7,151003,25068455,prezydent-andrzej-duda-podpisal-ustawe-smieciowa-samorzady.html
sami sobie odpowiedzcie....pretensje sami do siebie możecie mieć

23


12 lipca tylko PiS ~12 lipca tylko PiS (Gość)07.07.2020 13:48

tylko PiS może uzdrowić tą chora sytuację ze smieciami...głosujmy w najbliższą niedzielę za PiS

618


gość ~gość (Gość)07.07.2020 22:23

Smieci powinny byc odbierane 2 razy w miesiacu a nie tylko raz za co mam placic wiecej jak nadywyzke musze sam utylizowac w piecu bo jak zostawie worek z plastikiem kolo kosza to go nie zabiera to sie nazywa ekologia z mojej kieszeni wiecej bede placil a i tak sam musze sie martwic z nadwyzka smieci ktorych nie chca zabrac

40


natasza ~natasza (Gość)07.07.2020 21:20

a co z plastikiem którego jest latem od groma

50


natasza ~natasza (Gość)07.07.2020 21:19

tylko dlaczego papier i szkło odbierane jest raz na trzy miesiące

70


gość ~gość (Gość)07.07.2020 18:47

To za p.o wprowadzili te ustawy i podatki.Chcieliście p.o to teraz macie.Wyszliście na tym jak Zawadzki na mydle.

210


mmm ~mmm (Gość)07.07.2020 10:00

Wola podąża za Wolborzem jak widać. Chociaż i tak nie Przebiła Wolborza, gdzie jest 26 zł od osoby.

130


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat