Gaszą, ratują i walczą z błonkoskrzydłymi

ePiotrkow Piątek, 30 stycznia 201512 3907
To był przeciętny rok - 627 pożarów, 1276 miejscowych zagrożeń (głównie wypadków drogowych), do tego fałszywe alarmy. Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Piotrkowie podsumowała 2014 r.

Ładuję galerię...

- Najwięcej pracy mieliśmy w lipcu, a powodem były zjawiska atmosferyczne - ulewne deszcze. W gminach Ręczno i Aleksandrów było sporo podtopień - mówi starszy brygadier Włodzimierz Kapiec, komendant miejski PSP w Piotrkowie. - Jeśli chodzi o pożary, to największy był w lipcu w kamienicy przy al. 3 Maja w Piotrkowie. W akcji brało udział kilkanaście jednostek PSP i OSP. Ogień gasiliśmy całą noc. To było najpoważniejsze zdarzenie, zarówno pod względem strat, jak i ze względu na tzw. wymiar ludzki.

Strażacy nie tylko gaszą pożary i ratują ludzi przy wypadkach drogowych, ale także – jak mówi komendant - walczą z błonkoskrzydłymi*. - Chodzi o agresywne szerszenie i osy. Wbrew pozorom to dla nas spory problem, ponieważ zawsze mokry rok powoduje, że tych interwencji (stanowiących również zagrożenie dla ludzi) związanych z owadami mieliśmy bardzo wiele – dodaje Kapiec.

Nowy rok to nowy sprzęt. - W tym roku zostaliśmy doposażeni przez Komendę Wojewódzką filigranowym, ale z punktu widzenia sprawności grup specjalistycznych (chodzi o grupy wodno-nurkowe i ratownictwa chemiczno-ekologicznego) bardzo użytecznym sprzętem. Podczas akcji przy wodzie, poszukiwawczych czy w niedostępnych terenach quad i przyczepa, które dostaliśmy, na pewno usprawnią nasze działania – mówi komendant.

Quad to nie wszystko. W tym roku jednostka w Piotrkowie dostanie sprzęt za ok. 5 mln zł. - Quad na pewno się przyda, biorąc pod uwagę nowoczesną technologię prowadzenia działań ratowniczych. Takie pojazdy są używane tam, gdzie likwidujemy bądź zapobiegamy skutkom powodzi – mówi starszy brygadier Mariusz Konieczny, zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Łodzi, który wziął udział w odprawie rocznej zorganizowanej w czwartek w siedzibie piotrkowskiej Komendy. - To nie jedyny prezent z budżetu Komendy Głównej, Komendy Wojewódzkiej i z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. W tym roku Komenda w Piotrkowie zostanie doposażona w nowoczesny sprzęt ratowniczo-gaśniczy o wartości ok. 5 mln zł. Jest to spory zastrzyk finansowy, ale to przecież drugi największy garnizon w regionie. Ta kadra ma spory potencjał, również intelektualny, zadania realizowane są tutaj na najwyższym poziomie, w związku z czym piotrkowianom to się po prostu należy. Dostaną kontener z pompami do wody zanieczyszczonej, samochód ciężki ratownictwa chemicznego, nośnik, chyba dojdzie do tego jeszcze jakieś działko wodno-pianowe o wydajności 6 tys. litrów wody na 1 minutę, cysterna do wody pitnej. I jeszcze samochód ciężki dla grupy wodno-nurkowej, która jest w centralnym odwodzie operacyjnym, więc obsługuje nie tylko miasto i powiat piotrkowski, ale również część terenu województwa łódzkiego.
Konieczny przyznał, że piotrkowska jednostka będzie dysponować wyposażeniem z górnej półki.

W czwartkowej odprawie rocznej uczestniczył komendant miejski policji w Piotrkowie, który chwali sobie współpracę ze strażakami. - Straż to taka służba, z którą współpracujemy przy wielu projektach, ale tak naprawdę chodzi o codzienną służbę, szczególnie w przypadkach zagrożenia życia - mówi młodszy inspektor Dariusz Walichnowski. - W naszym regionie mamy bardzo wiele zaginięć osób, chodzi o dzieci, ale też o osoby starsze, niedołężne. Te poszukiwania z reguły są zakrojone na dużą skalę. Współpraca pomiędzy Komendą Policji a Komendą PSP w Piotrkowie oraz OSP przebiega wg mnie wzorowo. Te poszukiwania w wielu przypadkach okazują się skuteczne i o to właśnie chodzi.*błonkoskrzydłe, błonkówki - rząd owadów obejmujący ponad 110 tys. gatunków występujących na całym świecie, z wyjątkiem rejonów polarnych. Najwięcej gatunków spotyka się w krajach tropikalnych. Do błonkówek należą m.in. pszczoły, osy, mrówki, pilarzowate, gąsieniczniki, bleskotki i trzpiennikowate (źródło: Wikipedia).


Zainteresował temat?

2

0


Komentarze (12)

Zaloguj się: FacebookGoogleKonto ePiotrkow.pl
loading
Portal epiotrkow.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników. Osoby komentujące czynią to na swoją odpowiedzialność karną lub cywilną.

esbek ~esbek (Gość)01.02.2015 17:07

Ty to już nigdy rozumu nie nabierzesz,Al.

21


Al Bundy Al Bundyranga01.02.2015 16:46

"97300" napisał(a):
A zastanawiałaś się kiedyś nad "Pogotowiem Seksualnym" ?


Masz na myśli takie, po które się dzwoni, gdy ktoś pi****li głupoty? ;)

33


Zanzi ~Zanzi (Gość)01.02.2015 12:46

"jajaja" napisał(a):
A pomyślałeś mądralo, że tej pani chodziło o to, że całe szczęście nie musiała jeszcze nigdy wzywać straży pożarnej...?

Użytkownik 97-300 nie myśli, tylko stuka w klawiaturę ;) Zaproponowałabym wizyty u jakiegoś psychologa, lecz sądzę, że to nic by nie zmieniło ;) Niektórzy gburami i prostakami pozostają całe życie.

51


hih ~hih (Gość)31.01.2015 21:32

No i nie zapomnijmy o wyjazdach do wieszania banerów itp. No i oczywiście bankiety;)

02


jajaja ~jajaja (Gość)31.01.2015 21:16

"97300" napisał(a):
A zastanawiałaś się kiedyś nad "Pogotowiem Seksualnym" ? Też posiadają mundurki,może takie potrzebujesz ? Straszne bzdury wypisujesz.Zenzo.


A pomyślałeś mądralo, że tej pani chodziło o to, że całe szczęście nie musiała jeszcze nigdy wzywać straży pożarnej...?

41


97-300 ~97-300 (Gość)31.01.2015 11:32

"Zanzi" napisał(a):
Nigdy nie musiałam, na szczęście, korzystać z pomocy straży pożarnej.

A zastanawiałaś się kiedyś nad "Pogotowiem Seksualnym" ? Też posiadają mundurki,może takie potrzebujesz ? Straszne bzdury wypisujesz.Zenzo.

15


Zanzi ~Zanzi (Gość)31.01.2015 11:01

"SKORUMPOWANY" napisał(a):
Pogotowie ratunkowe rok 2014 ponad 20.000 tys wyjazdów......ale o tym sie nie mówi...... zanzi jak bedziesz potrzebowac medycznej pomocy zadzwon sobie po strażaków.

Czujesz się niedowartościowany? Nigdy nie musiałam, na szczęście, korzystać z pomocy straży pożarnej. Piszę tylko to, co powszechnie (a nie przeze mnie) jest uważane o strażakach. Postaw obok siebie np. policjanta, strażaka, strażnika miejskiego - jak myślisz, kto dostałby najwięcej pozytywnych głosów?
A poza tym, pogotowie ratunkowe to "mundurowi"?

42


SKORUMPOWANY ~SKORUMPOWANY (Gość)30.01.2015 21:43

"Zanzi" napisał(a):

Pogotowie ratunkowe rok 2014 ponad 20.000 tys wyjazdów......ale o tym sie nie mówi...... zanzi jak bedziesz potrzebowac medycznej pomocy zadzwon sobie po strażaków.

23


fryderyk@ ~fryderyk@ (Gość)30.01.2015 20:10

"PSP" napisał(a):

Masakra. Propagandowa to mało powiedziane. Formacja i ludzie dobrzy ale za bardzo się pcha tam polityka a to nie wróży nic dobrego. Drzwi dla przeciętnego kandydata są zamknięte na trzy spusty, protekcja, nepotyzm, protekcja! Bardzo medialna postać Pana Koniecznego też zasługuje na uwagę, gdyż widzę na pagonach, że w zawrotnym tempie został pułkownikiem (starszym brygadierem, nie wtajemniczonych odsyłam do ustawy o PSP). Ciekawe jaki w tym udział Pani Radziszewskiej fotografującej się w strażackim mundurze kiedy trzeba...

41


sposzczegawszy ~sposzczegawszy (Gość)30.01.2015 14:04

Zdjęcie nr 1. Zobaczcie, jaką mają podłogę - standard daleko na wschód wysuniętych części Ukrainy.

30


reklama

Społeczność

Doceniamy za wyłączenie AdBlocka na naszym portalu. Postaramy się, aby reklamy nie zakłócały przeglądania strony. Jeśli jakaś reklama lub umiejscowienie jej spowoduje dyskomfort prosimy, poinformuj nas o tym!

Życzymy miłego przeglądania naszej strony!

zamknij komunikat