Gmina Grabica usuwa azbest

Wtorek, 04 kwietnia 20172
Azbest niegdyś uznawany był za doskonały materiał budowlany – jest odporny zarówno na mróz, jak i upały, ciężko go zgnieść, a jeszcze trudniej rozciągnąć. Nie poddaje się też substancjom żrącym ani ogniowi, ale jest niestety bardzo szkodliwy, powodując szereg problemów zdrowotnych, dlatego jego usunięcie jest koniecznością. Polska zobowiązała się do całkowitego usunięcia azbestu ze swojego terenu do 2032 r.
Gmina Grabica usuwa azbest

Azbestu należy się pozbywać wyłącznie poprzez specjalistyczne firmy, które dysponują odpowiednimi technologiami i zabezpieczeniami dla swoich pracowników. Niestety oznacza to spore koszty takiego przedsięwzięcia. Na terenie gminy Grabica od kwietnia do października 2017 r. będzie prowadzona akcja nieodpłatnego dla mieszkańców usuwania azbestu. Wykonana w 2015 inwentaryzacja wykazała, że na terenie gminy łączna powierzchnia pokryć dachowych płytami azbestowo-cementowymi wynosi 499 tys. 924,36 mkw, a ilość azbestu zmagazynowanego wynosi 17 tys. 856 mkw. W 2017 na terenie gminy objęte tym zadaniem zostały 32 posesje. Gmina złożyła do WFOŚiGW w Łodzi wniosek o dofinansowanie usuwania azbestu. Fundusz podjął decyzję o przyznaniu dotacji na realizację tego zadania do wysokości 73 tys. 840 zł, co stanowi 80% całkowitego kosztu inwestycji. Obecnie trwa jeszcze wyłanianie firmy, która będzie realizowała ten projekt.

 

Ze wsparcia WFOŚiGW w Łodzi mogą korzystać samorządy, które realizują program usuwania azbestu. Gmina Grabica już drugi rok jest organizatorem takiej akcji, a chętnych osób do usunięcia tego szkodliwego materiału nie brakuje.

POLECAMY


Zainteresował temat?

1

0


Komentarze (2)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Witek ~Witek (Gość)04.04.2017 09:56

Co komunistyczne to nagle szkodliwe dla obecnej władzy.Tyle lat eternit na dachu jest i jakoś nikt z tego powodu nie choruje .Wiem o dwóch wodociągach z rurami azbestowymi ludziska wodę piją do dziś i też nie chorują a chyba bardziej są narażeni niż na płyty eternitowe na dachu .Po co zaraz kosztowna firma do zrzucenia płyt z dachu one mogły być bardziej szkodliwe jak nowe były a teraz z latami pokryte warstwą nalotu który chroni przed pyleniem.Sam też mam dachy z eternitem jest on pomalowany i nie zamierzam zmieniać tylko dlatego ,że UE sobie tak wymyśliła w końcu za ten materiał każdy płacił i był legalnie sprzedawany.Jak mi ochrona środowiska da na nowy pokrycie dachu to płyty sam zdejmę bez zbędnych kosztów.

02


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat