Gdzie szukać pomocy lekarskiej na wczasach

Tydzień Trybunalski Środa, 12 sierpnia 20091
Wyjeżdżając poza granice naszego miasta na wypoczynek, należy pamiętać nie tylko o materacu, piłce i dobrym humorze. Warto nie zapomnieć również o dokumencie, dzięki któremu, w razie konieczności, będziemy mogli skorzystać z bezpłatnej opieki zdrowotnej

Najgorszym przywilejem choroby czy chwilowej niedyspozycji zdrowotnej jest to, że może nas dopaść w najmniej odpowiednim momencie, np. na letnim wypoczynku. Możemy wtedy natychmiast potrzebować pomocy. Jakie warunki trzeba spełnić, by mieć prawo bezpłatnej opieki zdrowotnej? „Osoba ubiegająca się o udzielenie świadczenia opieki zdrowotnej zobowiązana jest przedstawić dokument potwierdzający prawo do jego uzyskania” – można przeczytać w Informatorze Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

- Jeżeli mieszkaniec naszego miasta wyjeżdża do innego miasta w okresie wakacyjnym, choćby na wczasy, ma prawo do bezpłatnego leczenia wykonanego przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarza specjalisty, pod warunkiem, że jest to oczywiście świadczenie niezbędne – informuje Artur Olsiński, kierownik piotrkowskiej Delegatury Łódzkiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

- Mówimy o sytuacji nagłej, kiedy wydarzyło się coś, po czym pacjent powinien skorzystać z pomocy lekarskiej. Warunkiem niezbędnym jest również dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne. Takich zaświadczeń jest bardzo dużo. Są to choćby: aktualizowana książeczka rodzinna, raport miesięczny ZUS RMUA – w przypadku człowieka, który jest zatrudniony, a w przypadku osób posiadających działalność gospodarczą – dowód zapłaty składki ubezpieczeniowej. W przyszłości wszyscy będziemy posiadaczami Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, która będzie wystarczającym dokumentem potwierdzającym prawo do świadczeń zdrowotnych – dodaje kierownik oddziału.

 

Jeżeli sytuacja będzie wymagać natychmiastowej pomocy lekarskiej, zostanie taka udzielona nawet wtedy, gdy pacjent nie będzie posiadał tego typu dokumentu. W przypadku hospitalizacji należy go dosłać do szpitala w ciągu 30 dni. Z kolei od dnia zakończenia udzielenia świadczenia opieki zdrowotnej dokument należy przedstawić w ciągu siedmiu dni. - W nagłych przypadkach przyjmowani są również pacjenci, którzy nie są ubezpieczeni w NFZ. A o tym, czy udzielenie pomocy lekarskiej jest nagłą potrzebą, decyduje lekarz – stwierdza Artur Olsiński.

Sytuacja wygląda nieco inaczej poza granicami Polski. Wszyscy obywatele naszego kraju mają prawo do niezbędnych świadczeń gwarantowanych w krajach Unii Europejskiej. Przy czym udzielane są one na zasadach przyjętych w danym kraju. – Jeżeli ktoś złamie rękę, może zgłosić się do lekarza w każdym kraju unijnym, ale musi posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego. Bez problemów można taką kartę wyrobić w Piotrkowie. Jeżeli ktoś nie będzie jej posiadał, koszty leczenia pokryje z własne kieszeni. Można wystąpić do NFZ o ich zwrot, ale jest to długotrwała procedura. Poza krajami Unii Europejskiej należy się już ubezpieczyć we własnym zakresie. Oczywiście będą to tylko świadczenia nagłej potrzeby. Nie może być tak, że pacjent będzie chciał się przebadać za granicą bądź usunąć kamenie żółciowe i w tym celu wyjedzie do Niemiec – kończy kierownik piotrkowskiego NFZ.

Wygląda na to, że wszyscy wyjeżdżający mogą czuć się bezpieczni. W nagłych przypadkach pomoc lekarska zostanie im udzielona. Aby uniknąć komplikacji, warto jednak pamiętać o zaświadczeniu potwierdzającym ubezpieczenie.

POLECAMY


Zainteresował temat?

0

0


Komentarze (1)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

P51 ~P51 (Gość)13.08.2009 10:58

Nie wierzyłbym ani jednemu słowu urzędnika NFZ...
Już były przypadki,że "Kartą EKUZ" kazali sie paru osobom za granicą podetrzeć, bo NFZ wcale nie chce tak gładko oddawać kasy!
Najważniejsze-zabrać kasę ze sobą i liczyć na siebie...I modlić się,by nic złego się nie przytrafiło...
A w kraju pamiętać numer swojego regionalnego NFZ...

00


reklama
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat