ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Gdzie oglądać telewizję 4K w Polsce?

Czwartek, 23 kwietnia 2020 2916
Telewizja 4K pojawia się w Polsce powoli, lecz wszystko wskazuje na to, że 2020 rok będzie przełomowy. Na razie w ofercie polskich operatorów dostępne są nieliczne kanały 4K, ale będzie ich coraz więcej. Treści w najwyższej jakości dostarczają też operatorzy, którzy wcześniej tego nie robili. Przykładem jest TOYA, która pod koniec zeszłego roku uruchomiła platformę MAXX z dekoderem 4K.

Jakość 4K – Internet i telewizja

Rozdzielczość 4K, określana też jako Ultra HD (UHD), to najwyższa obecnie dostępna powszechnie na urządzeniach jakość obrazu. To dokładnie 3840 x 2160 pikseli, czyli 4 razy więcej niż w przypadku Full HD (1920 x 1080 pikseli). Telewizory 4K stały się już właściwie standardem, gorzej jednak z dostępnością treści w tej rozdzielczości.

 

Najwięcej można ich znaleźć w internecie, który najsilniej przyczynił się do popularyzacji 4K. Materiałów tych jest już naprawdę dużo w serwisach VOD, platformach streamingowych takich jak Netflix czy na stronach internetowych (np. YouTube).

 

Kanałów 4K w telewizji jest, póki co, zdecydowanie mniej. Nadawcy i operatorzy starają się jednak poszerzyć swoją ofertę i zaoferować widzom więcej treści w najwyższej jakości obrazu. Najwięksi dostawcy telewizji w Polsce udostępniają już dekodery 4K, czyli nowoczesne urządzenia niezbędne do odbierania kanałów w tej rozdzielczości.

 

Rozwój telewizji 4K – kanałów będzie coraz więcej

Według danych Eutelsatu, w październiku 2019 roku na świecie było prawie 200 kanałów 4K, z czego 46 w samej Europie. Ich liczba dynamicznie też rośnie – w minionym roku aż o 20%. W 2020 przyrost ten będzie prawdopodobnie znacznie większy.

 

Osobna sprawa to kwestia kanałów 4K w ofercie operatorów w Polsce. Obecnie kanałów dostępnych i przystosowanych dla polskiego widza jest stosunkowo niewiele. Należą do nich między innymi: FunBox UHD, Ultra TV 4K, TVP 4K, Eleven Sports 4K, CANAL+ 4K Ultra HD czy Stingray Festival 4K, a także wybrane programy na innych kanałach (m.in. programy dokumentalne czy wydarzenia sportowe).

 

Nawet oferty największych dostawców nie obejmują jednak wszystkich tych treści, lecz tylko wybrane kanały 4K. Telewizja najwyższej jakości będzie się jednak dynamicznie rozwijać, bo kanałów będzie przybywać, a konkurencja między operatorami rośnie.

 

TOYA uruchomiła nową platformę telewizyjną MAXX

W listopadzie 2019 roku TOYA wystartowała z nową platformą cyfrową MAXX. Telewizja od operatora zyskała nie tylko najwyższą rozdzielczość dzięki dekoderowi 4K, ale też funkcje takie jak Catchup (oglądanie audycji wybranych stacji 7 dni wstecz) czy Startover (oglądanie audycji od początku bez wcześniejszego nagrania).

 

Platforma MAXX, podobnie jak jej poprzedniczka 3G oferuje rzecz jasna inne rozwiązania z zakresu Smart TV, między innymi takie jak wypożyczalnię VOD, możliwość słuchania muzyki czy przeglądanie treści z internetu na telewizorze.

 

Na chwilę obecną na nowej platformie TOYA oferuje 2 kanały 4K (FunBox UHD i Ultra TV 4K) dostępne w pakiecie Bogatym. W 2020 roku jednak liczba kanałów prawdopodobnie znacznie się zwiększy. Z aktualną ofertą telewizyjną TOYA można zapoznać się na stronie operatora: https://toya.net.pl/telewizja.

 

Dekoder 4K od TOYA

Nowoczesny dekoder 4K od TOYA umożliwia nie tylko oglądanie kanałów 4K, lecz także poprawia kontrast i jasność obrazu w takich standardach jak HDR10, HLG i Dolby Vision. Poszerza też przestrzeń wyświetlanych barw dzięki WCG (Wide Color Gamut), daje stabilny i płynny obraz dzięki odświeżaniu aż 50 klatek na sekundę (High Frame Rate).

 

Zaawansowany technologicznie dekoder 4K wykorzystywany przez TOYA to produkt koreańskiej firmy ARION. Wykorzystuje oprogramowanie pośredniczące (middleware) amerykańskiej firmy TiVo oraz najnowszy chipset Broadcom (14000 DMIPS, 2GB RAM).


Zainteresował temat?

2

0


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat