Głód alkoholowy - jak sobie z nim radzić ?

Region Wtorek, 11 sierpnia 202011 8325
Utrzymują abstynencję, są trzeźwymi alkoholikami, chodzą na mityngi AA, mają za sobą wsparcie rodziny, a mimo to dopada ich głód alkoholowy. Czym jest i jak można sobie z nim poradzić?

Głód alkoholowy jest jednym  najsilniejszych przymusów, nad którym udaje się panować z wielkim trudem. To jeden z objawów choroby alkoholowej, skutkujący wzmożonym napięciem organizmu, drażliwością, niepokojem, ogólnym poczuciem dyskomfortu. Charakteryzuje go występowanie bardzo silnej potrzeby napicia się alkoholu. W tym czasie pojawia się uczucie ssania w żołądku i senne koszmary. Osoba uzależniona, po przebudzeniu, ma uczucie, jakby dzień wcześniej wypiła alkohol, chociaż utrzymuje abstynencję.  Ma wrażenie, że tylko drink może przynieść jej ulgę i poprawę samopoczucia.

 

Osoba dotknięta głodem alkoholowym znacznie bardziej narażona jest na wahania nastroju, przeżywa ogromne napięcia emocjonalne, walczy z pokusami i wierzy, że z nimi wygra. By dogłębnie zrozumieć istotę choroby alkoholowej, należy zgłosić się na spotkanie grupy AA, wskazane jest też umówienie się na sesję z psychoterapeutą.  Bardzo ważne jest, by trzeźwiejący alkoholicy poważnie podchodzili do spotkań z psychoterapeutą i stosowali się do jego zaleceń.

 

 

Leki pomocne przy głodzie alkoholowym

 

W leczeniu głodu alkoholowego stosowane są leki, które zmiejszają chęć napicia się alkoholu, łagodzą objawy tzw. "suchego kaca" oraz przedłużają abstynencję. Do leków tych należą naltrekson, akamprozat i nalmefen.

 

W pokonywaniu głodu alkoholowego bardzo pomocna jest też właściciwa dieta, ograniczająca cukier, kofeinę i nikotynę, a także zmiana stylu życia, w którym istotne miejsce powinny zajmować ćwiczenia fizyczne, które wyzwalają endorfiny, zwane hormonami szczęścia. I to będzie zupełnie nowy aspekt życia osoby zmagającej się z chorobą alkoholową. Bo do tej pory stan zadowolenia, uczucie mocy i siły dawał jej alkohol. Teraz chodzi o to, by podobne informacje umysł rejestrował doznając innych przyjemności, takich jak stan zakochania, dobre jedzenie, sukces zawodowy, czy właśnie regularnie uprawiany sport.

 

autor : Dr n med. Sławomir Wolniak, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa

www.wolmed.pl

 

 

 

 

 

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.

 


Zainteresował temat?

2

1


Komentarze (11)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gość ~gość (Gość)22.08.2020 22:54

I cyk, zaraz bedzie prywatny kontrakcik od NFZ

00


lamiplot ~lamiplot (Gość)12.08.2020 16:34

pic to trzeba umiec slaby idzie w nałog a silny idzie dalej trzezwa droga -czemu so reklamy promocie alkoholu jesli liczba zwrasta wiadoma rzecz ze chodzi o kase ale po co pisac ile sie wydaje na terapie itd jak samemu dorzy sie do tego aby pic i uczy mlode pokolenie

00


zxx ~zxx (Gość)12.08.2020 16:31

jedynie silna wola wiara to jest najwazniejsze jesli ktos jest otwarty szczery i wsrod niego so ludzie szczerzy to oczywiscie mozna isc na miting porozmawiac itd ale tez bywa ze sa ludzie walszywi

00


m ~m (Gość)12.08.2020 07:14

*Powyższa porada jest sugestią i nie zastępuje wizyty u specjalisty. W przypadku problemów ze zdrowiem należy skonsultować się z lekarzem.
jak to nie zastępuje?! Teraz się ciąże prowadzi zdalnie! Czekam, aż się zacznie leczyć zęby zdalnie. To by było to.

20


gość ~gość (Gość)12.08.2020 06:59

Alkohol jest zdradliwy ale trzeba być silnym:-)

10


gość ~gość (Gość)11.08.2020 12:56

A ja nie pije juz od 1.6 roku i jestem z siebie dumny. Brawo ja:D

100


gość ~gość (Gość)11.08.2020 08:56

Tylko klin nic więcej.

26


gość ~gość (Gość)11.08.2020 11:07

Wszystkich już niepijacych pozdrawiam i trzymamy się!!!

81


gość ~gość (Gość)11.08.2020 10:13

Głodnego nakarmić.

43


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat