Gdzie można zamieszczać wyborcze banery?

ePiotrkow Środa, 02 października 20190 3055
Sytuacja powtarza się przed każdymi wyborami: miasto zalepione jest plakatami i banerami, na których widnieją uśmiechnięte i wygładzone programem komputerowym twarze kandydatów. Trzeba jednak pamiętać, że nie wszystkie miejsca mogą być w ten sposób wykorzystane.

Ładuję galerię...

Niedawno na antenie Strefy FM Piotrków poruszana była kwestia wywieszenia dwóch plakatów tego samego kandydata (lidera listy) nad wiaduktem. Po pierwsze – nie wszystkim przejeżdżającym tamtędy kierowcom uśmiech polityka pomagał w jeździe, a po drugie – tam akurat żadnych banerów wywieszać nie wolno. A gdzie jest to dozwolone?


- Praktycznie wszędzie, o ile właściciel posesji czy budynku wyrazi na to zgodę – mówił w Maglu Szymon Kopka, dyrektor piotrkowskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. – I w naszym mieście tak się właśnie dzieje: praktycznie nie mamy zgłoszeń o naruszeniu prawa i złamaniu przepisów. Warto jednak pamiętać, że policjanci czy strażnicy miejscy mają obowiązek usuwania plakatów, jeśli ich umiejscowienie narusza porządek publiczny, zagrażając zdrowiu i życiu mieszkańców.


Wspomniany plakat nad wiaduktem po sygnale od słuchacza piotrkowskiego radia szybko został zdjęty. Tym razem obyło się bez interwencji służb.


- To wyjątkowo spokojna kampania – przyznał w Maglu komendant Straży Miejskiej Jacek Hofman. – Różni się od tych sprzed kilkunastu lat, kiedy niemal wszystkie możliwe słupy, drzewa, przystanki, płoty i ogrodzenia były obwieszone i oblepione plakatami często wątpliwej jakości technicznej. Dziś jest inaczej: banery znajdują się tam, gdzie powinny, wykonane są znacznie lepiej i na pewno nie zagrażają bezpieczeństwu.


Komendant przypomina, że ewentualną karę za naruszenie przepisów ponosi osoba, która taki baner zawiesi. To mandat od 20 do 500 zł.


Z kolei na zdjęcie plakatów poszczególne komitety mają 30 dni od przeprowadzenia wyborów. A te już 13 października.


Zainteresował temat?

1

13


Komentarze (0)

Chcesz dodać komentarz?Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
Na tym forum nie ma jeszcze wpisów
reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat