Gdzie jest 100 obwodnic? GDDKiA odpowiada

Strefa FMŁódzkie Wtorek, 22 września 2020, aktualizacja 23.09.2020 07:2734 3497
5 łopat przekazali podczas konferencji prasowej przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego łódzkiemu oddziałowi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Jak tłumaczą, to na zachętę, bo do tej pory nic nie dzieje się z obiecanymi przez rząd obwodnicami.
fot. Facebook/Dariusz Klimczak

Mija rok odkąd premier Mateusz Morawiecki ogłosił program 100 obwodnic. W województwie łódzkim żadna budowa praktycznie jeszcze nie ruszyła. Na liście znalazła się m.in. obwodnica Srocka. W związku z tym przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego przekazali łódzkiej Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad 5 łopat, aby w końcu ruszyły prace. - Często przejeżdżam przez Srock i nie widzę, aby cokolwiek się działo. Nie słyszałem także nic od samorządowców czy mieszkańców, że jakiekolwiek prace tam mają się zacząć. Postanowiliśmy zmobilizować GDDKiA, bo obietnice przed wyborami rzuca się łatwo, a drogi buduje się zdecydowanie trudniej. To samo dotyczy obwodnicy Brzezin, Błaszek, Łowicza itd. Będziemy monitorować te działania, a teraz była ku temu znakomita okazja, ponieważ mija rok od obietnicy premiera Morawieckiego. Przykład budowy S12 i kłopoty z rozpoczęciem tej inwestycji to znakomity przykład, że musimy pilnować tych obietnic i monitorować prace GDDKiA. Mało tego, wręczyliśmy dyrekcji pięć symbolicznych łopat. Może to im pomoże rozpocząć prace, bo na razie idzie im słabo - mówi poseł Dariusz Klimczak, wiceprezes PSL. Każda z przekazanych łopat symbolizuje jedną z pięciu obwodnic, które miały powstać w województwie łódzkim w ramach programu 100 obwodnic.

 

Na poniedziałkową konferencję odpowiedziała łódzka GDDKiA. Maciej Zalewski, rzecznik prasowy tej instytucji, wystosował list otwarty do posła Dariusza Klimczaka, które przesłał także mediom. Poniżej jego pełna treść:

Szanowny Panie Pośle,

 

nawiązując do Pana wczorajszej „konferencji prasowej” zorganizowanej pod siedzibą Oddziału GDDKiA w Łodzi, uprzejmie informujemy, że przygotowania do budowy pięciu obwodnic w województwie łódzkim, które zostały ujęte w rządowym Programie budowy 100 obwodnic na lata 2020 – 2030, przebiegają zgodnie z planem. We wrześniu br. ogłosiliśmy przetargi na opracowanie studium korytarzowego dla obwodnic Błaszek i Brzezin. W najbliższych dniach takie przetargi zostaną ogłoszone dla obwodnic Łowicza i Wielunia. Odnosząc się natomiast do obwodnicy Srocka, uprzejmie informujemy, że 13 marca br. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Łodzi wydał decyzję środowiskową, a 2 czerwca br. nadał jej rygor natychmiastowej wykonalności. W związku z odwołaniami, które wpłynęły od tej decyzji, czekamy na rozstrzygnięcie Głównego Dyrektora Ochrony Środowiska. W zależności od wyniku postępowania odwoławczego, podejmiemy dalsze, niezbędne działania. Uprzejmie wyjaśniamy, że w przyjętej formule realizacji inwestycji - „Projektuj i buduj” - czas na przejście od koncepcji budowy drogi do uzyskania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) zajmuje nie krócej niż 6-7 lat (o ile nie mamy do czynienia z licznymi odwołaniami na różnych etapach przygotowania inwestycji). Oczekiwanie, aby w tej chwili na łódzkich obwodnicach ujętych w Programie ruszyły prace budowlane, świadczy niestety o nieznajomości elementarnych procedur związanych z realizacją inwestycji drogowych. Najkrótszy czas od chwili podjęcia inicjatywy o powstaniu drogi, do momentu jej otwarcia, to ok. 8-9 lat, z czego zaledwie 2,5-3 lata zajmuje sama budowa. W przejrzysty sposób ilustruje to załączona grafika.

 

Zachęcamy Pana Posła do śledzenia postępów w pracach przygotowawczych dla ww. inwestycji, które na bieżąco komunikujemy na naszej stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych.

 

 


Zainteresował temat?

5

3


Komentarze (34)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

Wapniorz ~Wapniorz (Gość)23.09.2020 07:39

Oczywiście ani słowa od P.Zalewskiego o S12

21


Adamo ~Adamo (Gość)22.09.2020 15:11

Pis ZAWSZE dotrzymuje słowa. Trzeba tylko cierpliwie czekać i głosować na PIS w następnych wyborach a wszystko będzie!

214


Ja.a !!! ~Ja.a !!! (Gość)22.09.2020 21:16

Ci z PSL-u wstydu nie mają, biorą się za rozliczanie obietnic to jakieś ja..Najpierw niech rozliczą swoje rządy od kilkunastu lat w Polsce w różnych konfiguracjach a jeszcze się nie zdziwię jeśli do Pis-u dołączą .

55


gość ~gość (Gość)22.09.2020 20:07

Oni mówią że nic nie widać a wszystko ma rygor natychmiastowej wykonalności.
Śmieszne to bo jak w Warszawie przez rok nie zrobili awaryjnego przebicia pod Wisłą to do prokuratury.
A jednak okazuje się że wszystko potrzebuje czasu. Więc nie osądzajmy innych jak sami nie możemy zrobić czegoś szybciej pomimo bycia u władzy

05


Edin DŻEKO ~Edin DŻEKO (Gość)22.09.2020 13:55

Zdecydowanie nie popieram obecnego rządu, ale Ci Panowie też tylko i wyłącznie potrafią obiecywać gruszki na wierzbie. Ich też nie stać na nic co mogłoby to zmienić. Niech przedstawią chociaż jeden dobry projekt który zrealizowali w czasie kiedy byli u władzy. Banda nieudaczników żerujących na ludziach, wystarczy popatrzeć na ich "zatroskane naszym losem twarze"!!!!

106


k ~k (Gość)22.09.2020 19:28

Za PO-PSL powstała S8 w województwie łódzkim, rozumiem ze jak budują tunel z dwóch stron to może się lekko minąć ale w województwie łódzkim droga S8 na mapie minęła się ok. 40km. Także za rządów PO-PSL (2015) powstał raport NIK o GDDKIA w Łodzi, polecam poczytać chociaż informacje prasowe. Kiedyś myślałem że drogi budujemy tam gdzie są potrzebne, aby scalać kraj i ratować życie, raport NIK otwiera oczy, patrząc na S8, S12 ja już nie liczę na prawo i sprawiedliwość na drogach w województwie łódzkim.

70


gość ~gość (Gość)22.09.2020 15:59

W odpowiedzi nawet nie wspomnieli o S12. Tam jest fajnie napisane... 9 lat i już. O drodze S12 słyszy się już ok 25 lat

72


gość ~gość (Gość)22.09.2020 16:51

I gdzie jest moje 100mln Wałęso?

53


Alan ~Alan (Gość)22.09.2020 18:40

PiS=PO={SL=SLD oni dla koryta obiecają wszystko!!!

60


Gościu ~Gościu (Gość)22.09.2020 18:31

Może w piotrkowie by dokończyli obwodnice w końcu

60


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat