Gdzie ta wiosna?

Region Sobota, 20 marca 20214 1218
Od 10:37 mamy wiosnę – dziś to astronomiczna, jutro kalendarzowa. Niestety wystarczy wyjrzeć za okno lub wyjść na spacer, żeby przekonać się, że na tę prawdziwą w przyrodzie musimy jeszcze poczekać przynajmniej kilka dni.
fot: Iwo Stachaczyk

Początek astronomicznej wiosny przypadł w tym roku na 20 marca na godzinę 10:37, a czym tak naprawdę różni się astronomiczna od kalendarzowej? Już śpieszymy z odpowiedzią! Pierwszy dzień astronomicznej wiosny oznacza równonoc wiosenną, czyli przesilenie wiosenne. Jest to czas, w którym noc i dzień trwają dokładnie tyle samo - 12 godzin. Z kolei początek kalendarzowej wypada zawsze 21 marca, czyli w tzw. dzień wagarowicza, o którym już niebawem na naszym portalu, ponieważ wypada on w jakże nietypowych okolicznościach.
Na wieczornym niebie mogliśmy ujrzeć jasno świecą Wenus, tworzącą intrygujące konfiguracje wraz z innymi obiektami. Pozostałe planety, takie jak Jowisz, Saturn, czy Mars, były widoczne dopiero rano. Z czasem będę wychodzić coraz szybciej. Na wieczornym lub porannym niebie czasem też ukaże się nam sznur świecących punktów, lecących szybko w jednej linii. To satelity Starlink firmy SpaceX Elona Muska. Właśnie ta firma ma w planach stworzenie konstelacji tysięcy satelitów, które będą krążyć wokół ziemi.


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (4)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

gorący goryl ~gorący goryl (Gość)21.03.2021 15:05

No właśnie, pierwszy dzień wiosny, a temperatura za oknem w okolicach 0 stopni, a gdzieniegdzie leży jeszcze śnieg. No i gdzież to globalne ocieplenie? Pamiętam, że pierwszego dnia wiosny temperatura bywała o kilkanaście stopni wyższa.
Pomimo milionów ton spalanego co roku węgla, milionów ton spalanej ropy, i miliardów zwierząt hodowlanych, które spod ogonów emitują ogromne ilości rzekomo 20 razy bardziej zabójczego od dwutlenku węgla dla klimatu metanu, za oknem mamy ewidentnie zimno! Dziwne, nieprawdaż?

10


Wedkarz ~Wedkarz (Gość)20.03.2021 18:26

Gdzie te ryby?

10


yova ~yova (Gość)20.03.2021 14:14

Gdzie ?

10


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat