Gimnazja - wyniki niepokoją

Dziennik Łódzki Piątek, 13 czerwca 20080
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi ogłosiła wczoraj wyniki sprawdzianu, który zadecyduje o przyszłości absolwentów gimnazjów. W naszym województwie pisało go ponad 30 tys. uczniów w 381 szkołach. Sprawdzian najlepiej wypadł w powiecie łowickim - zarówno w części humanistycznej, jak i matematyczno-przyrodniczej. W tej drugiej najgorzej poszło trzecioklasistom z pow. kutnowskiego, nad polskim przez wakacje powinna posiedzieć młodzież z pow. skierniewickiego. Egzaminu nie można było nie zdać, ale liczba zdobytych punktów decyduje, czy uczniowi uda się dostać do dobrego liceum lub technikum. Każdy uczeń mógł uzyskać 100 punktów - po 50 za każdą z dwóch części.
W całym kraju średnia z egzaminu wyniosła ledwie 57 pkt na 100 możliwych.Średnia z woj. łódzkiego była minimalnie lepsza - 58 pkt. 30,50 pkt przeciętny uczeń z naszego regionu zdobył za część humanistyczną, 27,51 za ścisłą.
www.dziennik.lodz.plwww.dziennik.lodz.pl

- Ale w tym roku część matematyczno-przyrodnicza poszła lepiej niż poprzednio. Gorszy wynik niż w 2007 r. odnotowaliśmy za to w części humanistycznej - mówi Janina Skibicka, dyrektor OKE w Łodzi. Co zaniepokoiło ją najbardziej? Zadanie nr 32, czyli forma literacka, za którą można było dostać aż 16 punktów.

- Pojawiła się charakterystyka i uczniowie spisali się mizernie. Podobnie było w 2003 r. Nauczyciele winni zwrócić więcej uwagi na inne formy literackie, a nie tylko na rozprawkę - kończy Skibicka.

Zadanie nr 32 dotyczyło bohaterów "Syzyfowych prac" lub "Kamieni na szaniec", jednak część młodzieży nie przerabiała na lekcjach obu lektur. W regionie łódzkim ten problem dotyczył 73 uczniów z pojedynczych klas w trzech szkołach w Gimnazjach nr 26 i 42 w Łodzi i w Żarnowie.

Trzecioklasiści, którzy nie przerobili tych lektur, często próbowali o nich coś napisać. Efekt był mizerny. Uczniowie pechowej klasy z Gimnazjum nr 26 za zadanie nr 32 przeciętnie dostali 1,9 pkt na możliwych 16.

Ich koledzy z Żarnowa pod Opocznem już 6. Bez omówienia lektur młodzi żarnowianie zbliżyli się więc do dramatycznie niskiej średniej ogólnopolskiej z wypracowania, która wyniosła 6,82 pkt.

- Nawet gdybym nie czytała "Kamieni na szaniec", to i tak bym sobie poradziła - mówi pewnie Martyna Kowalczyk ze społecznego gimnazjum przy ul. Inżynierskiej w Łodzi. Na 50 punktów z części humanistycznej otrzymała... 50. Gimnazjum Martyny w części humanistycznej okazało się najlepsze w województwie. Inna niepubliczna placówka z Łodzi - przy ul. Babickiego - przegoniła pozostałe w części matematyczno-przyrodniczej.

- Niepubliczne szkoły to klasy po kilkunastu uczniów i lepsza baza dydaktyczna. Ale u mnie też można znaleźć ucznia, który z jednej części dostał 49 "oczek" - mówi Anna Stelmasiak, dyr. Gimnazjum nr 22 w Łodzi. I nie wyklucza, że jej szkoła postara się przywrócić palmę pierwszeństwa placówkom publicznym. Tegoroczne wyniki w części matematycznej Gimnazjum nr 22, liczące aż 196 trzecioklasistów, osiągnęło o 10 pkt lepsze od przeciętnej w województwie.

Wynikami egzaminów są zawiedzeni przedstawiciele Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. - Szkoły najwyraźniej uczą sztampowo, pod testy. To dla układających zadania egzaminacyjne sygnał, że pytania muszą być bardziej różnorodne i zaskakujące - mówi Maria Magdziarz, szefowa CKE. I ostrzega, że w kolejnych latach na egzaminie będą wymagane recenzje, opowiadania, sprawozdania. I oczywiście znów konkretne pytania o lektury.

Jakie konsekwencje czekają szkoły, które nie przykładały się do pracy z uczniami? Minister Katarzyna Hall mówi tylko: - We wszystkich szkołach kuratorzy będą indywidualnie wyjaśniać sytuację.

Maciej Kałach POLSKA Dziennik Łódzki

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (0)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat