Gierkówka odchodzi do historii

ePiotrkow Niedziela, 13 czerwca 20218 4599
Jedna z dróg, będąca oczkiem w głowie komunistycznej władzy odchodzi powoli do historii. Zastępuje ją autostrada A1, której kolejne fragmenty są już na ukończeniu. Podobnie jak i wiadukty, które przenoszą ruch lokalny ponad budowaną trasą.
fot. K. Czapczyk

- W poprzednim tygodniu udało nam się przekazać do użytkowania trzy wiadukty na odcinku między węzłem Tuszyn z Piotrkowem Trybunalskim. To zdecydowanie poprawiło tą lokalną komunikację, bo mieszkańcy nie muszą już korzystać z mało komfortowych objazdów, choć dla jadących autostradą jest to zmiana nieodczuwalna. Ale pamiętajmy, że ta budowa ma służyć wszystkim - poinformował Maciej Zalewski z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Łodzi. Jak dodaje - o ile wiadukty między Tuszynem a Piotrkowem powstały w miejscu już istniejących obiektów, to na odcinku od Piotrkowa na południe kraju, te wiadukty powstają w miejscach, gdzie do tej pory znajdowały się zwykłe skrzyżowania dróg lokalnych z dawną "gierkówką", co poprawi bezpieczeństwo w ruchu lokalnym.

 

Wszystkie prace budowlane komplikuje fakt, że budowlańcy pracują pod ruchem, czyli przy wciąż jadących samochodach. W tej sytuacji kluczowe jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa, zarówno kierowcom, jak i pracownikom budowy autostrady A1. M.in. z tego powodu na kilkunastokilometrowym odcinku od Piotrkowa w stronę Łodzi zamontowano odcinkowy pomiar prędkości z ograniczeniem do 70 km/h.

 

Prace przebiegają jednak zgodnie z harmonogramem i są mocno zaawansowane. Całość robót przy budowie autostrady A1 została podzielona na cztery odcinki oznaczone kolejno A, B, C i D. Trzy z nich powinny być oddane do użytku jeszcze w tym roku. Na odcinku A, od węzła Tuszyn do Piotrkowa Trybunalskiego, zaawansowanie robót sięga już 78%. Odcinek B, od Piotrkowa do Kamieńska, to odpowiednio 50% (spowodowane jest to najpóźniejszym terminem rozpoczęcia prac - przyp. red.). Na kolejnym odcinku C, od Kamieńska do Radomska, zaawansowanie szacowane jest na poziomie 80%. Największe zaawansowanie prac, bo określane na 85%, jest na odcinku D, od Radomska do granicy województw łódzkiego i śląskiego.


Zainteresował temat?

5

4


Komentarze (8)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

kiedy ~kiedy (Gość)15.06.2021 10:38

pojedziemy dwoma nitkami w stronę Częstochowy na poszczególnych odcinkach?

10


Kazik ~Kazik (Gość)13.06.2021 11:24

Pytam po co było to burzyć wystarczyło położyć nową nawierzchnię asfaltową i tyle ale trzeba na złość bo Gierek zbudował to trzeba zniszczyć tylko ,ze teraz co budują gwarancje może wytrzyma albo i nie przykładem jest już kilka wiaduktów w kraju które się same sypia . Autostrada będzie tylko z nazwy by kasę doić a w praktyce śmiertelna pułapka jak S-8

1219


go?ć_joanna ~go?ć_joanna (Gość)13.06.2021 21:05

Panie Zalewski a kiedy wreszcie będzie otwarty wiadukt w Rokszycach otwarcie miało być w grudniu 2020 roku.Atu nic nadal musimy objeżdżać.A ta trasa powinna nadal być GIERKOWKA przecież od podstaw jej nie budowali bo to była budowa EDWARDA GIERKA zasłużył na tą nazwę chociaż tyle za to wszystko co zrobl w Polsce a zrobił bardzo duzo chwałau za to

151


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat